Programlardan Biri Çalışmazsa

Yayın tarihi: 23.08.2006
Programlardan Biri Çalışmazsa

Programlardan Biri Çalışmazsa...

 

Bilgisayar programlarının hiçbiri mükemmel değildir. Yazılımların içindeki hatalar yüzünden kullandığınız program birdenbire durabilir.

 

Her ne kadar nadir rastlanan bir durum olsa da, bu duruma bilgisayarla çalışırken alışmanız gereklidir.

 

Yazılımlardaki hataların çoğu yazılımlar daha test edilirken, satın aldığınız dükkâna gelmeden çok önce saptanır. Yine de günümüzde kullanılan programlar o kadar karmaşıklar ki, birkaç küçük hata arada gözden kaçmış olabilir. Bu hataların bazıları programın çalışmasını durdurabilir. Genellikle böyle bir durum olduğunda program “çöker” veya “ekran donar”. Her ne kadar kulağa korkunç bir durum gibi gelse de, programın çökmesi facia yaşandığı anlamına gelmez. Windows XP iş başındadır ve panik yapmanıza hiç gerek yoktur.

 

Program çökünce ne olur?

Kullandığınız program çökerse, size artık yanıt vermez. Ekrandaki araç çubuklarına veya menülere fareyle tıkladığınızda hiçbirinin çalışmadığını görürsünüz.

 

Elbette endişelenebilirsiniz. Özellikle de çalıştığınız ekran bütün bilgisayar ekranını kaplamışsa, başka bir ekrana ulaşamayabilirsiniz. PC’nizin tamamen durduğunu bile düşünebilirsiniz. Oysa ekrandaki başlat tuşuna basarsanız, PC’nizin tıkır tıkır çalıştığını göreceksiniz. Size yanıt vermeyen ve çalışmayı durdurmuş bir programı kapatabilmek için [Ctrl] + [Alt] + [Del] tuşlarının üçüne birden, aynı anda basın.

 

Bu işlemin ardından Görev Yöneticisi ekranı açılacaktır. Bu ekranda çöken programı seçin ve programı kapanmaya zorlamak için Görevi Sonlandır tuşunu tıklayın. Daha sonra yine başlat tuşunu ve menüyü kullanarak aynı programı yeniden çalıştırabilirsiniz.

 

Eğer kullandığınız program ekranı donup kalırsa, Görev Yöneticisi ekranını kullanarak Windows aracılığıyla programı kapanmaya zorlayabilirsiniz.

 

Windows devreye girerse...

Bazen Windows araya girip kullandığınız programın çöktüğünü size bildirebilir. İlk göreceğiniz, ekranın ortasında belirecek bir ileti olacaktır. Windows çalıştığınız programın ters tepkiler verdiğini fark etmiş ve devreye girerek diğer programlara zarar vermemesi için programınızı durdurmuştur.

 

Çöken programda kullandığınız belge eğer bir metin belgesi ise, en son Kaydet tuşuna bastıktan sonra belgede yaptığınız son değişiklikler kaybolur, kaydedilmez. İşte bu yüzden PC’nizde çalışırken üzerinde çalıştığınız belgeyi sık sık kaydetmeniz çok önemlidir.

 

OTOMATİK KAYDETME

Bazı programlarda otomatik kaydetme özelliği vardır. Bunun amacı da siz belgelerinizi kaydetmeden kullandığınız program çökerse, verilerin kaybolmasını ortadan kaldırmak veya en aza indirebilmektir.

 

DİKKATLİ OLUN!

Windows uygulamasının eski modelleri Windows XP kadar sağlam değildi. Örneğin Windows 98 modelinde, eğer program çökerse genellikle PC de yanıt vermez duruma geliyordu. Böyle bir durum yaşandığında tek çare PC’yi kapatıp açmaktı. Yani üzerinde çalıştığınız belgelerdeki tüm değişiklikler kayboluyordu.

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler