Klasik Windows görünümü

Yayın tarihi: 23.08.2006
Klasik Windows görünümü

Klasik Windows görünümü

 

Bilgisayarınızı aldığınız firma özel bir çaba göstermemiş ise kurduğu Windows programı aşağı yukarı fotoğraftaki gibi olacaktır.  Bilgisayarınızı ilk kez açtığınızda size gerekli tüm programların Windows yüklenirken bilgisayarınıza aktarıldığını göreceksiniz.

 

Macintosh alternatifi

 

Macintosh işletim sistemi temel özellikleri itibarı ile Windows”la benzerlik gösterir.  Mac programlarından birini kullandıysanız diğerlerini kullanırken sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.Windows”u kullanırken dosyaları ve klasörleri fareniz yardımıyla açma konusunda zorlanmayacak aşamaya geldiyseniz Mac kullanırken de aynı usulleri uygulayıp işlerinizi halledeceksinizdir.

 

Ekran özellikleri

 

1.Bilgisayarım ikonu (My Computer) bilgisayarınızı simgeler.

 

2.Arka Plan (Wallpaper): Masa üstünüzün arka planı wallpaper olarak tanımlanır.

 

3.Windows Media Player: Geniş çeşitlilikte dijital ortamı - müzik, video,  TV, radyo, fotoğraf - yönetmeniz ve keyfini yaşamanız için yeni yollar sunan Windows’un içinde bulunan programa verilen isimdir.

 

4.Bilgisayarım penceresinin içeriğinde disk sürücülerini ve yazıcı ve internet bağlantısının bulunduğu dosyaları bulacaksınız.

 

5.Açık program: Ekranda gördüğünüz kullanıma hazır program Microsoft Word”dür.

 

6.Saat: Windows size saati de söyler.

 

7.Görev Çubuğu (Task bar): Ekranınızın alt bölümü boyunca uzanır, Windows açık olan tüm programları hafızasında tutar.  Pencerenin sağ köşesinde yer alan “-” kutusunu tıkladığınızda açık olan program küçülür ve görev çubuğunda belirir.  Görev çubuğundaki programa tıkladığınızda da tam tersi olur, program ekranı kaplayarak açılır.

 

8.Başlat Menüsü: Başlat menüsü Windows’u kullanmaya başlamanız için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.Bu menüden; Programları başlatabilir,  Dosyaları açma, “Denetim Masası”nı kullanarak sisteminizi özelleştirme, “Yardım ve Destek” seçeneğini tıklatarak yardım alma, “Bul” seçeneğini tıklayarak bilgisayarınızda veya internet üzerinde öğeler arama ve daha birçok işlem…

 

9.Ağ Bağlantılarım (My Networks): Bu program sayesinde farklı bilgisayarlar arasında dosya değişimi yapabilir, ağ üzerinden birbirine bağlı bilgisayarlarla aynı yazıcıyı, tarayıcıyı, faksı ve hatta aynı internet bağlantısını kullanabilirsiniz.  Böylelikle donanımları paylaşarak tasarruf etmiş olacaksınız.

 

10.Geri dönüşüm Kutusu (Recycle bin): İşinize yaramayacağını düşündüğünüz dosyaları sildiğinizde bu klasörün içine göndermiş olursunuz.  Silmek istediğiniz dosyalardan gerçekten kurtulmak istiyorsanız bu kutucuğu düzenli aralıklarla boşaltmanız gerekir.

 

11.Internet Explorer: Bu ikon bilgisayarınızın masa üstünde ya da start menüsünde bulunur.  Windows daha kolay internete girmeniz için internet explorer ikonunu masa üstünde tutar.

 

12.Belgelerim(My documents): Windows kayıt ettiğiniz dokümanları otomatik olarak bu klasöre atar.

 

Windows’u öznelleştirmek için ilk adımlar

 

Windows’un birbirinden güzel özellikleri içinde gezmeye başlamadan önce klasik görüntüsünü kolayca değiştirebileceğiniz örnekler vermek istiyoruz.  Her adımda sadece Windows’un içinde bulunan hızlı değiştirme özelliklerini kullanıyor olacağız.  Bu durumu ana yemekten önceki aperatif olarak da değerlendirebilirsiniz.

 

Renk değiştirme 

 

• Ekranınızı hemen canlandırmanın ilk yolu biraz renklendirmektir. 

 

• Soğuk kış günlerinde ekranınızın rengi ile şöyle bir kendinize gelirsiniz diye düşünüyoruz.  Ya da sıkıcı iş toplantıları öncesi sizi neşelendirecek bir şeylere bakıyor olmak toplantıya başlamadan önce motivasyon olacaktır. 

 

• Sol üst köşede bir Windows klasörünün açık olduğu pencereyi görüyorsunuz.  Bilgisayarım klasörünün içine baktığınızda disk sürücülerini, internet bağlantısını ve web dosyalarını göreceksiniz.Renklerine dikkat ederseniz klasik Windows renklerinin hakim olduğunu göreceksiniz.  Biraz canlandıralım öyleyse!

 

• Sağ üst köşede ise tam olarak aynı klasörün açık olduğunu göreceksiniz.  Tek fark renginin değişik olması.  Fakat şunu hemen belirtmek isteriz ki, rengin değişmesinden öte klasörde başka hiçbir değişiklik olmadı.  Yani klasörde bulunan diğer dosyaların özellikleri aynen korundu. 

 

Klasör görünümlerini değiştirme

 

• Klasörlerin görünümlerini değiştirerek de Windows’unuzu size özel kılabilirsiniz.  İşte size, “Kitaplarım” klasörünün klasik görüntüsü. 

 

• Şimdide eklediğimiz farklılıklarla bizim istediğimiz görüntüsüne bir bakın.  Hangisi daha çekici? Dosyalarımızın bulunduğu klasöre farklı bir simge kullandık.  Yine hatırlatmak isteriz ki dosyaların içeriği konusunda hala herşey aynı. 

 

Herşeyi değiştirebilirsiniz

 

• Renkler, sesler, fontlar, ikonlar, imleç ve daha birçok şey için Windows ayarları tek bir Masaüstü Teması (Desktop Theme) altında toplanmıştır. 

 

• Daha iyi anlayabilmek için alttaki örneğimize bakabilirsiniz.  Masaüstünde bulunan birçok klasörden sadece Windows Media Player programı açık bulunuyor.  Masaüstünün sadeliği dikkatinizi çekmiştir herhalde. 

 

Şimdide arka planı biraz renklendirdiğimiz bu masaüstüne bir bakmanızı istiyoruz.  Temamız denizaltındaki yaşam.  Windows Media Player programındaki değişiklik de dikkatinizi çekmiştir.  Sade ve renksiz görüntüsünün yerini alan bu cıvıl cıvıl görüntünün sizin de tercihiniz olacağından eminiz. 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler