T

Yayın tarihi: 23.08.2006
T

T

 

Tablolama Yazılımı (Spreadsheet): Çeşitli hesaplamaların yapılabilmesi için geliştirilmiş bilgisayar programı. Tablolama yazılımları özellikle finansal uygulamalar alanında son derece popülerdir. Çok kullanılan tablolama yazılımları arasında Excel, Lotus123, OpenOffice vs sayılabilir.

 

Tarayıcı (Scanner): Bir resmi inceleyip gördüklerinin bir temsilini bilgisayar dosyası haline getiren donanım.

 

TCP-IP: (Transmission Control Protocol/Internet Protocol / İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü): İnternet’i tanımlayan protokoller seti. Esasen UNIX işletim sistemi için tasarlanmıştır.İnternet’e girmek için bilgisayarınızın mutlaka TCP-IP yazılımına sahip olması gerekir.

 

Terminal: Genellikle bir monitör ve klavyeyle donatılmış ve bir iletişim kanalı üzerinden bir başka bilgisayara bilgi gönderip alma işinde kullanılan donanım.

 

Truva Atı (Trojan Horse): Bir bilgisayar sistemine saldırma yöntemlerinin genel adı. İsminden de anlaşılacağı gibi Truva Atı, çoğunlukla faydalı gibi görünen bir program göndererek, bu program içine yerleştirilmiş kodlar aracılığıyla söz konusu bilgisayarı izinsiz erişimlere, sistem ya da kullanıcının özel verilerine, dosyaların izinsiz olarak okunup değiştirilmesine ve son derece tehlikeli yazılım ve donanım hasarlarına açık hale getirir.

 

Terabyte: Yaklaşık olarak bir trilyon byte, tam olaraksa 1,099,511,627,776 byte’dır.

 

Online Sözlük » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler