Az çoktur

Yayın tarihi: 22.12.2006
Yeni yıl renkli ve şık sofralarla geliyor

Az çoktur!

 

Uyum, denge ve yalınlık kavramlarının bir arada sunulduğu yeni nesil banyolar arasında öne çıkan minimalist banyolar, modernist geleneği sürdürmeye kararlı. Ya siz banyonuzda gereksiz ayrıntılardan kurtulup, “arınmaya” hazır mısınız?                 

 

Banyolar, geçmişten günümüze uzanan süreçte, sadece yıkanma, temizlenme değil, arınma eylemini gerçekleştirdiğimiz mekanlar olageldi. Akşam yorgun argın evinize geldiğinizde, ilk adımınızı attığınız yerin banyonuz olması, bu mekanın bilinen fonksiyonlarının ötesinde, kendinizle baş başa kalmanıza izin veren bir “sığınak” olduğunu düşündürttüğü oldu mu size hiç? Fiziksel olarak olduğu kadar zihinsel olarak da arındığınızı hissettiniz mi banyonuzdayken? Gelin arınma ile modernizm ve minimalizm arasındaki ilişkiye kısaca göz atalım…

 

Modernizm ve arınma

Modernist anlayış, görüntülerin çekimine kapılmama ve çıplak gerçekle yüzleşmeyi içerir. Estetik boyutu kadar ahlaki boyutu da olan bir tutum olan bu yüzleşme, maskelerden ve süslerden arınmayı gerektirir. 20. yüzyıl başı mimarlık tartışmalarında arınma,  özgürleştirme ve yüklerinden kurtulma olarak tanımlanır. Biçimler, bütün tarihsel giysilerinden, süslemelerden soyutlanıp kendilerini sadece ‘öz’e dair özellikleriyle olabildiğince çıplak sunarlar. Güzellik, arınmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Arınma ideali, mimarlık ve dekorasyonda yapımın sadeliği ve malzemelerin saflığı olarak ifade bulur. Mimar Louis Sullivan’ın “Biçim, işlevi izler” deyişiyle tanımladığı modernist akımın bir uzantısı olarak şekillenen minimalizmde anahtar kelimeyi “mükemmelcilik” oluşturur.

 

Sade çizgilerin öne çıktığı bu akımda son derece yalın geometrik formlar kullanılır. Bu akımda prizmatik formlar öne çıkarken, beyaz ve nötr tonlar, açık sarılar ve uçuk pastel renkler dikkat çeker. Düzen ve gözü yormayan bir sadeliğin hakim olduğu mobilyalarda işlev daha ön planda ele alınır. Tek renkliliğin dışına pek çıkılmayan minimalist akımda çoğunlukla koyu renklere, kontrast oluşturmak istenen noktalarda rastlanır. Asimetrik çözümler ve canlı renklerle ise pek karşılaşılmaz. Bu akımın banyolardaki yansımalarına yer verdiğimiz sayfalarımıza beraberce göz gezdirmeye ne dersiniz?

Banyo Mobilya » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler