Dosyaları Ve Klasörleri Keşfedin

Yayın tarihi: 23.08.2006
Dosyaları Ve Klasörleri Keşfedin

Dosyaları Ve Klasörleri Keşfedin

 

Dosyalar PC üzerinde kayıt yapıp saklama işlemi için en temel unsurlardan biridir ve metin, müzik, fotoğraf gibi her türlü bilgiyi saklamak için kullanılabilir. Dosya sayısı daima artacağı için dosyalarınızı düzenleyerek gruplar halinde düzgün bir şekilde saklarsanız daha verimli çalışma fırsatı bulacağınıza hiç şüphe yok.

 

İster bir arkadaşınıza yazdığınız kısa bir mektup olsun, isterse internetten indirdiğiniz MP3 formatında bir şarkı olsun, hatta Windows’un kendisi bile, yani bilgisayarınızda kayıtlı her şey bilgisayarınızın sabit diskinde dosyalar halinde saklı tutulur. Bu durum programlar için de, disket üzerinde veya CD’de kayıtlı tutulan her türlü belge, fotoğraf ve uygulama için de geçerlidir.Dosya aslında “bit” cinsinden ölçülen çok uzun bir veri dizisidir. Microsoft Word programında yazılmış bir mektup örneğin 200,000 bit kullanmış olsa, MP3 formatında kaydedilmiş bir şarkı 25.000.000 bite kadar yer kaplayabilir. Bu rakam kulağa çok fazla gelse de, sıradan bir sabit diskte 300.000.000.000 bitten daha fazla yer bulunuyor! Windows da bitlerin nasıl düzenlendiğini kontrol eder ve bitleri sabit sürücünün yüzeyindeki manyetik sinyaller olarak algılar. Örneğin yeni bir program yüklediğinizde, Windows yeni programı sabit diskin üzerinde tam olarak nereye yerleştireceğini çok iyi bilir ve programla ilgili verileri yeniden bulabilmek için izler bırakır.

 

Dosyalarınızı klasörlerde tutun

Evraklarla ilgili dosyaları düzenli tutabilmek için dosyalama sistemine ihtiyaç duyan bir büro çalışanı gibi, bilgisayarlar da dijital dosyaları düzenleyebilmek için bir dosyalama sistemi kullanmak zorundadır.Birbiriyle ilgili belgeleri bir arada tutabilmeniz için Windows üzerinde dosyalar yaratabilirsiniz. Örneğin kişisel yazışmalarınızı tutabileceğiniz bir dosya açabilir, içinde de başka dosyalar açarak dostlarınıza yazdığınız mektupları bir yerde, avukatınız veya bankanızla yaptığınız yazışmaları başka bir dosyada saklayabilirsiniz. Sistemi kullanırken mektuplarınızı dosya dolabındaki çekmecelerin hangisinde saklayacağınıza karar verdiğinizİ düşünün. Her klasörü bir çekmece gibi düşünerek klasörlerin içinde aynı anda farklı dosyalarınızı saklayabilirsiniz.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

 

Sıradan bir PC’nin sabit diskinde en az 50,000 dosya bulunur. Dosyalar ve içlerindeki alt dosyalar belli bir mantık çerçevesinde düzenlenmiş olmasaydılar, hangi dosyanın nerede olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenmek imkânsız olurdu.

 

SÖZLÜK

 

BİT

Bit aslında “ikili sayı” anlamına gelen Binary DigIT kelimesinin kısaltılmış halidir. Ondalık sayılar bildiğiniz gibi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 0 iken ikili sayılar sadece 1 ve 0’dır. Bit bilgisayarlarda kullanılan en küçük veri parçasıdır.

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler