J

Yayın tarihi: 23.08.2006
J

J

 

JAVA: ‘Hafif siklet’ ve ‘portatif’ olma özellikleriyle öne çıkan bir bilgisayar programla dili. Öncelikle web applet’leri için yazmak için kullanıldığından, Jawa dili sıkı sıkıya İnternet’e bağlı bir dildir. Özel network bilgisayarlarında kullanılan Java bazlı işletim sistemleri de olmuştur ve bunlar kısa JavaOs (Java İşletim Sistemi) olarak adlandırılır. Java dili yorumlanma ve derlenme özelliklerinin her ikisine de uygun olmakla birlikte, Web appletleri için kullanıldığında neredeyse her zaman yorumlanma özelliği ile öne çıkar. Yorumlanma özelliğiyle çok hızlı olmasa da Java, derlenme özelliğiyle kullanıldığında C++ gibi rakip programlarla hız açısından yarışabilir. Bununla birlikte Java dilinin asıl hedefinin hızdan çok taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı olduğuna dikkat çekmekte fayda var.

 

Joystick: Bir bilgisayar ekranındaki nesnelerin kontrolünde kullanılan fiziksel cihaz. Joystick, genellikle oyunlarda, bazen de mouse (fare) yerine kullanılır.

 

JPEG (Joint Photographic Experts Group): Resim dosyaları için üretilen format. Özellikle fotoğraf dosyalarında JPEG çoğu zaman, bir diğer resim formatı GIF’e tercih edilir.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler