Online Sohbet

Yayın tarihi: 23.08.2006
Online Sohbet

Online Sohbet

 

Günümüz dünyasında artık bilgisayarsız ve İnternetsiz hiçbir şey yapılmıyor. İnternet denilince ilk akla gelenlerden biri olan chat ise global iletişimin ilk ayağını oluşturuyor. Chat, mesafe kavramını ortadan kaldırırken yepyeni bir iletişim biçimini hayatımıza sokuyor.

 

Nerede olursanız olun dünyanın dört bir yanından insanlarla rahatlıkla ve ekonomik iletişim kurabilmenizi sağlayan chat, yeni arkadaşlıklar kurmanın yanı sıra bilgi alışverişi, bir konu hakkında fikir paylaşımı, oyun odaları, tartışma odaları, grup odaları gibi birçok olanağı ile uzaklık kavramını ortadan kaldırıyor.

 

İnsanlar chat odalarında kendilerini bir gruba dahil ederek sorunlarını, fikirlerini, konu hakkındaki bilgilerini, problemlerini ve duygularını paylaşabiliyorlar. Chat ile binlerce kilometre uzaklıktaki arkadaşınızla en ekonomik şekilde iletişim kurabilir, saatlerce sohbet edebilirsiniz.Ya da bir probleminiz varsa sizinle aynı problemi yaşayan insanları bulabilir, birebir sorunu yaşayanlardan bilgi alabilirsiniz. Herhangi bir hobinizle ilgili odalara girebilir ve sohbet edebilirsiniz. Bütün bu bilgi alışverişlerinin yanı sıra Chat aracılığı ile evlenenlerin veya özel bir ilişki yaşayanların sayısı da yadsınamayacak kadar çok.Keyifli, eğlenceli ve kullanıma göre yararlı da olan chat ortamında satranç, tavla, iskambil gibi oyunlar oynamak da mümkün. Bir yandan zevkinize göre oyunu seçip oynarken diğer yandan sohbet edebiliyorsunuz. 

 

İnsanların tanımadıkları, gerçek adlarını bile bilmedikleri insanlarla daha rahat konuşabiliyor olmaları gerçeği Chat’in bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri kabul ediliyor. İyi ve kötü etkileri hakkında tartışmalara konu olan Chat, paylaşmanın sağladığı psikolojik rahatlamanın yanı sıra kimi uzmanlar tarafından sakıncalı sayılıyor ve çocukları gerçek dünyadan ayırarak sanal dünyanın içine itmesi ile suçlanıyor.

 

İnsanları Chat yapmaya iten nedenler arasında; iletişim, araştırma, merak, yeni insanlarla tanışma isteği, moda, ticaret, siyaset ve cinsellik gibi birçok neden sayılıyor.Dünya çapında bilgi akışı sağlayan Chat’in Türkiye’deki en yaygın kullanımı ise IRC, ICQ ve MSN Messenger. Son yıllarda çıkan Yonja’yı da bu gruba katabiliriz.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler