Chat nedir

Yayın tarihi: 23.08.2006
Chat nedir

Chat nedir?

 

Chat, en basit anlamıyla İnternet’te karşılıklı sohbet etmektir ve bilgisayar aracılığı ile İnternet kullanıcılarının gerçek zamanlı olarak iletişimi anlamına gelir.Chat’in İnternet’e bağlanma maliyeti dışında herhangi bir maliyeti yoktur. Chat için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve İnternet bağlantısıdır.

 

Chat, telefondan daha ucuz olmasının yanı sıra yazılı olması dolayısıyla da daha işlevseldir. Karşılıklı ve

anında iletişimi sağlar.Chat, aynı odada birden fazla kişinin arasında olabileceği gibi kişiden kişiye de olabilir.Chat’in başka bir avantajı da arka arkaya devam eden bir diyaloga olanak tanıması, yani e-posta sisteminden daha hızlı olmasıdır. Bütün bunların yanı sıra Chat sitelerini yüklemek veya sitelere kaydolmak da ücretsizdir.

 

İpucu

 

Chat yapmak için IRC, ICQ gibi  programları yükleyebilir ya da  İnternet sitelerine girerek program yüklemenize gerek kalmadan chat yapabilirsiniz.

 

İnternet kullanımında Chat’in yeri

 

TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü'nün 2000 yılında 68 ilde 6 bin hane üzerinde yaptığı araştırma sonucu:

 

Her 100 evden 12.3'ünde bilgisayar var.

Evdeki bilgisayarların yüzde 37'si İnternet için kullanılıyor.

Türkiye'nin yüzde 7'si evindeki bilgisayarından İnternet’e bağlanıyor. Kullanıcılar yüzde 23 e-posta, yüzde 22.3 bilgi edinme, yüzde 16.5 oranında ise 'Chat' yapmak için bu teknolojiyi tercih ediyor.

 

DİĞER SOHBET SİTELERİ

 

www.sohbet.tr.net

www.hurriyetim.com.tr/sohbet

www.idealsohbet.com

www.e-sohbet.net

www.turkishchat.com

www.chatmeydani.com

www.sohbetci.com

www.muhabbet.net

www.komsu.net

 

En çok kullanılan chat programları

 

IRC, bir odada toplu olarak veya isteğe göre özel olarak konuşmayı sağlar.

 

ICQ, genelde iki kişilik konuşmalar için kullanılır. IRC’ye göre daha spesifiktir. ICQ ile chat yapmanın yanı sıra URL ve dosya alıp gönderilebilir.

 

MSN Messenger, ICQ’ya çok benzer. Bir üst modeli olarak adlandırılabilir. İsteğe göre resim de konularak, konuşan kişiler birbirlerini görebilir.

 

Yonja, e-mail sisteminin daha renkli ve eğlenceli olanıdır. Listedeki kişilerin resimleri ve kısa bilgileri mevcuttur.

 

Populer sohbet siteleri

 

Sohbet Edelim

www.sohbetedelim.com

 

Sitede herkese açık sohbet odaları, üye odaları, konu odaları, duvar yazıları, anketler, fal-burç ve tanıtımları bulabilirsiniz. Sohbet etmek için önce “Rumuz Kayıt” bölümünden rumuzunuzu seçmeniz gerekiyor. Daha sonra sohbet odalarında bulunan birçok kategoriden isteğinize göre birini seçip sohbete başlayabilirsiniz.

 

MyNet

http://sohbet.mynet.com/

 

Sitede alışverişten fala, finanstan kariyere, otomobile, sohbete kadar birçok alternatif bulunuyor.Sohbet etmek için beğendiğiniz bir odanın üzerine tıklayabilir ya da kategorileri gezerek tüm odaları görebilirsiniz. İsterseniz arkadaşlarınızla buluşmak için kendinize bir oda açabilirsiniz

 

E-Kolay

http://sohbet.e-kolay.net

 

Oyun, tatil seçenekleri, mizah ve değişik konularda makaleler bulabileceğiniz sitede spordan sohbete kadar her şey mevcut. Sitenin sohbet bölümünde hızlı bir şekilde ve güven içinde sohbet edebilir, emoticons ile duygularınızı ikonlarla ifade edebilirsiniz.

 

Bol Sohbet

www.bolsohbet.com

 

Bol sohbet sitesinde sohbetin yanı sıra fıkra, şiir ve itiraflara da yer verilmiş. Bir rumuz belirleyip kanal seçerek sohbete başlayabileceğiniz sitede kendi sitenize de chat kutusu ekleyebilirsiniz.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler