L

Yayın tarihi: 23.08.2006
L

L

 

LAN (Local Area Network-Yerel ağ): Belli bir alan, örneğin aynı bina ya da bir binanın bir katıyla sınırlı bilgisayar ağı.

 

Laptop (Dizüstü bilgisayar): Bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği her şeyi, genellikle iki ile beş saat arasında çalışan pillerle yaptığından taşınabilme özelliğine de sahip olan her türlü bilgisayar. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan belirgin bir biçimde daha pahalıdır ve her türlü platformda kulanılabilirler. Türün en hızlı örneklerinden biri olarak PowerPC tabanlı Macintosh dizüstü bilgisayarlarından söz edilebilir.

 

Link (Bağlantı): Yeni web sitesi ya da sayfa, döküman açmak için tıklanan bir düğme, sözcük veya URL.

 

Linux: Son yıllarda geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmeyi başaran, açık kaynak kodlu Unix benzeri işletim sistemi. Linux işletim sistemi ilk kez 1991 yılında mucidi Linus Torvalds tarafından piyasaya sürüldü. Masaüstü bilgisayarlardan IBM iş istasyonlarına kadar piyasadaki hemen her türlü bilgisayar donanımı için geçerli bir Linux versiyonu bulunmaktadır. Linux’un iç işleyişi her türlü kullanıcıya açıktır ve isteyen herkes programı inceleyebilir ve hatta yaptığı ayarları kamuya sunmak kaydıyla istediği değişiklikleri de yapabilir. Bu eşsiz özelliğinden dolayı bugün Linux’un çeşitli özellikleri üzerinde çalışan binlerce programcı, bu işletim sistemini farklı amaçlara hizmet edebilir hale getirmek üzere çalışmaktadır.

 

Login: (1) Bir bilgisayar sistemine erişim kazanabilmek için kullanılan hesap adı. Login, şifre gibi gizli bir bilgi değildir. (2) Özel bilgilerinizi (genellikle kullanıcı adı ve şifre) vererek bir bilgisayar sistemine bağlanma eylemi.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler