Demiryollarından rezervasyon nasıl yapılır

Yayın tarihi: 23.08.2006
Demiryollarından rezervasyon nasıl yapılır

Demiryollarından rezervasyon nasıl yapılır?

 

Türkiye’de demiryolları devlet tarafından işletiliyor. Tren yolculuğu yapmak isteyenlerin başvuracağı adres Devlet Demir Yolları’nın web sitesi. 

 

Devlet Demir Yolları’nın verdiği tüm hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz. Trenlerin güzergahlarını öğrenebilir, fiyatlar hakkında web sitesinden bilgi alabilir, yer ayırtıp biletinizi satın alabilirsiniz.Güzergahlar, vagon tanımları, tur kartları, yemekli vagon ücretleri, bölge turları, yurt dışı seferleri... İnternet sayesinde trenle yolcu taşımacılığına ilişkin her türlü bilgiye ulaşmanız mümkün.

 

TCDD’nin web sitesindeki Yolcu taşımacılığı başlığını tıkladığınızda karşınıza yurtiçi yolcu taşımacılığı, yurtdışı yolcu taşımacılığı, banliyö taşımacılığı, danışma ve rezervasyon, acentalar, demiryolu mesafe cetveli gibi başlıklar altında birçok önemli bilgiyi içeren seçenekler çıkacak.Bu bilgilerin ayrıntılarını görmek için tek yapmanız gereken fareyi üzerine getirip tıklamanız.Örneğin; Güzergahlarına göre trenlerimiz seçeneğini tıkladığınızda, ekranınıza TCDD’nin tüm tren seferleri gelecektir. Detaylı bilgi için tek yapmanız gereken seçtiğiniz trenin ismini tıklamak. Kalkış- varış istasyonu, seyahat süresi, seyahat mesafesi ve fiyatlar ekranda belirecektir. Ekranın alt bölümünde ise, rezervasyon telefonları, tur kartı, yemekli vagonlarda uygulanan fiyat listeriyle ilgili seçenekler yer alır. Şimdide online rezarvasyon nasıl yapılıyor bir göz atalım.

 

www.tcdd.gov.tr sitesine girip TCDD Danışma Ekranları bölümünü tıklayın. Karşınıza çıkan menüden Tren danışma’yı tıklayın. Karşınıza Tren bilgisi danışma ekranı çıkacak. Tren bilginize ulaşmak için harita üzerinde bineceğiniz istasyonu tıklayın. Örneğin: Haydarpaşa üzerini tıkladığınızda ekranın sol alt köşesinde Biniş istasyonu adı ve kodu gözükecek.

 

Varış istasyonunuzu harita üzerinde tıkladıktan sonra ekranın sağ alt köşesindeki Varış istasyonu ekranında gitmek istediğiniz istasyon belirecek. Aynı zamanda ekran üzerinde kalkış ve varış istasyonlarınızın kodları da belirecek.

 

Ekranın alt köşesindeki Devam tuşuna bastığınızda. Seçmiş olduğumuz güzargaha uygun trenler adı, kalkış adı, varış adı ve sefer günleri ayrıntılı olarak belirtilmiş olarak karşınıza çıkar. Ekranın alt bölümündeki  Detaylı bilgi bölümünü tıkladığınız da karşınıza kalkış istasyonundan başlayarak, istasyon adı, kodu ve hareket saati, treninizin tüm güzargahı boyunca verilir.

 

Detaylı bilgi bölümünü kapattıktan sonra, Tren bilgisi danışma ekranı karşınıza tekrar çıkacak. Bu ekran üzerindeki Bilet al ya da Rezervasyon yap tuşlarına basarak işleminizi yapın.

 

POPÜLER WEB SİTELERİ

 

GENÇTUR

www.genctur.com

 

Interrail, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pas bilet uygulaması. Aynı biletle, Avrupa’nın birçok bölgesinde istenen trene binme olanağı sağlıyor. Gençtur’un web sitesi özellikle gençler tarafından büyük ilgi gören bu uygulamayla ilgili bilgi alabileceğiniz en geniş Türkçe içeriklerden birini sunuyor.

 

EUROSTAR

www.eurostar.com

 

Eurostar; Paris, Londra ve Brüksel arasında 300 km/s hıza ulaşabilen trenlerin kullanıldığı uluslararası yüksek-hız hattı. Bu hat Manş Tüneli ile Londra'yı Paris ve Brüksel'e bağlamakta. Bu çok uluslu hattın sitesi hem tren yolculuğuyla ilgilenenlere hem de hız meraklılarına cazip gelebilir. Seyahat planınızda yukarıdaki güzergahlar varsa siteyi kullanarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler