Geri Dönüşüm Kutusu

Yayın tarihi: 23.08.2006
Geri Dönüşüm Kutusu

Geri Dönüşüm Kutusu

 

Kullandığınız dosya veya klasörlere artık ihtiyaç duymuyorsanız, silmek için Geri Dönüşüm Kutusu’na koyabilirsiniz. Böylece gereksiz dosyalar kalabalık yapmayacak ve Windows da onların boşalttıkları yeri yeniden kullanmaya başlayabilecektir.

 

Geri Dönüşüm Kutusu’nun nasıl çalıştığını öğrenmek için önce deneme amaçlı bir belge açın ve belgeyi Belgelerim klasörünüzün içine kaydedin. Deneme belgesi simgesine bir kez tıklayın ve ekranın sol tarafındaki görevler arasından Bu Dosyayı Sil görevini seçin. 

 

Windows size verdiğiniz komutu onaylayıp onaylamadığınızı soracaktır. Evet tuşunu tıklayın. Deneme belgesi simgesi Belgelerim ekranından yok olacaktır. Şimdi Masaüstü’ndeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine bakın. İçinde dosya olduğunu ve değiştiğini göstermek amacıyla simge değişecektir.

 

Ayrıca silmek istediğiniz belge ve klasörleri sürükle-bırak işleviyle de Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıyabilirsiniz. Unutmayın, eğer bunu yaparsanız Windows size bu komutu onaylayıp onaylamadığınızı sormayacaktır. Dosyalar doğrudan Geri Dönüşüm Kutusu’na aktarılacaktır.

 

Bütün bir klasörü silerseniz içindeki tüm dosyaları, diğer alt klasörleri ve belgeleri de silmekte olduğunuzu unutmayın. Birinci aşamada anlatıldığı gibi ekrandaki Bu Dosyayı Sil görevini kullanırsanız Windows sizi uyarır ama üçüncü aşamadaki gibi dosyaları fareyle sürükleyip Geri Dönüşüm Kutusu’na bırakırsanız Windows sizi uyarmaz.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

 

Eğer kazayla yanlış dosya veya klasörleri silerek Geri Dönüşüm Kutusu’na atarsanız, geri çağırabilirsiniz. Geri çağırmak istediğiniz dosya ve klasörleri seçmek için Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın.Geri Dönüşüm Kutusu ekranındaki Tüm Öğeleri Geri Yükle seçeneğini tıklayın. Dosyalar eski konumlarına geri dönecektir.

 

DOSYALARINIZLA ÇALIŞIRKEN...

 

Bir dosya veya bir belge üzerinde çalışmak istediğinizde, Windows, ilgili belgeyi bir ekran içinde açarak karşınıza getirir.

 

Windows aynı anda belgeyi yaratmak için kullandığınız programı da açar ve böylece belge üzerinde çalışmak için gerekli araçları da kullanabilirsiniz.

 

İster bir mektup, isterse çalışma tablosu olsun her türlü belge normalde PC’nizin sabit diskinde saklanır. Bir dosya üzerinde çalışmak istediğinizde Windows ilgili verileri sabit diskten alır ve belgeyi okuyup değiştirebileceğiniz bir formatta ekrana getirir. Elbette disket veya CD üzerindeki dosyalar da aynı şekilde görüntülenir.

 

Belgeyi açın

Dosyalarınızı açmanın en kolay yolu, simgesinin üzerine gelip iki kez tıklamak olacaktır. Windows dosyayı yaratmak için kullanılan programı arar, bu programı çalıştırır ve otomatik olarak belgeyi açarak üzerinde çalışmanızı sağlar. Örneğin metin içeren ve Word ile kaydedilmiş bir belgeyi açarken Windows aynı anda Word programını da çalıştırır.Eğer ilgili program zaten çalışıyorsa, programın Dosya menüsündeki Aç komutunu kullanabilirsiniz. Aç komutunu verdiğinizde bir başka ekran açılacak ve var olan dosyalarınızın arasından istediğiniz belgeyi bulabileceksiniz.

 

Belgelerinizin üzerindeki ekranlar

Pek az sayıdaki belge ekrana tam olarak sığacak kadar küçüktür. Örneğin Word programını açtığınızda belgedeki ilk 30 satırı ancak görebildiğinizi fark edeceksiniz. Belgenin geri kalanı şimdilik saklanmıştır ama görmek çok kolay. Bunun için fare veya klavyenizi kullanarak kaydırma çubuğuyla belgenin geri kalanına göz atın.

Windows belgenizin üzerinde bir pencere, yani ekran açar. Çevrenize baktığınızı düşünün. İlk bakışta her yeri aynı anda göremezsiniz ama başınızı yukarıya, aşağıya, sağa, sola hareket ettirerek çevrenizdekileri daha rahat görebilirsiniz. PC’nizde de, belgenizin yanındaki ve alt kısmındaki kaydırma çubuğuyla sağa, sola, yukarı ve aşağıya giderek belgenin geri kalanını görebilirsiniz. İsim çubuğu, menü ve araç çubukları sabit durur çünkü hepsi de pencere yani “ekran çerçevesinin” bir parçasıdır.

PC programları pek çok güçlü düzenleme aracına sahiptir. Belgenin bir bölümündeki metni veya malzemeyi belgenin bir başka yerine taşıyabilir, hatta kopyalayarak bambaşka bir dosya veya klasöre yapıştırabilirsiniz.

 

Açmak istediğiniz belgeyi bulun ve simgesinin üzerine gelerek farenizin sol tuşuyla iki kez peş peşe tıklayın. Windows anında belgeyi açacaktır.

 

DOSYANIZDA DOLAŞIN

 

Çalışmak istediğiniz dosyayı açtıktan sonra, belge bilgisayarınızın ekranında görüntülenir. Artık çalışmak istediğiniz noktaya giderek işe koyulabilirsiniz. Belge içinde dolaşmanın pek çok yöntemi var. İsterseniz fareyi veya klavyeyi kullanabilirsiniz. Hangi yöntem size daha uygunsa onu seçin.

 

Klavye

Klavyenizin orta kısmında yer alan oklu tuşlar belgenizin içindeki metin üzerinde dolaşmanıza yardımcı olur. Ok işaretli dört tuş takımına imleç tuşları denir. Bu tuşlardan herhangi birine her bastığınızda ekrandaki imleç klavyedeki tuş yönünde ilerler. İlerleme hızı yavaş olabilir. Yine klavyedeki [Home] veya [End] tuşlarını kullanarak metin imlecini bulunduğu satırın en başına veya en sonuna taşımanız mümkündür. Belgenizin içinde daha büyük adımlarla dolaşmak istiyorsanız [Page Up] veya [Page Down] tuşlarıyla ekranın tamamını kaydırarak belgenin başka bir bölümünü ekrana taşıyabilirsiniz.

 

BAŞINA VEYA SONUNA GİDİN

Eğer [Ctrl] + [Home] tuşlarına aynı anda basarsanız metin imleci açık olan belgenin başlangıç sayfasının en başına gider. Aynı şekilde eğer Eğer [Ctrl] + [End] tuşlarına aynı anda basarsanız metin imleci açık olan belgenin sonuna gidecektir.

 

Kaydırma çubukları

Fareyi kaydırma çubukları ile de hareket ettirebilirsiniz.

Kaydırma çubukları açtığınız belge ekranında, hem sağda hem de alt kısımda belgenin büyüklüğüne ve bilgisayar ekranına sığmadığı takdirde görüntülenen ince hareketli çubuklardır.

Fareyle ekranın sağındaki mavi çubuğu hareket ettirerek belge içinde hızla hareket edebilirsiniz. Ayrıca kaydırma çubuğunun

her iki ucunda bulunan küçük düğmelere tıklayarak birer satır atlayarak hareket edebilirsiniz.

 

Fare

Fare ekrandaki fare imlecini hareket ettirir. Metin imlecinin aksine fare imleci tüm ekranda dolaşabilir ve tüm menüleri,

araç çubuklarını vs kullanmanıza fırsat tanır.

 

Pek çok bilgisayar fare modelinde bir teker bulunur.

Tekeri kullanarak da belge içine dolaşabilirsiniz. Tekeri geriye doğru yuvarladığınızda ekrandaki metin yukarıya doğru (diğer bir deyişle ekran belgenin sonuna doğru) ilerler.

Tekeri ileriye doğru yuvarlarsanız belgenin

başlangıç noktasına doğru hareket edersiniz.

 

METİN İMLECİ

 

Neredeyse her türlü belgede ‘metin imleci’ adı verilen ve yanıp sönen dikey bir çizgi göreceksiniz. Bu imleç belgenin içinde hangi noktada veya satırda olduğunuzu gösterir. Hangi rakamı veya harfi yazarsanız yazın, hemen arkasından metin imleci yanıp sönerek görünmeye devam edecektir.

 

 

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler