2007’nin kırmızı noktalı tasarımları

Yayın tarihi: 19.12.2008
2007’nin kırmızı noktalı tasarımları

2007’nin kırmızı noktalı tasarımları
Tasarım adına dünya çapında kabul edilen bir kalite onayı olan Uluslararası Red Dot Tasarım Ödülleri’nde bu yıl 43 ülkeden 2548 ürün tasarım yarıştı. Yarışmaya katılan ürün sayısı her yıl biraz daha artıyor.
 Nordrhein Tasarım Merkezi tarafından 1955’ten beri dikkat çeken uluslararası ürün tasarımlarına verilen “red dot” Tasarım Ödülleri 2007’yi kazanan ürünlerin banyo ve mutfak sektörüne ilişkin olanlarından oluşturduğumuz bir seçkiyi sunuyoruz bu sayımızda.

Başarılı bir tasarım için dünya çapında kabul görmüş önemli bir kalite onayı olan red dot award, aralarında mimari, banyo donanımı, mutfak ekipman ve mobilyaları, ev cihazları ve zücaciyenin yanı sıra, ofis, bilgisayar ve eğlence sektörü elektroniğinin de olduğu bir çok kategoride veriliyor. Yenilikçi seviye ve biçimsel kalite yanında, ürünlerin işlevselliği, sembolik ve duygusal içeriği ile ekolojik uygunluk ve çevre duyarlılığı da değerlendirmede dikkate alınan kriterler arasında bulunuyor. 2007 yılı Red Dot Ürün Tasarımı Yarışması'na 43 ülkeden 2548 ürün katıldı. Bu katılımcılar arasından 523'ü ödüle değer görüldü ve 43'ü "en iyilerin en iyisi" ile ödüllendirildi.

 1-      Axor Citterio tek kollu küvet bataryası
Çizgilerinin mütevazı, net diliyle, Axor Citterio tek kollu küvet bataryası, ilk bakışta göze çarpan özel bir konforu simgeliyor. Banyonun bir huzur bulma ve dinlenme mekanı, yıkanmanın ise bir arınma ritüeli olduğu düşüncesinden hareketle tasarlanan ürün, düz yüzeylerin eğrisel formlarla buluştuğu bir dizayna sahip. Batarya yüzeyindeki ışık yansımalarının ilginç efektler yarattığı tasarım, kullanıldığı mekanlarda ışıltısıyla mücevher etkisi yaratıyor. 
Üretici: Hansgrohe AG, Schiltach
Tasarım: Antonio Citterio, Toan Nguyen, Mailand

2-      lavo banyo koleksiyonu
lavo koleksiyonu, dolap, lavabolu dolap, aynalı dolap ve aynalardan oluşan bir dizi ürün grubundan oluşuyor. Ovalleştirilerek yuvarlatılmış formları klasik modernizmle kusursuzca örtüşüyor. Net bir yönlendirmesi olan mobilya, gerek boy dolabı olarak düşey, gerek keson olarak yatay konumlandırılabiliyor. Mobilyanın üzerinde yüzüyormuş izlenimi veren oval lavabo, merkez birim olarak öne çıkıyor. Yarım-cilalı lake veya ahşap kaplamalı mobilyanın küvetin formunu izlediği tasarımın zarif oranları, küçük mekanlarda yer kazandırmak için ideal. Fonksiyonelden çok geniş ebatlara uzanan lavabo çözümleri, farklılaşan beklentilere sesleniyor. Çepeçevre ışık bandıyla aydınlatılmış aynalarla tamamlanan lavo, sıradışı tasarımlardan hoşlananlar için uygun bir seçenek.
Üretici: burgkama GmbH, Greding
Tasarım: nexus product design, Bielefeld (Ulli Finkeldey, Kai Uetrecht)

3-      Tuz-karabiber öğütücü seti
Seramik Crushgrind öğütme mekanizmasıyla donatılan tuz-karabiber öğütücü setini oluşturan parçaların her biri ergonomik tasarımlarıyla yemekleri çeşnilendirmeyi kolaylaştırıyor.  Öğütücüler iki farklı ebatta ve kırmızı, siyah ve paslanmak çelik renklerinde üretiliyor. Bu ürün grubunu dizayn ederken tasarımcılar, kullanıcının barbekü keyfini düşünerek yola çıkmış.  
Üretici: Weber Stephen Nordic, Nørresundby
Tasarım: Seidenfaden Design CPH, Kopenhagen (Troels Seidenfaden, Antonio Sena)

4-      ToP içme suyu musluğu
ToP (Taste of Purity- Arılık Tadı) içme suyu musluğu, heykelsi formunun yanı sıra işlevsel bir tasarıma sahip. Bir bardak içme suyu almak için, bardağı gövde üzerine koyup hafifçe bastırmanız yeterli. Böylece geriye doğru yatar ve su akışını serbest bırakır. Bardağı aldığınızda gövde mevcut konumuna geri döner. Ergonomik ve kullanıcı dostu olan bu sistem, tek elle kolayca manipüle edilebilecek şekilde tasarlanmış. 360 derece ekseni etrafında dönebilen gövde, tencereye bile kolayca su doldurabilmeye olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmiş. Çelik gövde gereksiz detaylar ve sensörlerden arınmış yalın bir forma sahip. Su damlası formundaki mavi ışık, tek öne çıkan detay. Bu ışık yandığında filtre sisteminin aktif olduğunu gösterirken, alarm modundayken artık filtrenin değişmesi gerektiğini bildiriyor. 
Üretici:  Kuna Group AB, Järfälla
Tasarım: Propeller by Semcon, Stockholm (Gustav Nord, Filip Sauer)

1-      Arena Style serisi
Mutfak üniteleri için Kesseböhmer tarafından üretilen yeni Arena Style serisi, mutfaklara gözle görülür bir değer katmak üzere tasarlanmış. Arena Style donanımına karakteristik görsel etkisini veren unsur ise düz-kenarlı rayları. Raylar, düşey şeritlerle bağlanan iki yatay çelik şeritten oluşuyor. Tasarım öğelerinin sadece en gerekli olanlarına indirgendiği dizayn kurgusunda geniş olan ray, çarpıcı ve görsel olarak dominant bir etki yaratıyor. Mutfak ünitesi açılır açılmaz, iç donanım güçlü bir “değer” mesajı iletiyor. Yatay çizgilerin vurgulanması ray sistemine, çağdaş, kulpsuz, mutfak tasarımlarının düzenli çizgilerine uyum sağlayan net bir strüktür veriyor. Arena Style özel cazibesini, form, malzeme ve yüzey bitişinin kusursuz uyumundan alıyor. Tasarımın ayırt edici netliği, hemen her mutfak elemanına zarif ve çarpıcı bir dokunuş ekleyecek nitelikte.
Üretici: Kesseböhmer GmbH, Bad Essen
Tasarım: Kesseböhmer GmbH

2- Hansgrohe Raindance duş ünitesi
Şelale duşun altında banyo yapmanın canlandırıcı etkisi, Raindance Rainfall duş ünitesinin tasarımında çıkış noktası olmuş. Sonuç bir arketip olmuş: Geniş su akışlı, yatay, çok-fonksiyonlu bir duş paneli. Geleneksel duş ünitelerinde mevcut olan duş kolundan bağımsız, sıradışı tasarımı ve incecik düz paneliyle öne çıkan duş ünitesi, üç farklı akış seçeneğiyle satışa sunuluyor: yumuşak yağmur akışı, masaj akışı ve yoğun şelale etkisi.
Üretici:Hansgrohe AG, Schiltach
Tasarım: Phoenix Design, Stuttgart

3- Drip süzgeç
Drip süzgeç, paslanmaz çelik saplı olup silikondan üretilmiş. Kolay temizleme ve yerden kazandıran depolama amacıyla dizayn edilmiş ürünün, geleneksel metal süzgeçlerle kıyaslandığında, pas tutmaması ve silikon sayesinde düz olarak katlanabilerek yer kaplamadan saklanabilmesi, önemli iki avantajı olarak öne çıkıyor. -50 ila +300ºC arasındaki sıcaklıklara dayanıklı olarak üretilmiş ürün 24 x 43 cm, 20 x 36 cm ve 7.5 x 17.5 cm ebatlarında temin edilebiliyor. 
Üretici: SiliconeZone LTD, Hong Kong
Tasarım:Designtrip, Mailand (Nunzia Paola Carallo, Jacopo R. Grandis)

4-  Claronline-IF gömme eviye
Claronline-IF gömme eviyeler, net ve yalın bir tasarım diline sahip. Zarif duruşlaruyla öne çıkan, en son üretim teknolojileri sayesinde mutfak yaşamının merkezi olmak üzere dizayn edilmiş evyeler, paslanmaz çelikten üretilmiş olup “yeni nesil” donanımı temsil etmekte. Evye haznesiyle birleşen eksiz damlalık ve 10 mm çaplı dairesel köşelerin çarpıcılığı, sıradışı bir tasarım dili oluştururken, haznenin maksimum kullanımını mümkün kılıyor.
Üretici: Blanco GmbH + Co KG, SteelArt, Sulzfeld
Tasarım:Blanco GmbH + Co KG, SteelArt

5-      Bar ve sofra seti
Bar ve sofra seti, buz kovası, şarap soğutucusu ve karıştırıcıdan oluşturuyor. Setin sıradışı görünümü iki farklı malzeme olan akrilik ve paslanmaz çelikle kimlik kazanmış. Net tasarım dili bu malzemelerin simbiyozunu vurgularken, nesnelere işlevsellikle buluşmuş pratik zarafet ve kaliteyi taşımış.
Üretici: Designhansa GmbH, Essen
Tasarım: Henssler und Schultheiss GmbH

6-      Art DIOS “bitişik nizam” buzdolabı
Bu ürünü dizayn ederken tasarımın hareket noktasını, yaşam alanını bir sanat galerisine dönüştürmek düşüncesi oluşturmuş. Renk kontrastları lüks paterni vurgulayan “modern çiçek” serilerinden bir motif seçilmiş. Tasarımın üretimi, üç boyutlu bir etki yaratan özel bir cam baskı teknolojisine dayanıyor. Buzluk ve su dispenserinin bir su haznesine hafifçe bastırarak aktive edildiği buzdolabı, fotosentez işlemi sırasındaki mevcut koşulları stimüle ederek sebzeleri daha uzun bir süre boyunca taze ve canlı koruyor. Eksi 35 dereceye kadar hızlı dondurma işlemi, yiyecek saklamanın en iyi yöntemidir. Art DIOS “bitişik nizam” buzdolabı ayrıca, geleneksel ev barlarına benzemeyen biçimde, elin hafif bir dokunuşuyla açılan bir ev barını barındırıyor.
Üretici: LG Electronics , Seoul
Tasarım:  LG Electronics Corporate Design Center (Gil Su Jung, Joo Sang Kim)

7-      Pure-Line eviye
Eisinger Pure-Line’ı benzerlerinden ayırt eden, inovatif konsepti. Tek öne çıkan bölümü, Eisinger logosunun lazerle belli belirsiz iliştirildiği küçük, paslanmaz çelik plaka. Bu efekt, maksimum hijyenin sağlanması için, çıkarılabilir bir paslanmaz çelik plaka olarak tasarlanmış. İnovatif akış Eisinger Pure-Line serisinin mevcut pürist ve zamansız tasarımının altını bir kez daha çizmiş oluyor.
Üretici: Franke Küchentechnik AG, Aarburg
Tasarım:Franke AG (Christian Bomatter, Rolf Neeser)

8-      Eva Solo çöp kutusu
Eva Solo çöp kutusu, çöp kutusunun kültürel niteliğini, ona yeni bir estetik ve fonksiyonellik atayarak, yüksek bir özgüven duygusu içinde yeniden yorumluyor. İlk bakışta yüksek kalite ve yalın bir çehre sergileyen tasarım konik, net çizgilerden oluşuyor. Paslanmaz çelikten yapılmış. Kutunun açılıp kapanma şekli ise oldukça etkileyici ve şaşırtıcı bir mantığa dayanıyor. Kutu açık olduğunda, kapak sofistike bir mekanizma sayesinde kutunun kenarında dengeleniyor ve asılı kalıyor. Kapak ancak aşağıya doğru hafifçe itildiğinde yavaşça kapanıyor. Gerekli olduğunda kutunun kapağı demonte edilip ters çevrilebiliyor. Mutfak, ofis ve banyo kullanımı için üç ayrı ebatta üretilen Eva çöp kutusu, tasarımıyla günlük yaşamın estetiğine katkıda bulunurken işlevselliğiyle kullanıcıların çekim merkezine girmeyi başarıyor. 
Üretici: Eva Denmark A/S, Kopenhag
Tasarım:Tools Design, Kopenhag (Henrik Holbæk, Claus Jensen)

1-      Ego rende
Dengelenmiş oranlarıyla öne çıkan Ego rende, ergonomik, paslanmaz çelik tasarımıyla, elin sağlam kavrayışını sağlayacak şekilde tasarlanmış. Yenilikçi Corian malzemeden yapılmış altlık, tasarımın önemli bir parçasını oluşturuyor. Altlıktaki hafif çöküntü, rendeyi optimum açıda konumlandırıyor. Bu malzemenin gelişmiş özellikleri, temizlendikten sonra rende üzerinde renk izinin kalmasının önlüyor. Ürünün tüm parçaları bulaşık makinesinde yıkanacak biçimde üretilmiş.
Üretici: Egolive a/s, Højbjerg
Tasarım:Schmelling Industrial Design, Kopenhag (Steffen Schmelling)

2-      Scoop banyo küveti
Scoop banyo küveti, duvara monte devasa bir lavabo izlenimi veren sıradışı bir tasarım. Geleneksel küveti modern bir solo çözümle buluşturan tasarım, heykelsi formuyla banyolarında farklılık arayanlara sesleniyor. Ürün, mineral toz ve yapay reçinenin birleşmesinden oluşan Cristalplant malzemeden imal edilmiş. 
Üretici: Falper S.r.l., Ozzano Emilia (Bologna)
Tasarım: code.2.design, Stuttgart (Michael Schmidt)

3-      Servo-Drive çekmece sistemi
Servo-Drive çekmece sistemi, bir devinimi/harekete nasıl bir kullanıcı deneyimi kattığıyla ilintili olarak değerlendirilmeli. Sistemin özelliği, çekmecelerin açılış ve kapanışlarının doğal olarak algılanması. Bu hareketler, rafine bir duyusal kalite ve tetikleyen duygunun birleşimi olarak, yumuşak ve zariftirler. Servo-Drive çekmece sistemi, inovatif (yenilikçi) bir prensibe dayanır. Ana gövdenin arka paneline monte edilmiş bir elektrikli mekanizma, bu doğal açılma hareketini destekler. Dolayısıyla hafifçe dokunarak ya da çekildiğinde, çekmeceler nereyse otomatik olarak açılır ya da kapanır. 
Üretici: Julius Blum GmbH, Höchst
Tasarım:Julius Blum GmbH )

4-      Işık paneli
Miele mutfağında, üç metre uzunluğundaki ışık paneli çalışma alanını tam olarak aydınlatırken aynı zamanda sıcak bir atmosfer yaratıyor. Gözlerde kamaşmayı önlemek için ışık, çalışma tezgahı üzerine endirekt olarak düşüyor. Bir dizi faydalı aksesuarın bir ray profiline asıldığı düzenleme, işlevsel her şeyin el altında olmasını sağlayarak, mutfakta netlik ve düzen yaratıyor. Minimal bir konstrüksiyon derinliği ve mutfak aksesuarlarının asılması, çalışma tezgahının net ve gereksiz detaylardan arınmış olmasını sağlıyor. Cam, ahşap, seramik ve paslanmaz çelik gibi karşıt dokuların bir arada kullanılması da, ışık panelinin yüksek kaliteli zarafetini vurguluyor.
Üretici: Miele Die Küche, Kirchlengern
Tasarım: Tino Töppler, Thomas Ritt

5-      gaia küvet
Yunan mitolojisindeki bir tanrıçadan ismini alan gaia küvet, net ve yumuşak hatlarıyla duyarlılık ve doğallığı yansıtıyor. Eğrisel çizgilerin izlediği pürist tasarım trendini, sert, eril hatları bir ölçüde kırıyor. Lavabonun önünde bulunan eğimli çıkıntı, aynı zamanda bir davet mesajı içeriyor. Bir çeşit mineral malzemeden üretilen ince kesitli tasarımın hafifliği, ürüne başka malzemelerle edinilemeyecek soylu bir dokunuş katıyor.
Üretici: Troika domovari GmbH, Krefeld
Tasarım:Wenzig & Erbslöh, Krefeld (Christoph Erbslöh, Oliver Wenzig)

6-      Marchesi çatal-bıçak takımı
Marchesi çatal-bıçak takımı spesifik, inovatif tasarımlardan oluşan bir ürün serisi. Zarif, naif oranlar ve net, açısal formlar, ürünlerin aletsi karakterini vurguluyor. Ayna-bitişli yüzeylerin eğimli yüzeyleri çarpıcı bir biçimde vurguladığı tasarımda tutamak kısımları trapezoid formlarıyla kolay tutmayı sağlayacak biçimde dizayn edilmiş. Geniş kesici bölümleriyle monoblok bıçaklar paslanmak bıçaktan üretilmiş olup, bulaşık makinesinde yıkanmaya elverişli parçalar…
Üretici: Villeroy & Boch AG, Mettlach
Tasarım:designschneider ,Köln (Michael Schneider) Gualtiero Marchesi, Erbusco

7-      Sundeck küvet
Banyo yapma ile rahatlamanın mükemmel bileşimi olan Sundeck, yeni varyasyonların ilavesiyle daha da esnek hale getirildi. Hava ve su püskürtme memeleri, ruh haline göre değiştirilebilen renkli LED aydınlatmalar gibi çeşitli rahatlama sistemleri ve ayak ve sırt masajı, ısı modülü veya hijyen kontrolü gibi aksesuarlar ve 46 cm’lik küvet derinliği, Sundeck’i hem uzun hem de kısa boylular için bir spa bölgesine çeviriyor. En küçük detayına kadar kalite sunan ve gelenek haline gelen Sundeck; banyoda veya terasta, kapalı veya açık alanda rahatlama deneyimi sunuyor.
Üretici: Duravit, Hornberg
Tasarım:EOOS Design, Wien

8-      3D fındık kıracağı
Bu fındık kıracağı, fındık ve midyeleri kırarak açmaya yarayan bir dizi özelliğiyle öne çıkıyor. Üç kolundan her biri konkav bir yüzeye sahip olup, bağlantı noktası etrafında dönerek, kırılacak nesneyi üç yönden çevreleyecek şekilde dizayn edilmiş. Bu geleneksel bir fındık kıracağıyla aynı işleve sahip olsa da, bu işlem için daha az güç gerektiriyor.
Üretici: Hing Wai Metal Factory Limited, Hong Kong
Tasarım:Hing Wai Metal Factory Limited

 

1-      Jotul 373 odun ocağı
Jotul 373 odun ocağı, pürist ve fonksiyonel tasarımı, ocağın mekan içindeki kullanımına ilişkin yeni olanaklar sunuyor. Ocağın yenilikçi özelliği, mekanın herhangi bir noktasında bağımsız olarak konumlanabilmesi ve yeni bir yaşam alanı kalitesi yaratabilmesi. Detaylı tasarımı, döküm demirden kusursuz işçiliği ve her açıdan kullanılabilme kolaylığı sunması, ürünün diğer göze çarpan özellikleri. Baca borusu çıkışının monte edildiği ve bir döner levha üzerinde yerleştirildiği durumda konumlandığı noktadan 360 derece döndürülebilmesi, kullanım açısından maksimum esneklik sağlayan bir diğer avantajı. Ocağın yüzey sıcaklığı, ön yüzüne yakın konumlandırılan bir cam panel sayesinde azaltılabilecek biçimde kurgulanmış. Yanal pencereler için düşünülmüş dekoratif paneller de yakın plandaki duvar ve ya mobilyaların ısıdan zarar görmesini engelliyor.
Üretici: Jotul AS, Fredrikstad
Tasarım:Hareide Designmill, Moss (Einar Hareide, Anna Oren) 

2-      Ölçü kabı seti
Günümüzde bir çok kullanıcı, malzeme bileşenlerini ölçmekle yetinmeyip, aynı kap içinde hazırlamak da istiyor. Tasarım bu beklentiye cevap verebilmek için dizayn edilmiş. İç yüzeyi yemek malzemelerini bir çırpıcıyla kolayca karıştırabilmek ya da malzemeyi kolayca boşaltabilmek için yuvarlak formda tasarlanmış. Geniş ağzı sayesinde karıştırıcı olarak elektrikli mikserin bile kullanılabildiği ürün kapları iç içe geçebilecek şekilde tasarlanmış. Bu da tasarımın yerden kazandıran bir özelliği.
Üretici: Zyliss USA Corp
Tasarım:RKS Design, Thousand Oaks (Ravi Sawhney, Christopher Glupker)

3-      Pan-European ankastre bulaşık makinası
Pan-European tasarım ailesi farklı Electrolux markaları içinde mevcut. Tanımlı bir tasarım dili ve tüm ürün gruplarındaki istikrarlı duruşun sunduğu marka özelliklerini taşıyan ürün ailesinde yer alan tasarımların duygulara seslenen duruşu, müşteri kitlesinin fonksiyonel ve rasyonel taleplerini göz ardı etmiyor. Operasyonel modun göstergesi olan beyaz ışık hattı, bu ürün grubunda da karakteristik bir tasarım öğesi olarak öne çıkıyor. 
Üretici: Electrolux Home Products Corporation N.V., Zaventem
Tasarım:Electrolux Endüstriyel Tasarım Ekibi

4-      zeyko donanım sistemi
Modern mutfaklar gün geçtikçe daha çok birbirine benziyor. Zeyko’nun tasarımında hareket noktasını bu düşünce oluşturmuş. Görsel olarak ayırt edilen bir donanım sistemi yaratmak ve özel karakterini vurgulamak üzere tasarlanmış bu ürün, ilk bakışta çarpıcı ve zarif bir etki yaratıyor. Karakteristik tasarımıyla öne çıkan ürün, masif kayın ve ceviz ağacından yapılmış olup gümüş renkli metal bordürlerle öne çıkıyor.
Üretici: zeyko Möbelwerk GmbH & Co. KG, Mönchweiler
Tasarım:zeyko design atelier  Mutschler Winkler Design, Grafenau

 

Tasarım » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler