Tarihi köprüde tasarım şöleni

Yayın tarihi: 19.12.2008
Tarihi köprüde tasarım şöleni

Tarihi köprüde tasarım şöleni
Türkiye’nin tek tasarım haftası olan İstanbul Tasarım Haftası, 4-10 Eylül 2007 tarihleri arasında Balat’taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlendi. 2010 yılı Kültür Başkenti seçilen İstanbul için önemli bir misyon üstlenen IDW 2007, dünyaca ünlü tasarımcılara ev sahipliği yaptı. 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dDf (Dream Design Factory) ve Hürriyet işbirliğiyle düzenlenen ve dünyanın en ünlü tasarımcılarını İstanbul’da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası (İstanbul Design Week – IDW) bu sene 55 bin ziyaretçiyle bir rekora imza attı. İstanbul’u dünya çapında tasarım meraklılarının ilgi odağı haline getiren ve seminerler, paneller, konferanslar ve birbirinden ilginç sergiler yer aldığı buluşmayı 9 firma, 28 bağımsız tasarımcı ve 16 üniversite katıldı, yerli ve yabancı 140 basın mensubu izledi.

Dünyaca ünlü tasarımcıları İstanbul’da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası, ‘tasarım haftaları’ ve dünya çapında tasarım etkinliklerinin yöneticilerini 5 Eylül’de bir araya getirdi. Dünyada ilk defa düzenlenen Uluslararası Tasarım Haftaları Buluşması’na dünyanın dört bir yanındaki tasarım etkinliklerinin 10 yöneticisi katıldı. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, ‘Tasarım kelimesinin son 20 yılının anahtar kelimesi olduğunu ve tasarım haftalarının da şehirlerin en önemli etkinliklerinden biri haline geldiğini’ dile getirdi. Toplantıda ‘Tasarımın öneminin anlaşılması için neler yapılabileceği’ tartışıldı.

Milano’nun ünlü tasarım bölgesi Zona Tortona’nın CEO’su Valerio Castelli ve Direktörü Maurizio Ribotti ise ‘İstanbul Tasarım Haftası’nın böyle bir fırsat yaratması çok önemli. Tasarım haftaları arasında böylece İstanbul’da başlayan bu ilişki devam edecek’ dedi.

 

Dünyaca ünlü imzalar İstanbul’da

Bu yıl 3.’sü yapılan İstanbul Tasarım Haftası, ilk düzenlendiği 2005 yılından beri dünyaca ünlü tasarımcılara, Türk tasarımının çağdaş yüzünü temsil eden firmalara ve bağımsız katılımcılara ev sahipliği yapıyor. Endüstriyel tasarımdan modaya, grafikten takı tasarımına kadar pek çok disiplinden yaratıcılarla üreticileri, genç yeteneklerle profesyonelleri ve tasarım tutkunlarını buluşturan IDW 2007, uluslararası standartta tek Türk tasarım haftası olma özelliğini taşıyor.

Etkinlik kapsamında 11 konferans, 12 ulusal ve uluslararası sergi ile 3 “workshop” gerçekleştirildi. IDW’nin bu seneki konukları arasında Patricia Urquiola, Li Edelkoort, Konstantin Grcic, Defne Koz, ve Tucker Viemeister yer aldı. Uluslararası sergilerin yanı sıra teknolojiyle modayı birleştiren dünyaca ünlü modacımız Hüseyin Çağlayan’ın Swarovski işbirliğiyle tasarladığı, LED’lerle kaplı elbisesi de Istanbul Design Week’in en ilgi çeken tasarımlarından oldu.

İstanbul Tasarım Haftası, birbirinden ilginç tasarım etkinliklerine de imza attı. Dünyada ilk kez gerçekleşen non-stop tasarım workshop’unda 1:1 taksi prototipi tasarlanıp üretildi.

 


Uluslararası Tasarım Haftaları temsilcileri 5 Eylül’de bir araya geldi. (soldan sağa) Arhan Kayar (IDW), Maurizio Ribotti (Zona Tortona), Önder Küçükerman (IDW), Anne Marie Boutin (Observeur du Design), Eva Medyges (Budapeşte Tasarım Haftası), Amy Kasper (ICFF New York), Atilano Gonzalez (Designmai), Esra Ekmekçi (IDW), Jovan Jelovac (ayakta- Belgrad Tasarım Haftası), Valerio Castelli (Zona Tortona), Olwen Moseley (Cardiff Tasarım Festivali)

 

Uluslararası Tasarım Haftaları Buluşması, dünyada ilk kez İstanbul’da gerçekleşti. 2010 Kültür Başkenti adayı İstanbul, dünya tasarım haftaları arasında iddiasını bir kez daha kanıtlamış oldu

 

 

 

Tasarım » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler