O

Yayın tarihi: 23.08.2006
O

O

 

Object-Oriented (Nesne-Yönelimli): Bir tür yazılım geliştirme felsefesi. Terim genellikle Nesne Yönelimli Tasarım ismiyle bilinen bir yazılım geliştirme yöntemini anlatır ve bu yöntemle geliştirilen programlar için de kullanılır. Bu tür yazılım geliştirmeyi kolaylaştırmak için üretilen programlama dilleri ve içlerindeki veritabanları da aynı isimle anılmaktadır. Yaklaşım çok basite indirgenerek özetlenirse; gerçek dünyada karşılaşılan problemlerin yine gerçek dünyadakine benzer yöntemlerle çözülebilecek şekilde modellenmesiyle başlar ve bu benzerlik geliştirilen programın yapısal özelliklerine kadar sürdürülür. Sonuçta ortaya çıkan, grafik bir ortamda (örneğin ‘Masaüstü’nde), metin tabanlı komutlar yerine grafik nesnelere tıklanarak çalıştırılan bir yazılım olacaktır. Sayısız nesne yönelimli programlama dili arasında en popüler olan bir kaçı Java, C++, Modula-2, Newton Script ve ADA olarak sıralanabilir.

 

OCR (Optical Character Recognition / Optik harf algılama sistemi): Ancak insanlar tarafından okunabilir bir veriyi, bilgisayar girdisi olabilecek bir başka formata dönüştüren bir bilgi işleme teknolojisi. Örneğin bir OCR çevre birimi, yazıcıdan, tarayıcıdan ya da fakstan çıkmış bir metni girdi olarak alıp, harfleri tanıyarak üzerinde değişiklik yapılabilir bir metin dosyası olarak saklayabilir. Günümüzde oldukça geliştirilmiş olmalarına rağmen OCR cihazlarından mükemmel bir sonuç alabilmek için bugün bile ilgili metnin tek bir yazı tipi kullanılarak yazılmış olması ve sayfa içinde belli bir alanda olması gibi şartlar gerekmektedir. Bugün girdi olarak sunulan metnin % 97’sini tam olarak algılayamayan OCR ürünleri, endüstri standartının altında sayılmaktadır.

On-Line (Çevrim içi): Girdi olarak kullanılan verinin bilgisayara ilk üretildiği noktadan girmesi veya çıkan verinin doğrudan doğruya kullanıldığı noktaya aktarıldığı sistem veya işletim şekli. Örneğin havayolu rezervasyon sistemi On-line gerçekleştirilen bir işlemdir.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler