U

Yayın tarihi: 23.08.2006
U

U

 

UNIX: Her biri bir başka firma veya organizasyon tarafından geliştirilmiş olmakla birlikte görünüm açısından birbirine çok benzer bir işletim sistemleri ailesinin ortak adı. Farklı firmalar tarafından geliştirilen UNIX versiyonları arasındaki fark kimi durumlarda önemli olsa da bunların tümü patentlidir ve birinden diğerine çok fazla uğraşmadan geçmek de mümkündür. Aslında UNIX versiyonları arasındaki farklılıklar, MS-Windows versiyonları arasındaki farklılıklardan daha fazla değildir ve zaten tüm bu versiyonları iki büyük UNIX kampına indirgemek de mümkündür: Berkeley / BSD ve AT&T / System V. Bu işletim sisteminin bedava dağıtılan varyantı Linux ise lisanssız işletim sistemlerine en yakın örneklerden biri haline gelmiştir. Linux’un geliştirilmesi kar amaçlı olmayan bir organizasyon tarafından denetlenmiş, dağıtımı ise birkaç şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir işletim sistemi olarak UNIX son derece güçlü özelliklere sahip olmanın yanı sıra kelimenin tam anlamıyla çok işlevlidir (multitasking). Ancak bu gücün kaçınılmaz bir sonucu olarak son derece karmaşık bir yapısı olması nedeniyle de özellikle yeni başlayanlar için pek kullanıcı dostu özelliklere sahip olduğu söylenemez. Öte yandan bugün piyasadaki işletim sistemleri içinde en geniş donanım desteği veren sistemin UNIX olduğunu söylemek de abartı sayılmaz. UNIX’in ‘hafif sıklet’ versiyonları günlük hayatta kullandığımız Sayısal Asistanları çalıştırmaktadır.

 

UPS (Uninterrupted Power Supply / Kesintisiz Güç Kaynağı): Güçlü bataryalar kullanarak güç kaynağı girişini bilgisayarlara zarar verecek sapmalara karşı koruyan cihaz.

 

USB: SCSI’nin sağladığı özelliklerden çoğunu daha az fiyata sağlayan son derece hızlı bir seri kapı cihazı. Paralel kapıların çoğundan daha hızlı olan USB, buna karşılık FireWire karşısında çok yavaş kalır.

 

USENET: Yüzbinlerce bilgisayar arasında gerçekleşen bilgi alışverişi ya da tartışma grubu. Bütün USENET cihazları İnternet üzerinde değildir ve ‘habergrupları’ (Newsgroups)  adı verilen 10 binin üzerinde tartışma alanıyla merkezilikten tümüyle uzaklaşmış bir sistemdir.

 

Uygulama yazılımı: Destek yazılımı, sistem yazılımı gibi yazılım türlerinin aksine, tek bir kullanıcının spesifik gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmış yazılım.

 

 

 

 

Virüs: O anda farkedilmeyen yöntemlerle kendini yabancı bir bilgisayarın belleğinde veya diskinde çoğaltmak üzere tasarlanmış program. Virüs bulaşmış bir bilgisayarla aynı network üzerinde bulunma, ‘enfekte’ bir diski veya disketi kullanma ya da yine enfekte bir programı indirme veya çalıştırma hallerinde, virüs ilgili bilgisayara da bulaşır. Bir virüs yalnızca aynı platformdaki bilgisayarlar arasında yayılabilir. Böylece örneğin bir WinTel, bir Macintosh ve bir Linux platformuna sahip üç bilgisayardan oluşan bir network’te bilgisayarlardan birine virüs bulaşsa bile diğerleri muhtemelen güvenli kalacaktır. Benzer şekilde, farklı bilgisayar platformlarının virüse karşı farklı direnç sistemleri olduğunu da belirtmek gerekir. UNIX tabanlı bilgisayarlar genellikle virüsten bağışıkken Win '95 / '98 / ME / XP gibi işletim sistemleri oldukça korunmasızdır.

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler