Online Sözlük

Yayın tarihi: 23.08.2006
Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, artık profesyonel bir ilgi alanı ya da bir hobi olmaktan çıkarak gündelik ve hatta ‘özel’ hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi

Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, artık profesyonel bir ilgi alanı ya da bir hobi olmaktan çıkarak gündelik ve hatta ‘özel’ hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İletişim ve haberleşme gibi teknolojinin dev adımlarla ilerlediği endüstriler başta olmak üzere hayatın birçok alanında artık bilgisayarsız, internetsiz, cep telefonsuz geçen bir gün bile düşünemiyoruz. Bu hızlı gelişmenin kaçınılmaz bir sonucu olarak, gündelik dilimize her gün yeni sözcükler, yeni terimler, yeni kavramlar giriyor. Bu teknolojileri öğrenmek ve kullanmak isteyenler, zorunlu olarak bu yeni sözcük, terim ve kavramları da öğrenmek zorunda kalıyorlar. Sonuç olarak teknoloji, gündelik hayatlarımız ve alışkanlıklarımız kadar ve belki de onlardan daha hızlı bir biçimde, dilimizi de hızlı bir dönüşüme uğratıyor.

 

Bugüne kadar teknoloji ve özellikle bilgisayar teknolojilerindeki bu inanılmaz gelişmeleri fazla karmaşık bularak uzak duranları bile ‘birer süper kullanıcı’ haline getirme iddiasıyla sunulan KolayPC setinin Destek Kitapları arasında yer alan Bilgisayar Sözlüğü, işte böyle bir ihtiyacı karşılamak üzere hazırlandı.Teknolojiyi üretenin kaçınılmaz olarak dili de üreteceği gerçeğinden yola çıkarak, bilgisayar literatürünün bütün yabancı sözcüklerine Türkçe karşılık bulmak gibi kaygıları bu işin profesyonellerine bırakıp, kendini yalnızca çok sık kullanılan bilgisayar terim ve kavramlarının anlamlarını açıklamakla sınırladı. Bu yüzden Bilgisayar Sözlüğü’ndeki birçok sözcük ve terim, Türk Dil Kurumu Teknoloji Terimleri Sözlüğü’nde önerilen karşılıkları parantez içinde verilerek, yabancı dilde bırakıldı. Bununla birlikte Türkçe karşılıkları benimsenmiş terimlerde (Yazılım, Alıcı, Sanal Bellek, Arama Motoru, vb.) kuşkusuz Türkçe karşılıklar, bu kez İngilizceleri parantez içinde verilerek kullanıldı.

 

Amaç, sadece ve sadece, kullanıcının ilgili terimin anlamına mümkün olduğunca iyi kavraması ve olabildiğince ‘ortak bir dil’ kullanabilmesiydi. Başta da bahsedildiği gibi neredeyse her geçen gün yeni bir keşfin yapıldığı bilgisayar teknolojileri alanında bütün literatürü kapsayacak bir sözlük yapmak bu çalışmanın amacını çok aşardı. Bilgisayar Sözlüğü’nün çerçevesi, bu yüzden, teknoloji ve özellikle bilgisayar teknolojileri alanında en çok kullanılan, ya da en gerekli sözcük, terim ve kavramla sınırlanmıştır.

 

Bilgisayar kullanımını olduğu kadar bilgisayar kültürünü de yaygınlaştırıcağı umuduyla, Bilgisayar Sözlüğü’nün kullanıcılara yararlı olmasını diliyoruz.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler