İnternet nedir

Yayın tarihi: 23.08.2006
İnternet nedir

İnternet nedir?

 

İnternet, birçok bilgisayar sistemini birbirine bağlayan, dünya çapına yayılmış olan bir iletişim ağıdır.Bir bilgisayara, modeme ve telefona sahip olan herkesin yer alabileceği internetin en önemli özelliği; herhangi bir kuruluşa, gruba ya da ülkeye ait olmamasıdır.

 

İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine TCP/IP protokolü ile bağlanmasıyla oluşan ve sürekli büyümekte olan iletişim ağına verilen isimdir. Yapısal olarak 110 ülkedeki 100 milyondan fazla bilgisayarı birbirine bağlayan çeşitli ağlardan oluşmaktadır. 1969 yılında  ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki “İleri Araştırma Projeleri Ajansı” tarafından tasarlanmıştır. Türkiye İnternet’e Nisan 1993’den beri bağlıdır.  Modem denilen cihazlar, telefon hatları vasıtasıyla farklı yerlerdeki bilgisayarları birbirine bağlar, bilgisayarlardaki sayısal bilgiyi ses sinyallerine dönüştürürler. İnternet’e bağlanmak için minimum 8 MB (8 Milyon kelimelik ) hafıza yeterlidir. Günümüzde en düşük hafızalı bilgisayarlar 16 MB’dır. İnternet’e geçerli bir İnternet adresi ve fiziksel bağlantısı olan herhangi bir yerden ulaşmak mümkündür. İnternet’in sağladığı imkanlar her geçen gün artmaktadır.

 

İnternet ulaşmak istediğiniz bilgiye daha hızlı, daha ucuz, daha kolay erişmenin veya başkalarıyla paylaşmanın günümüzdeki en pratik yoludur.

 

İNTERNET’E BAĞLANABİLMEK İÇİN

 

İnternet’e bağlanabilmek için bazı donanımlara ihtiyacınız vardır. Gerekli donanımlar; Bilgisayar, modem, telefon hattıdır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler