E

Yayın tarihi: 23.08.2006
E

E

 

E-kitap: Yalnızca sayısal-elektronik ortamlarda okunmak üzere düşünülen e-kitap kavramanın arkasında yatan düşünce; bildiğimiz basılı yayınların bütün işlevlerine sahip olan ama daha ucuz ve daha çevre dostu olan yayınlar üretmektir. E-kitap bazen kavram kargaşasına yol açabilen farklı anlamlarda da kullanılmaktır. Örneğin bir e-kitabı okumaya yarayan kişisel yazılımlar, yine e-kitap okumak üzere tasarlanmış donanımlar ve bizzat e-kitaplar aynı isimle çağrılabilmektedir. E-kitaplar genellikle bedava ya da basılı örneğinden mutlaka daha ucuz olmak şartıyla paralıdır ve okunabilmeleri için önce bir okuma medyasına yüklenmeleri gerekir. E-kitapları okumak için kullanılan donanım ise kapasitelerine göre birçok farklılık içerir. Kimileri  yalnızca okumaya ve ayraç kullanmaya izin verecek kadar basitken, daha gelişkinleri hiper-metin, illüstrasyon, ses ve hatta kısıtlı da olsa video görüntülerine yer verebilir.

 

E- medya: İkili sayısal sisteme göre düzenlenmiş (sayısal) verileri depolamak için tasarlanmış donanım. Entegre devreler, manyetik teyp, manyetik disk elektronik medya kategorisine giren donanımlardır.

 

Endüstri standartı: Belli bir endüstrideki profesyonel kurumlarca kabul edilebilir sayılan ortak prosedür ve ölçütler.

 

Ethernet: Bir yerel ağ (Local Area Network: LAN) içinde bilgisayarlar arası bağlantı kurmanın en sık rastlanan yöntemi. Birden fazla ethernet türü vardır. 2001 yılından itibaren ‘100-BaseT’ olarak adlandırılan ethernet türü standart haline geldi. 100BaseT, saniyede 100 milyon bit’lik veriyi aktarabilir ve neredeyse her tür bilgisayarla kullanılabilir bir standarttır.

 

E-Posta (E-mail): Elektronik postanın kısaltması. E-posta; herhangi bir tür ağ, genellikle de İnternet ile birbirine bağlı olan iki bilgisayar arasında enformasyon aktarımını sağlar. Elektronik posta gönderimi, faks çekme işlemini andırmakla birlikte, gönderinin öbür uçtan faksta olduğu gibi basılı metin olarak çıkma zorunluluğu yoktur. Yine, fakstan farklı olarak gönderiyi alan bilgisayar aynı anda gelen diğer gönderileri reddetmez. Bunun yerine eş zamanlı gelen postalar sıraya konarak alınır.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler