Sanal Sağlık Rehberi

Yayın tarihi: 23.08.2006
Sanal Sağlık Rehberi

Sanal Sağlık Rehberi

 

İnternet, resmi kurumların sitelerinden özel kurum ya da hastanelerin web sitelerine kadar bir dizi kaynak içeriyor.

 

Sanal dünyada sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmak için çok sayıda ve farklı içerekteki web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Bunlardan bazıları resmi kurumlarının web siteleriyken, bir kısmı da özel kurumların web sayfaları... Bu sitelerden bilgilenmenin yanında kimi hizmetlerden online yararlanabilir, “Online Doktor” bölümleriyle de uzmanlardan kişisel sağlık sorunlarınız için bilgi edinebilirsiniz.

 

Sağlık Bakanlığı

 

Sağlık Bakanlığına www.saglik.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

 

T. C. Sağlık Bakanlığı'nın web sitesinde geniş ve kapsamlı bir içerik sunuluyor. Bakanlık teşkilatından, mevzuata, güncel sağlık haberlerinden, kararname metinlerine, tebligatlara, ihalelere kadar birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Sağlık sektörüyle ilgili her türden bilgiye ulaşabileceğiniz siteyle e-posta aracılığıyla iletişim kurabilir, önerilerde bulunabilir, sağlık mevzuatına ilişkin çeşitli bilgiler edinebilirsiniz.

 

Üniversite Hastaneleri

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin www.ctf.istanbul.edu.tr adresli web sayfasında, bir yandan eğitim hizmeti verirken, bir yandan da sağlık hizmeti veren fakültenin tanıtımı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Bünyesindeki Türkçe Tıp ve İngilizce Tıp bölümlerinde yaklaşık 2500' ü aşkın öğrenciye eğitim veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, 1700 yataklı hastanesi, klinikleri ve poliklinikleri ile tüm Türkiye' ye hizmet sunuyor. Ana sayfada yer alan bölümler, akademik takvim, tarihçe, kütüphane, hastane istatistiklerinin yanı sıra bölümlerin e-posta adreslerinin yer aldığı linkler sayesinde hastane hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

İstanbul Tıp Fakültesi

 

İstanbul Üniversitesi’ nin www.istanbul.edu adresinden ulaşabileceğiniz İstanbul Tıp Fakültesi web sitesi geniş içerikte bilgi sunuyor. Bilgilendirme amaçlı olan web sitede hastane ve fakülte bilgilerinin yanı sıra telefon rehberi ile tüm hekimlere ulaşabilirsiniz. Hastane butonunu tıkladığınızda, fakültenin bünyesindeki tüm servislerin isimlerini görebilirsiniz.

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

 

www.tip.hacettepe.edu.tr web sayfası üzerinden internetten yayın yapan üniversitenin sayfası oldukça işlevsel. Ana sayfanın sağ tarafında kalan menü aracılığı ile; genel bilgiler, akademik yapılanma, eğitim, araştırma, kütüphaneler, hastaneler, öğrenciler, öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve diğer ana başlığı altında birçok alt başlığa ulaşmanız ve bilgi almanız mümkün. Örneğin; ana sayfadaki “Hacettepe Tıp Dergisi”nin eski ve yeni sayılarının üzerini tıklayarak içeriklerini görebilir, içinden hastalığınıza ilişkin makaleleri okuyabilir ya da çıktılarını alabilirsiniz.

 

Devlet Hastaneleri

 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan hastanelerden tüm çalışanlar, emekliler ve Bağ-Kur üyeleri yararlanabilir.

 

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanenin www.haydarpasanumune.gov.tr sitesi internet erişimi sağlıyor.Randevu işlemleri, sağlık bilgisi, hastane hakkında ve kurumsal başlıkları altında oluşturulmuş web sayfasından yararlanarak; online randevu alabilir, toplum sağlığı hakkındaki yazılanları okuyabilir, şikayetlerinizi e-posta aracılığı ile yapabilir ve klinikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Online randevu almak için...

 

Ana sayfadaki randevu işlemleri seçeneği altında yer alan online randevu butonunu tıklayın.

 

Açılan internet randevu ekranı kullanıcı girişindeki bilgileri okuyun. Daha önce internet üzerinden kayıt yaptırdıysanız, formun altındaki bölüme hasta tanıtım kartı numaranızı ve şifrenizi girip devam et butonunu tıklayın. İlk defa sisteme kayıt olacaksanız formun altındaki yeni kullanıcı kaydı butonunu tıklayın.

 

Hasta kayıt formundaki bölümleri eksiksiz doldurup kaydet seçeneğini tıklayın. Hastaneye ilk gittiğinizde size verilen “hasta tanıtım kartı” üzerinde yer alan “hasta kart numarası”nı doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Eğer bu numaranız yoksa sisteme kayıtlı olmadığınız için internet ekranından işlem yapamazsınız. Hasta tanıtım kartı numarası almak için formda belirtilen telefon numarasını da kullanabilirsiniz. Bu numarayı girerek ilgili birimden online randevu alabilirsiniz.

 

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 

www.sskistanbul.gov.tr web sayfasından hizmet sunan hastane, e-devlet yolunda atılan adımlar çerçevesinde internet ortamında kullanıcılara etkin bir hizmet vermeye çalışıyor. Ana sayfadaki menü aracılığı ve sayfa içinde verilen bilgiler ile hastane ve hastalıklar hakkında bilgi alabilirsiniz. Linkler başlığı altında verilen e-sağlık butonunu tıklayıp, Türk Tıp Dergileri ya da Sosyal Sigortalar Kurumu Hastaneleri başlıkları altında verilen bazı isimlere ve adreslere ulaşabilirisiniz.

 

Birkaç tık ile...

 

Ana sayfadaki menüden kurumsal bölümünde yer alan Tıp Dergisi’ni tıklayın. Dergideki yazılarının başlıklarını görebilir ve yazılarını üzerini tıkladığınızda tümünü okuyabilirsiniz.

 

Sağlık köşesi bölümünde yer alan Sağlık Rehberi’ni tıklayın. A’ dan Z’ ye verilen harflerden merak ettiğiniz bir hastalığın baş harfini tıklayıp ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık köşesindeki Tıp Sözlüğü’nü tıklayın. Sayfanın üstündeki arama motorunu kullanarak ya da sayfanın üstündeki harfleri tıklayarak aradığınız bir hastalık adının sözlükteki tam karşılığını görebilirsiniz.

 

Sağlık köşesindeki Obezite hesaplamaları butonunu tıklayın. Forma cinsiyet, kilo ve yaş girip Hesapla butonunun tıklayın. Bir tıkla kilo durumunuzu, ideal vücut ağırlığınızı, vücut yüzey alanınızı ve yağsız vücut ağırlığınızı öğrenebilirsiniz.

 

Sağlık köşesindeki Aşı Takvimi’ni tıklayın. Açılan forma yalnızca gün, ay, yıl olarak doğum tarihinizi girip Hesapla butonunu tıklayın. Listedeki tüm aşıların doğum tarihinize göre yapılması gereken tarihler veriliyor.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler