En ucuz uçak biletleri internette

Yayın tarihi: 23.08.2006
En ucuz uçak biletleri internette

En ucuz uçak biletleri internette...

 

Eğer uçak biletine ihtiyacınız varsa internet size bu konuda yüzlerce seçenek sunar. Yerli ve yabancı çok sayıda havayolunun sitesinden faydalanabileceğiniz gibi, tur şirketlerinin ve sadece bilet satan kuruluşların sitelerine de göz gezdirebilirsiniz.

 

Artık her havayolunun bir web sitesi var. Bunların büyük bir çoğunluğu online rezervasyon başta olmak üzere birçok işlemi internet üzerinden yapmanıza imkan tanıyor. İnternet üzerinden uçak bileti almak istiyorsanız tek seçeneğiniz havayolu şirketlerinin siteleri değil. Eğer belirli bir havayolu tercihiniz yoksa uçak bileti satan tur şirketlerinin sitelerinden ya da sırf bilet satışı hizmeti veren sitelerden faydalanabilirsiniz. Bu tip sitelerin en büyük avantajı; arama yaptığınızda gitmek isteğiniz yere uçan tüm havayolu şirketlerinin seferlerinin dökümünü vermesidir. Bu sayede sizin için en uygun saati ve fiyatı seçme şansınız olur. Eğer sadece internet üzerinden satış yapan bir kuruluşun sitesiyse fiyatlarda oldukça ekonomik olacaktır. Çünkü bu tip siteler genelde diğerlerinden daha ucuza satış yaparlar.Türkiye’de de internet üzerinden uçak bileti satışı yapan çok sayıda site bulunuyor.Rezervasyon işlemi oldukça basit. Bu tip sitelerin ana sayfalarında genelde Hızlı uçak arama ismiyle yer alan bölüme gitmek istediğiniz destinasyon, tarih ve kişi sayısını yazarak istediğiniz tarihlerdeki tüm uçuşları görebilirsiniz. Ekranda sıralanan onlarca havayolundan sizin için en uygun olanını tercih edip adımları takip ederek rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Rezervasyon yaptırabilmek için siteye üye olmanız gerektiğini unutmayın. Üyelik formunu doldurduktan sonra birkaç dakika içinde üyeliğiniz gerçekleşiyor. Biletin parasını kredi kartı veya EFT/Havale ile ödeyebilirsiniz. Siteler müşterilerine bilet teslimatı ile ilgili olarak da farklı seçenekler sunar. Bilet adresinize teslim edilebilir, sitenin ofisleri varsa buralardan, ya da havaalanından alabilirsiniz. Teslimat konusunda her web sitesinin uygulaması aynı olmayabilir, biletinizi satın almadan önce teslimat koşullarını öğrenmek, istenmeyen bir sürprizle karşılaşmanızı önleyecektir.

 

Uçak bileti satışı yapan siteler ana sayfalarında çeşitli havayollarının promosyonlu uçuşlarına da yer verir. Hızlı arama seçeneği kullanmadan önce bu promosyonlara göz atmanız faydalı olacaktır.

 

POPÜLER WEB SİTELERİ

 

Türk Hava Yolları

www.thy.com.tr

 

Türk Hava Yolları, yerli havayolları içinde en geniş kapsamlı siteye sahip. Siteyi kullanarak THY’nin kurumsal yapısıyla ilgili bilgi edinebileceğiniz gibi, uçuş tarifelerini öğrenebilir, bagaj takibi, bilet alımı ve check-in işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz.

 

AtlasJet

www.atlasjet.com

 

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda şehire uçan Atlasjet, internet üzerinden online bilet satışı gerçekleştiren havayollarından biri. www.atlasjet.com adresinden yurtiçi uçuşlar için rezervasyon yapabiliyorsunuz. Online rezervasyonun yanı sıra siteden havayolunun verdiği hizmetlerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 

Fly Air

www.flyair.com.tr

 

Günlük uçuş tarifesini görebileceğiniz, online uçuş teyidi ve rezervasyon yapabileceğiniz sitede acentalara ulaşabileceğiniz bir bölüm de bulunuyor.

 

Onur Air

www.onurair.com.tr

 

Havayolunun sunduğu hizmetleri görebileceğiniz sitede sadece yurtiçi uçuşlar için rezervasyon yapılabiliyor. Rezervasyon işlemi için öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Rezervasyonlarınızı en geç, uçuşa 48 saat kalana kadar yapabiliyorsunuz.

 

Ekobilet

www.ekobilet.com

 

Trek Turizm’in bilet satış sitesi ekobilet.com, Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Afrika’ya uçak bileti satışı yapan bir İnternet sitesi. Çevrimiçi olarak anında arama yapabildiğiniz bu sitede, öğrenci ve gençlik indirimi bulunan biletlerin yanı sıra çeşitli havayollarının uluslararası promosyonlu uçuş fırsatlarından yararlanmak da mümkün. Ekobilet sitesinde otomobil kiralamak, otel rezervasyonu yaptırmak isteyenler için de özel sayfalar yer alıyor.

 

Süperbilet

www.superbilet.com

 

Süperbilet de benzer web siteleri gibi ilgili bölüme gideceğiniz yeri ve gidiş dönüş tarihlerini yazdığınızda o tarihlerdeki uçuşları ekranınızda sıralıyor. Seçiminizi yaptıktan sonra biletiniz adresinize kadar teslim ediliyor.  Siteden çeşitli havayollarının Amerika ve Avrupa’nın pek çok bölgesine düzenlediği promosyonlu uçuşları da takip edebilirsiniz.

 

Sonfiyat

www.sonfiyat.com

 

Havayollarıyla anlaşarak indirimli fiyatlarla uçak bileti yapan bir başka site. Sadece son dakika fiyatlı biletler için değil, normal uçak, otel ve araba kiralama rezervasyonları için de faydalanabilirsiniz.

 

Cheaptickets

www.cheaptickets.com

 

İngilizce içerikli bir site olan Cheaptickets’i ziyaret edenler, dünyanın pek çok bölgesine uçma şansına sahip. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan siteden uçak rezervasyonunuza ek olarak otel ve otomobilde kiralayabiliyorsunuz. Last minute trips seçeneğini tıkladığınızda son dakika indirimlerini görebilirsiniz. Zaman zaman yüzde 70”e varan indirimler olduğunu belirtmekte fayda var.

 

DİĞER SİTELER

 

Adria Slovenya Havayolları

www.adria-airways.com

 

Aeroflot Rus Havayolları (Ankara)

www.aeroflot.com

 

Air Astana Kazakistan Havayolları

www.air-astana.kz

 

Air Canada

www.aircanada.ca

 

Air France

www.airfrance.com/tr

 

Alitalia

www.alitalia.com

 

American Airlines

www.aa.com

 

Atlasjet

www.atlasjet.com

 

Cathay Pasific Airways

www.cathaypasific.com

 

Çek Havayolları

www.czechairlines.com.tr

 

Delta Havayolları

www.delta.com

 

El Al İsrail Havayolları

www.elal.co.il

 

Finlandiya Havayolları

www.finnair.com 

 

Fly Air

www.fyair.com.tr

 

Iberia İspanya Havayolları

www.iberia.com

 

Japonya Havayolları

www.jal-europe.com

 

Katar Havayolları

www.qatarairways.com

 

KLM Hollanda Havayolları

www.klm.com/tr

 

Kuveyt Havayolları

www.kuwaitairways.com

 

Kıbrıs Türk Havayolları

www.kthy.net

 

LOT Polonya Havayolları

www.lot.com

 

Lufthansa

www.lufthansa.com

 

Malev Macaristan Havayolları

www.malev.hu

 

Malezya Havayolları

www.malaysiaairlines.com

 

Onur Air

www.onurair.com.tr

 

SAS İskandinav Havayolları

www.sas.se

 

Singapur Havayolları

www.singaporeair.com

 

T.H.Y.

www.thy.com.tr

 

İran Havayolları

www.iranair.com

 

SÖZLÜK

 

ELEKTRONİK BİLET

Kağıt bilet kullanımını ortadan kaldıran biletleme sistemidir. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanır ve satış anında size tüm bilgileri içeren bir “seyahat belgesi” verilir. Rezervasyon ve ödeme, kağıt bilette olduğu gibi devam eder ve size verilen seyahat belgesi olsun ya da olmasın, check-in kontuarında sadece resimli bir kimlik ile (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) check-in yaptırabilirsiniz.

 

20 EURO’YA AVRUPA

 

Havacılık sektöründe son birkaç senenin en önemli gelişmesi ‘ucuz havayolları’ oldu. Artık Avrupa’nın birçok şehrine 20-30 Euro gibi fiyatlara uçmak mümkün. Peki başka havayollarının yüzlerce euro talep ettiği biletler nasıl oluyorda bu kadar ucuza satılabiliyor? Sorunun cevabı aslında çok basit: Herşeyden önce biletler sadece internetten satılıyor, yani ofis maliyeti yok. Ayrıca taşıma dışında hiçbir hizmeti bedavaya sunmuyorlar. Örneğin; uçuş sırasında yiyecek-içecek ikramı ücrete tabi, bununla birlikte çoğunlukla plastik bilet kullanıp yolcudan tekrar kullanmak için geri alıyorlar. Genelde büyük havayollarının çok tercih etmediği şehir dışındaki küçük havaalanlarına trafiğin az olduğu saatlerde inip alan vergilerinden de tasarruf ediyorlar.

Ucuz havayolları arasında en bilinenleri Ryanair (www.ryanair.com), EasyJet (www.easyjet.com) ve Germanwings (www33.germanwings.com). Germanwings’in Türkiye çıkışlı (İstanbul ve Ankara) seferleri de bulunuyor.

 

Online rezervasyon nasıl yapılır?

 

Şimdi adım adım bir havayolunun web sitesinin verdiği hizmetlerden nasıl yararlanacağınızı görelim.Bunun için Türk Hava Yolları’nın sitesinden faydalanacağız. Türk Hava Yolları’nın web sitesine www.thy.com.tr adresinden ulaşılıyor.

 

THY’nın direkt ve bağlantılı uçuş yaptığı her noktaya online rezervasyon yapabilirsiniz. THY, yolcularına uçuşa en az 5 saat, en fazla 90 gün kala online rezervasyon imkanı tanıyor.Online rezervasyon yaptırmak isteyenler kendileri dışında 3 kişi adına daha kayıt yaptırabildiği gibi kredi kartı olmayanlar EFT/Havale ile ödeme yapabiliyor. Peki rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra bileti nasıl alacaksınız?THY bu konuda yolcularına 3 ayrı seçenek sunuyor: Havaalanında biletleme, THY satış ofislerinde biletleme ve adrese teslim biletleme. Yapmanız gereken size uygun olan seçeneği seçmek.Şimdi THY’nin web sitesinden online rezervasyon nasıl yapılır görelim.

 

www.thy.com.tr adresine girdiğinizde sayfanın ortasında Onlinebilet bölümünü göreceksiniz. Bu bölüme yapmak istediğiniz uçuşla ilgili bilgileri girip devam tuşuna basın.

 

Uçmak istediğiniz yerler listelenecek. Bu adımda, listede sizin için uygun olan uçuşu veya uçuşları işaretleyip Devam tuşuna basın.

 

Açılan sayfada seçmiş olduğunuz uçuş parkurlarının ücretlerini göreceksiniz. ‘Yukarıdaki ücret notunu okudum, anladım ve kabul ediyorum’ seçeneğini işaretleyip devam seçeneğini tıklayın.

 

Siteden ilk defa rezervasyon yapıyorsanız açılan sayfadaki formu doldurmanız gerekiyor. Bundan sonraki aşamaları da takip ettiğinizde biletinizi almış olacaksınız.

 

Ucuz bilet almanın püf noktaları

 

*Havayollarının kampanyalarını takip edin. Bu kampanyalarda normal fiyatının çok altına bilet satılabiliyor. Yakaladığınız fırsatı kaçırmayın ve satın alma işlemini hemen yapın.

 

*Önce uçuş tarihinizi kesinleştirin. Eğer kısıtlı sınıftan bilet alırsanız, ya değişiklik yapma şansınız olmaz veya ceza ödeyerek ekstradan maliyetlere katlanırsınız.

 

*Biletinizi erken alın. Uçuş tarihinizden üç ay önceki fiyat ile bir kaç gün öncesi alınan bilet fiyatları arasında ciddi fark olacaktır. Erken karar verip hızla rezervasyon yapın ve arkasından da bileti satın alın. Unutmayın, bilet fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça artar.

 

*Tatil dönemlerinde fiyatlar artıyor. Hattına göre değişmekle birlikte genellikle yaz sezonu sonrasında sonbahar, şubat tatili sonrasındaki ilk bahar ayları doluluk oranları daha düşük.

 

TARİFEYE NASIL GÖZ ATILIR?

 

1 Fareyi sayfanın sol üst köşesindeki online hizmetler seçeneğin üzerine getirin, açılan kutudan Tarife şıkkını tıklayın.

2 Açılan sayfadaki Tarife başlıklı kutuya gün ve nereden nereye uçmak istediğinizle ilgili bilgileri girin.Günlük ve Genel tarife seçeneklerinden birini işaretledikten sonra Tarifeyi seç butonuna tıklayabilirsiniz.

 3 Sonuçlar ekranınızda sıralandıktan sonra sayfanın altındaki Print seçeneğini işaretleyerek sayfayı yazdırabilirsiniz.

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler