F

Yayın tarihi: 23.08.2006
F

F

 

Fiber Optik: Işık dalgalarının iletimi için tasarlanmış ve saniyede milyarlarca bitlik aktarım kapasitesine sahip cam elyafından kablo. Elektrik dalgalarından farklı olarak ışık dalgaları çevredeki rasgele ışınımdan etkilenmez; fiber optik kabloların hızlı olmasının nedeni de budur.

 

Firewall (Güvenlik Duvarı): Bir yerel ağı İnternet korsanlarından (hacker) koruyan donanım-yazılım kombinasyonu. Güvenlik Duvarı, kullanıldığı network’ü iki ya da daha fazla bölüme ayırır ve dışardan gelebilecek müdahaleleri ‘duvarın’ dışındaki bir alanda tutar. Özel ve önemli bilgi ise duvarın içinde muhafaza edilir.

 

Flash Bellek RAM (Random Access Memory): Belleğe benzeyen flash bellek, RAM’den farklı olarak elektrik kesildiğinde içeriğini kaybetmez. Buna karşılık iki dezavantajı vardır; ilki daha yavaş olması, ikincisini de eninde sonunda yıpranması. Flash bellekler çoğunlukla PCMCIA kartlarında kullanılır.

 

FTP (File Transfer Protocol / Dosya Aktarım Protokolü): Veri transferinden farklı olarak dosya transferi, İnternet üzerindeki en yaygın dosya kopyalama yöntemidir. FTP Dosya Aktarım Protokolü ilk kez UNIX tabanlı sistemlerde kullanılmış ancak giderek piyasadaki bütün bilgisayar türlerince benimsenerek birçok browser’a da kurulmuştur. Çoğu FTP programı iki türde işler; ASCII ve ikili sistem (binary). Bir ASCII dosyasını, ASCII işletim yöntemiyle aktarmak daha temiz ve etkilidir. İkili sistemde oluşturulmuş bir dosyanın yine ASCII işletim yöntemiyle aktarımı ise gönderilen dosyanın bozulmasıyla sonuçlanır. Dolayısıyla, her iki işletim yöntemini de desteklemeyen FTP programları, binary sistemler her iki türden veriyi de hasarsız olarak aktarma özelliğine sahip olduklarından yalnızca ikili sisteme göre işler.

 

Format: Verilerin depolanma biçimi, organizasyon şekli. Örneğin VHS, SVHS ve Beta üç farklı video teyp formatının ismidir. Bunlar birbiriyle % 100 uyumlu olmamakla birlikte, uygun bir cihazla içerdikleri verinin birinden diğerine aktarımı mümkündür. Yine de bu aktarım bir miktar veri kaybıyla mümkündür, çünkü SVHS diğerlerine göre daha fazla veri depolar. Bilgisayar verileri ise binlerce farklı formatta saklanabilir. Metin, ses, grafik, animasyon vs. gibi farklı formatlarda saklanan veri, bilgisayarların kullanılan formatı desteklemesi koşuluyla farklı bilgisayarlar arasında değiş tokuş edilebilir.

 

Font: Font en basit anlamıyla, bir harf setinin fiziksel tasviri olarak düşünülebilir. Harf setleri, hangi bit haritasının hangi harf, rakam ya da diğer simgeyi tanımladığını gösterirken, fontlar tek bir harf, rakam, ya da simgeyi tanımlayan verilerdir. Bilgisayar üzerinde bu fontlar, bit haritaları ve vektörel olarak temsil edilir. Büyüklükleri sabit veya değişebilir olan fontların, ölçü birimi ‘punto’dur.

 

Freeware (Ücretsiz yazılım): Ücretsiz olarak indirilebilen yazılım. Çoğunlukla bizzat kullanıcısı tarafından üretilen bu yazılımlar, belli bir kullanım veya deneme süresinin sonunda isteğe bağlı olarak ücretlendirilir. Kullanıcı ücretsiz olarak indirdiği bu programı belli bir süre kullandıktan ve işine yaradığını gördükten sonra satın alır. Aksi halde belirlenen sürenin sonunda yazılım devre dışı kalır.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler