Artık oteller de online

Yayın tarihi: 23.08.2006
Artık oteller de online

Artık oteller de online

 

Dünyanın dört bir yanından onbinlerce konaklama tesisine sanal ortamdan ulaşabilirsiniz.

 

Konaklama, çoğu kimsenin seyahat planının en önemli kısmını oluşturur. Özellikle de tatillerde. Bütün bir sene hayalini kurduğunuz tatilin dilediğiniz gibi geçmesi için bir sürü otel araştırır, eş dost arkadaştan tavsiyeler alır, en uygun fiyat için acentaları dolaşırsınız.  Kısacası uygun otel seçimi oldukça hummalı bir çaba gerektirir. İnternet bu konuda işinizi oldukça kolaylaştırabilir.Dünyanın her tarafından onbinlerce konaklama tesisine sanal ortamdan ulaşabilirsiniz. Artık beş yıldızlı otel ve tatil köylerinden pansiyonlara kadar çok sayıda işletme kendi web sitesine sahip. Bu sitelerin bazıları amatör ruhla hazırlanmış tanıtım amaçlı sitelerken, bazıları da online rezervasyon seçeneğinin de içinde olduğu son derece profesyonel siteler. 

 

Alternatifler sadece turistik işletmelerin siteleriyle sınırlı değil. Portföyünde yüzlerce konaklama tesisini barındıran tatil siteleriyle tur şirketlerinin siteleri; sundukları alternatiflerle karar vermekte zorlananlar için bulunmaz bir nimet. Bu tarz web siteleri otomobil kiralamadan uçak biletine kadar farklı alanlarda hizmet veriyor.

 

Otellerin web siteleri

 

İnternet kullanımının artışıyla paralel olarak tatil organizasyonlarını sanal ortamda yapanların sayısı çoğaldı.  Örneğin; turizm faaliyetleri ABD’deki elektronik ticaret pazarının 3’te birini oluşturuyor.Böylesini büyük bir pazarda geri kalmak istemeyen oteller, potansiyel müşterilerine kendi web siteleri üzerinden online rezervasyon imkanı tanıyor.  Bu uygulama otellere ve tüketicilere birçok fayda sağlamakta. İnternet sayesinde odalarını aracısız pazarlama imkanı bulan konaklama tesisleri maliyetleri ve fiyatları aşağıya çekerken, tüketicilerde daha ucuza tatil yapma olanağı buluyorlar.Siz de özellikle yurtdışı rezervasyonlarınız için bu sitelerden yararlanabilirsiniz. Yurtdışında çok sayıda otel bu imkana sahipken bir turizm ülkesi olan Türkiye’de otellerin sitelerinden online rezervasyon imkanı ne yazık ki kısıtlı. Çoğunda online rezervasyon yapamasanız da gitmek istediğiniz otel hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz bu sitelere göz atmanızda fayda var.

 

Tur operatörlerinin siteleri ve turizm portalları

 

Karar vermekte zorlananlar için en uygun siteler tur operatörlerinin siteleri ve büyük turizm portallarıdır. Bu siteler sundukları farklı hizmetlerle (uçak, bileti, otomobil kiralama, turlar, otel vs.) birçok ihtiyacınıza karşılık verebilirler. Hatta bazıları nereye, hangi yolla, hangi firmayla, ne kadar sürede gidilebileceğine ilişkin bilgiler bile sunmakta. Genelde sitelerin hemen hepsinde yurtiçi ve yurtdışındaki turistik bölgelerle ilgili bilgi alabileceğiniz yöre rehberleri, hava durumunu öğrenebileceğiniz bölümler ve yurtdışına çıkacak olanlar için vize ve konsolosluk işlemleriyle ilgili sayfalar seyahate çıkacak olanların işlerini oldukça kolaylaştıracak nitelikte. Benzer hizmet veren onlarca site üzerinden acentelerin ürünlerine ve Türkiye'deki birçok otele online rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bu size farklı ürün sağlayıcıların ürünlerini kıyaslama ve dilediğinizi seçebilme imkanı tanıyor.

 

Paloma Hotels

www.palomahotels.com

 

Paloma grubuna bağlı oteller hakkında bilgi alabileceğiniz site sade ve işlevsel bir tasarıma sahip.Otellerin üzerine tıkladığınızda o otelle ilgili sayfa açılıyor. Bu sayfalardan rezervasyon yapabiliyorsunuz.

 

Wow Hotels

www.wowhotels.com

 

Wow’un sitesinden gruba ait 6 tesisle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Temalı otelleriyle dikkat çeken Wow Hotels, güzel bir web sitesine sahip. Sitenin en büyük eksikliği online rezervasyon imkanının olmaması.

 

Richmond Hotels

www.richmondhotels.com.tr

 

Sitenin en büyük artısı, gruba bağlı tüm otellere online rezervasyon imkanı tanıması. İlgili seçeneklere tıklayarak odalardan restoranlara kadar otellerle ilgili merak ettiğiniz pek çok soruya cevap bulabilirsiniz.

 

Sungate Port Royal

www.sungatehotels.com

 

Beldibi'nde 250.000 m2'lik geniş bir alana yayılan Sungate Port Royal , Türkiye'nin ve Akdeniz havzasının en büyük dinlence ve eğlence kompleksi. Bu devasa tesisle ilgili bilgi edinebileceğiniz site online rezervasyon imkanı da tanıyor.

 

Otel rezervasyonu nasıl yapılır?

 

Otel rezervasyonu yapmanın birçok yolu olduğundan bahsetmiştik. Biz burada E- Kolay Tatil sitesinden nasıl online rezervasyon yapılacağını göreceğiz. Siteyi kullanarak dünyanın dört bir tarafındaki 45.000 otel arasından arama yapabilir ve rezervasyonunuzu online olarak gerçekleştirebilirsiniz.  E-Kolay Tatil’de otel rezervasyonunun dışında uçak bileti ve araç kiralama sayfaları da var.

 

www.e-kolaytatil.com adresine girin. Sayfanın üzerindeki seçeneklerden Otel Rezervasyon’u tıklayın.

 

Açılan sayfadaki boş alanları doldurup (Gidilecek şehir, Ziyaretçi sayısı, Giriş tarihi, Kaç gece kalacaksınız) Ara seçeneğini tıklayın. Dileyenler Detaylı arama seçeneğini seçip daha ayrıntılı bir arama yapabilir.

 

Arama sonuçlarının sıralandığı sayfa ekrana gelecek. Burada otellerin fotoğraflarını görebilir, otellerle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Karar verdiğinizde tek yapmanız gereken seçtiğiniz otelin yanındaki Seç butonuna tıklamak.

 

Açılan sayfadan oda seçimini yaptıktan sonra sayfanın ilgili alanlara e-posta adresinizi ve şifrenizi girdiğinizde rezervasyon işlemi tamamlanmış oluyor. Siteye üye olmayanlar Üye olmak için tıklayın! seçeneğine tıklayarak siteye üye olmak zorunda.

 

POPÜLER WEB SİTELERİ

 

Hotel&Travel Guide

www.travelguide.gen.tr

 

TÜRSAB ve TUROB ile birlikte hazırlanan ve Türkiye'nin otellerini tek tek en detaylı bir biçimde sektörle buluşturan Otel ve Tatil Rehberi, turizm sektörüne hizmet  eden 30.000'e yakın adres ve 12.500'ü aşan firma bilgisine ulaşılmasını sağlıyor.  Son derece kullanışlı bir web sitesi de bulunan Hotel & Travel Guide’a www.travelguide.gen.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Erişim kolaylığı, kullanım kolaylığı  ve geniş içeriği ile Türkiye ve yurtdışındaki  acentalar tarafından da sıkça kullanılan site, seyahat planı yapanlar içinde önemli bir kaynak. Seyahat Acentaları, Kiralık Araba,Yat,Turizm Taşımacılığı, Mavi Tur, Charter, Otobüs Firmaları, Hava Durumu, Gezgörler gibi başlıklara tıkladığınızda illere göre kategorize edilmiş firmalar ekranınıza geliyor. Eğer aradığınız otel ya da tatil köyü gibi bir konaklama tesisi ise sitede birkaç farklı şekilde arama yapabiliyorsunuz. Otel arama, Bölge arama veya Kategorilerine göre arama seçeneklerinden birini tıklayarak binin üzerinde adrese ulaşabilirsiniz.

 

Bookin Turkey

www.bookinturkey.com

 

İnternette Türkçe içerikli en büyük turizm portallarından biri Bookinturkey, benzeri sitelerde olduğu gibi, otel, uçak, tur, araç kiralama gibi başlıklar altında turizm ile ilgili çok sayıda hizmeti birarada sunuyor. Site üzerinden herhangi bir rezervasyon yaptırmak için siteye üye olmak gerekmiyor ama üyeler için çeşitli indirimlerin olduğunu belirtmekte fayda var. 

 

Asya Tur

www.asyatur.com.tr

 

Türkiye’deki en büyük tur şirketlerinden biri olan Asya Tur’un web sitesi kuruluşun tüm hizmetleriyle ilgili ayrıntılı bilgi alabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Yurt içi turlara online rezervasyon yapabileceğiniz siteden online uçak bileti de satın alabilirsiniz.  Ayrıca Asya Tur’la yurtdışı turlarına katılacak olanlar vize işlemlerini site üzerinden takip edebiliyor.

 

Hotel discount

www.hoteldiscounts.com

 

Sitede dünyanın birçok bölgesindeki  hesaplı otellere yer veriyor.  Ana sayfadaki listede yer alan şehirlerin dışında more cities seçeneğini tıkladığınızda  yüzlerce kent ve bu kentlerdeki minumum otel fiyatlarını görebiliyorsunuz. 

 

Türsab

www.tursab.org.tr

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin sitesinden birliğe üye tüm acentaların telefon ve adres bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu, rezervasyon yaptırırken klasik yöntemleri tercih edenler için önemli bir kolaylık.Turizmle ilgili ayrıntılı istatistiklere de ulaşabileceğiniz sitede turizmle ilgili resmi kuruluşlara linkler bulunuyor.

 

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler