C

Yayın tarihi: 23.08.2006
C

C

 

CAD ( Computer Aided Design / Bilgisayar destekli tasarım): Ürün tasarımı için kullanılan bilgisayar ve programları. CAD sistemleri genellikle yüksek hızlı iş istasyonları veya CAD yazılımı ve grafik tabletler, tarayıcılar gibi veri giriş cihazları kullanan kişisel bilgisayarlardır. Sistemin çıktıları ise ya yazıcıdan alınan tasarımlar ya da doğrudan CAM (Computer Aided Manufactoring: Bilgisayar destekli imalat) sistemlerine gönderilen elektronik modellerden oluşur. Jenerik tasarımlar ya da mimarlık, elektrik ve mekanik tasarımlar gibi özelleşmiş kullanım alanları için CAD yazılımları mevcuttur.

 

CAM (Computer Aided Manufactoring / Bilgisayar destekli imalat): Bir ürün imalatı için gerekli süreçleri (sayısal denetim, süreç kontrolü, malzeme planlaması) gerçekleştirmeye yönelik olarak, makineleri otomatize etmek için iş talimatları ileten bilgisayarların kullanımı da dahil olmak üzere, üretim sistem ve tekniklerinin otomasyonu.

 

CD-ROM (Compact Disc - Read Only Memory / Yalnızca Okunabilir Bellek): Metin, grafik veya ses bilgileri gibi sayısal verilerin daimi depo olarak muhafaza edildiği CD.CD üzerindeki sayısal veri, çok yüksek çözünürlüklü sensörlere takılmış lazerler tarafından okunabilen mikroskobik oyuklarla temsil edilir. CD’lerde saklanabilen yaklaşık 680 MB’lık veri, 250 sayfalık bir metne ya da 20 bin adet orta çözünürlükteki resme eşittir. Bir veri depolama aracı olarak CD genellikle arşivleme aracı olarak kullanılmaktadır. Yeniden yazılabilir özellikte değilse bir CD’ye yalnızca bir kez veri yazılabilir, yeni veriler yazmak mümkün değildir; ‘ROM’ kısaltması da zaten bu anlama gelir.

 

Coaxial Kablo: İletişim ve görüntü aktarımında kullanılan yüksek kapasiteli kablo. Kablo çiftlerinden çok daha fazla bir bant genişliği sağlar.

 

Cookies (Kurabiye): Bir web sunucudan bir web browser’a gönderilen her türlü enformasyon. ‘Kurabiye’ kullanan bir web sitesine girdiğinizde muhtemelen isminiz ve ilgi alanlarınızla ilgili bilgiler girmeniz gereken bir form doldurmanız istenir. Browser, ‘kurabiye’yi bir metin dosyası olarak saklar. Bu web sitesini her ziyaret ettiğinizde, ‘kurabiye’ kimliğinizi tanıtmak üzere sunucuya bir kez daha gönderilir ve muhtemelen size özel bir web sayfası açılır. Böylece örneğin; açılışta genel bir karşılama sayfasını görmek yerine, üzerinde sizin isminizi taşıyan bir sayfayla karşılaşırsınız.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler