Önce internet sonra seyahat

Yayın tarihi: 23.08.2006
Önce internet sonra seyahat

Önce internet sonra seyahat

 

İnternet diğer pek çok alanda olduğu gibi seyahat konusunda da büyük kolaylıklar sağlıyor.

 

1990’lı yıllarda inanılmaz bir hızla yaygınlaşan İnternet, günümüzde modern insanın hayatında önemli bir yer kaplıyor. İnternet sayesinde hemen her konuda istediğiniz bilgilere saniyeler içinde ulaşabildiğiniz gibi, daha önceleri çok zaman ve emek harcadığınız birçok işi bilgisayarın tuşlarıyla halledebiliyorsunuz.Seyahat ve tatil planları da buna dahil.

 

Online seyahat, ürün ve hizmetlerin İnternet yoluyla satılması olarak tanımlayabileceğimiz elektronik ticaretin en popüler ve en önemli ayaklarından biri. Elektronik ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte turizm endüstrisi de faaliyetlerini internet ortamına taşıyınca, sanal ortamda oldukça zengin bir seyahat içeriği oluşmuş durumda. Bilgisayar kullanıcıları bilet satışı, otel rezervasyonu, otomobil kiralama, rehberlik hizmetleri gibi birçok alanda İnternetten yararlanma şansına sahip. Siz de PC’niz yardımıyla gideceğiniz yerin özelliklerini öğrenebilir, hava ve yol durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer önceden planlanmayan bir seyahata çıkmanız gerekiyorsa İnternete girip birkaç dakika içinde uçak biletinizi alabilir, dünyanın herhangi bir yerinden otel rezervasyonunu yaptırıp otomobil kiralayabilirsiniz.  Bir başka önemli nokta ise; sadece İnternet üzerinden satış yapan firmaların sundukları cazip fiyatlar.Online seyahat konusunda yapılan araştırmaların sonuçları tüketicilerin İnternet üzerinden yapılan bu uygulamaları benimsediğini gösteriyor. Örneğin A.B.D’de yapılan bir araştırma, İnternet seyahat harcamalarının toplam e-ticaret gelirinin 3’te 1’ini oluşturduğunu ortaya koyuyor.

 

Bu oranın rakamsal karşılığı ise milyarlarca dolar demek. Yine aynı araştırmaya göre; İnternet kullanıcılarının % 60'ı, İnternete seyahat konulu içerik görmek için bağlanıyor. İnternette seyahat araştırması yapan yetişkinlerin % 76’sı havayolları sitelerini,  % 49'u İnternet seyahat acentalarını ziyaret ediyor. Seyahat kategorisi, İnternette aranan toplam ürün bilgilerinin % 45 'ini içeriyor.Dünyanın ileri gelen seyahat acentelerinden olan TUİ’ye baktığımızda da son 4 yılda internet üzerinden satışlarını 10 kat arttırdığını görüyoruz. TUİ’nin, İnternet üzerinden yaptığı satışların toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 30’u geçmiş durumda.

 

WWW.KULTUR.GOV.TR

 

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sitesi çok geniş bir içeriğe sahip, Türkçe içerikli en kapsamlı turizm sitesi olduğu söylenebilir. Türk turizmiyle ilgili merak ettiğiniz ne varsa bu sitede bulabilirsiniz. Türkiye’deki tüm turistik yörelerle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz site, turizmle ilgili istatistiklere de yer veriyor.  Gideceğiniz yerde ziyaret etmeyi planladığınız tarihi ve turistik yerler varsa yolculuğa çıkmadan önce bu siteye göz atmanızda fayda var.

 

Yola çıkmadan önce...

 

Gelişen teknolojiyle birlikte seyahatler bambaşka bir hal alıyor. Rota planlama siteleri de teknolojinin sağladığı kolaylıklardan biri. İnternette yer alan siteler sayesinde dünyanın ve Türkiye’nin birçok bölgesine çıkacağınız yolculukları önceden planlayabilirsiniz.

 

Yolculuğa çıkmadan önce rota planlama hizmeti sunan web sitelerine göz atmak hayatınızı kolaylaştırabilir. Bu siteler sayesinde güzergahınız üzerindeki kalacağınız ve ziyaret edeceğiniz yerleri önceden belirleyebilir, hatta yoğun trafikten kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken bu sitelerden birine girip yola çıkacağınız yerle birlikte varış yerini belirlemek. Birkaç saniye içinde sizin için en uygun güzergahı bulabilirsiniz. Yerli ve yabancı pek çok site bu hizmeti sunmakta. Mercedes Benz Türkiye’nin sitesi de bunlardan biri. Şimdi adım adım bir yolculuk planının nasıl yapılacağına göz atalım.

 

www.mercedes-benz.com.tr adresine girin. Türkçe seçeneğini seçtikten sonra ana sayfanın solundaki Rota planlama seçeneğini tıklayın.

 

Rota planlama kutusunda yola çıkacağınız yer ve varış noktasıyla ilgili yerleri doldurun. Gideceğiniz yerle ilgili sokak adını biliyorsanız, bunu kullanarak daha ayrıntılı bir yol planı elde edebilirsiniz. En kısa süre veya en az mesafe seçeneğini işaretledikten sonra Hesapla seçeneğine tıklayın.

 

Açılan sayfada önerilen yol planını göreceksiniz. Uzaklık, tahmini varış süresi ve maliyet bilgisi de ekrandan görülebilir.

 

Haritayı daha büyük aç seçeneğini kullanarak daha büyük bir görüntü elde edebilirsiniz. Yazdır tuşunu kullanarak haritadan çıkış almak mümkün.

 

İPUCU

 

Genellikle otoyollarda yön bulmak gibi bir sorun yoktur. Sorunlar şehir içlerinde yaşanır. Bu yüzden yolculuk planınızı yaparken sadece şehir değil, sokak adı da vermeniz kaybolma ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

 

SÖZLÜK

 

Rota planlama

Rota planlama, seçilen iki nokta arasındaki en uygun güzergahı belirleyip bu rotayla ilgili harita oluşturan sistemdir.

 

POPÜLER WEB SİTELERİ

 

Başlangıçta yardımcı olması açısından birkaç siteyi burada bulabilirsiniz. İnternet üzerinde daha birçok benzeri site bulunmaktadır.

 

Türkiye Ulaşım Rehberi

www.neredennereye.com

 

Bu sitede nereye, hangi yolla, hangi firmayla, ne kadar sürede gidilebileceğine ilişkin bilgiler sunuluyor. Sitede ayrıca ulaşım hizmeti veren firmaların telefon numaralarının bulunduğu ayrıntılı bir rehber de bulunuyor.

 

Türkyol

www.turkyol.com

 

Sitedeki interaktif karayolları haritası sayesinde gideceğiniz yerleşim birimleri arasındaki uzaklığı ve toplam seyahat süresini görebilirsiniz.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü

www.kgm.gov.tr

 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sitesinde Türkiye karayolları haritası, şehirler arası mesafe cetveli ve bölgesel haritalar gibi yolculuğunuz sırasında faydalanabileceğiniz bilgiler yer alıyor.

 

Via Michelin

www.viamichelin.com

 

Bu sitede Avrupa ve Türkiye ile ilgili yol bilgileri bulunuyor. Michelin’in sitesinden güzergahınız üzerinde sıralanan birçok restoran ve turistik yerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Bilet almanın en kolay yolu

 

Eğer bir seyahat planı yapıyorsanız internetin size sağlayacağı en büyük faydalardan biri ulaşım konusunda olacaktır.

 

Yolculuğunuz için hangi taşıtı seçerseniz seçin (havayolu, karayolu, denizyolu) rezervasyon işlemlerinizi internet üzerinden yapabilir, biletinizi satın alabilirsiniz. İnternetten bilet satın alarak hem bilet peşinde koşmaktan kurtulur hem de son derece kıymetli olan vaktinizi boşa harcamamış olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak özellikle uçak bileti satın almak isteyenler için bir başka avantaj daha söz konusudur: İnternet üzerinden uçak bileti satışı yapan bazı firmalar başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar avantajlı fiyatlar sunar.

 

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler