G

Yayın tarihi: 23.08.2006
G

G

 

Gateway (Ağ Geçidi): Gateway, teknik anlamda, farklı iki haberleşme protokolü arasında dönüştürme işlemi yapan yazılım veya donanıma verilen isimdir. Örneğin bir İnternet servis sağlayıcı firma, kendi iç, lisanslı e-posta formatını İnternet e-posta formatına dönüştüren bir ağ geçidi olarak tanımlanabilir.Daha genel bir kullanımda ağ geçidi, bir başka sisteme erişim sağlayan her türlü mekanizmaya verilen isimdir. Örneğin TT.net, İnternet erişimi sağlayan bir ağ geçididir.

 

GIF: Resim dosyaları için kullanılan ortak format. GIF, özellikle aynı rengin büyük alanlar kapladığı resimler için ideal bir formattır. Basit resimlerin GIF formatı, genellikle aynı resmin örneğin JPEG formatında saklanmış versiyonundan daha az yer kaplar. Buna karşılık JPEG formatı fotoğrafik görüntüler için daha kullanışlıdır.

 

Gigabyte: Yaklaşık olarak bir milyar byte. Tam olaraksa 1.073,741,824 byte.

 

Google: İnternet üzerindeki tüm arama motorları içinde en popüler olanı.

 

GUI (Graphical User Interface / Grafik kullanıcı arabirimi): Bir program, genellikle de bir işletim sistemi aracılığıyla kullanılan grafik tabanlı iletişim aracı. Günümüzde hemen bütün yazılımlar, kullanıcısıyla bu türden bir grafik arabirim vasıtasıyla iletişim kurar.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler