Dosya transferi FTP nedir

Yayın tarihi: 23.08.2006
Dosya transferi FTP nedir

Dosya transferi FTP nedir?

 

FTP (File Transfer Protocol) İnternet ağındaki iki bilgisayar arasında karşılıklı dosya transferi yapmak için geliştirilen bir internet programıdır. FTP programı ile dosya transferi işlemi yapılırken, iki bilgisayar arasında bağlantı kurulur ve iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri gerçekleştirilir. FTP yapmak için, bağlanacağınız bilgisayarın İnternet adresini (IP veya alan adı), ilgili kullanıcı numarası ile şifreyi bilmek ve bir FTP programı gereklidir.

 

Dosyalarınızı transfer edebilmeniz için birçok program geliştirilmiştir. Bu programları internetten ücretsiz temin edebilirsiniz. (www.globalscape.com) En çok kullanılan FTP programı CuteFTP adlı programdır. Dosya transfer programlarının işleyiş biçimi hemen hemen tüm programlar için aynıdır.Burada CuteFTP adlı programının kullanılma biçimini öğreneceksiniz.

 

İPUCU

 

Sunucuya FTP ile bağlanıldığında, size ayrılan alanının içine girmiş olursunuz. Bağlanılan bu alan sitenizin sayfa ve klasörlerini içerir. Sistem tarafından oluşturulan ve listelenen bu ana dizinleri KESİNLİKLE SİLMEYİNİZ. Bu alan içindeki mevcut veya transfer ettiğiniz sayfalardan kullanmadıklarınızı  silebilir veya değiştirebilirsiniz. Ana sayfanız olmasını istediğiniz dosyanın adı index.htm, index.html, index.asp veya index.php olmak zorundadır. Aksi takdirde ana sayfanız olmadığından web siteniz görüntülenemeyecektir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler