Hem çevre, hem kullanıcı dostu Moon

Yayın tarihi: 19.12.2008
Hem çevre, hem kullanıcı dostu: Moon

Hem çevre, hem kullanıcı dostu: Moon
İtalyan tasarımcı Giorgetto Guigiaro tarafından tasarlanan ve Fransa’da düzenlenen “Grand Prix de l’Innovation 2007” de “En Başarılı Tasarım” ödülünü alan Moon, su ve enerji tasarrufu sağlayan çevreci bir ürün.

Indesit Company mavi kapağı, metal gövdesi, yıkama işlemini tek dokunuşla gerçekleştiren özel tuşları, sade çizgileri ve modern görünümü ile fark yaratan bir çamaşır makinesi üretti. Indesit, son çamaşır makinesi “Moon”da, dünyanın en tanınmış otomobil tasarımcılarından Giorgetto Giugiaro ile çalıştı. Ünlü İtalyan tasarımcısı Giugiaro, tasarım ve teknolojiyi birleştirerek, yalınlıkla fonksiyonelliğin buluştuğu bir çamaşır makinesi kurguladı. Sade çizgisi, modern tasarımı, her yere uyumlu tarzı ile dikkat çeken “Moon”, geleceğin teknolojisini yansıttığı için “en başarılı tasarım” ödülünü kazandı. 1993 yılından beri Indesit adına başarılı tasarımlar ortaya koyan Giorgetto Giugiaro, Indesit felsefesini özümseyerek yarattığı ürünlerle yıllardır adından söz ettiriyor. Bunun son örneği olan Moon, markanın dört temel prensibi olan “sadelik, güç, çekicilik ve güvenilirlik” kavramlarını ön planda tutuyor. Giugiaro, Moon’da estetik ve tüketici beklentilerini bir araya getirerek farklı bir tasarıma imza atmış. Kullanım kolaylığıyla öne çıkan ürünler için sadece ergonomi hesaplarının yeterli olmayacağını düşünen Giugiaro, tasarımlarında “renkleri” göz ardı etmiyor. Geleneksel “beyaz”ın yanı sıra farklı duyguları yansıtan “parlak” ve “modern” renklere de yönelen tasarımcı, böylelikle tüketiciye seçenek zenginliği sunuyor.

Fransa’da “en başarılı tasarım” seçildi
Indesit Company, Moon çamaşır makinesi lansmanının hemen ardından, aynı ürünle Fransa’da dördüncüsü düzenlenen “Grand Prix de l’Innovation 2007”de “en başarılı tasarım” ödülü aldı. İki yılda bir Paris’te düzenlenen “Ticaret Fuarı” kapsamında gerçekleştirilen organizasyona katılan uzmanlar, yaptıkları incelemeler sonucunda “farklı tasarımını kendine has teknolojisi ile buluşturmayı başardığı”, “tüketiciye kullanım anlamında farklı bir bakış açısı sunduğu” ve “çevre dostu olduğu” için Indesit Moon’u ödüle layık gördü.

“Çamaşıra az, kendine çok zaman”
Indesit, tüketicilerin çamaşır makinelerini fazlasıyla karmaşık bulduğu ve yıkama yapmak için gereksiz zaman harcadıkları yönündeki tespitinden hareketle, kendine zaman ayırmak isteyen tüketici kitlesi için Moon’u yarattı. Yüksek performansından ödün vermeyen Moon, “Çamaşıra az, kendine çok zaman” sloganına ilham kaynağı oldu.

Pratik kullanım hedeflenmiş
Her çeşit çamaşır için dört özel tuşu bulunan Moon, pamuklulardan sentetiklere, yünlülerden hassas sıkma gerektiren ipeklilere, hatta elde yıkama isteyen çamaşırlara kadar mükemmel sonuç sağlıyor. Bu 4 özel tuştan sadece birisi seçilerek programlama yapıldığında ise tüm çamaşırlar azami performansla yıkanıyor.

Kendi kendini temizleyen deterjan hazne
Deterjan haznesi makine kapağının iç kısmında tasarlandığı için her yıkama esnasında hazne de temizleniyor; böylece kullanıcının sürekli temizleme yapmasına gerek kalmıyor. Hazne çamaşırlara yakın olduğu için deterjan ayrıca kirlilere en uygun zamanda ulaşıyor. Deterjan israfını önleyen bu sistem, diğer çamaşır makinelerinden yüzde 50 daha iyi performansı garanti ediyor.

Renkli özel kapak
Uzaktan bakıldığında bile dikkat çeken mavi kapağı, metal gövdesi ve farklı kontrol paneli ile diğer çamaşır makinelerinden hemen ayırt edilen Moon, teknik özelliklerinin yanı sıra görüntüsüyle de yepyeni bir konsept oluşturarak, “dekoratif bir çamaşır makinesi” şeklinde karşımıza çıkıyor.                                                                           

 Akılı çözümler
Indesit Moon, çalışmaya başladıktan sonra, tüketicinin bütün gereksinimlerini karşılayan “Akıllı Çözümler” devreye giriyor. En iyi sonuç için tasarlanan tüm programlar, çamaşırın cinsine göre yıkama ısısını, şiddetini ve dönme hızını ayarlıyor. Yük algılama sensörleri, çamaşırın miktarına göre su, zaman ve enerji kullanımını optimize ediyor; böylece tasarruf sağlanıyor. Yük denge sistemi çamaşırların makine içinde dengeli dağılmasına yardımcı olurken, titreşimi de minimize ediyor. Durulama sensörleri, çamaşırda kalan deterjan artıklarını algılıyor ve çamaşırlar tamamen deterjandan arınıncaya kadar durulama yapılıyor.


Moon, zaman kazandıran kolay kullanımı ile tercih edilecek.

Tüketicinin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan Indesit Moon, tek bir tuşla kendinden istenen yıkama programını seçmeye olanak tanıyor. Çamaşırın cinsine göre suyun derecesini, yıkama şiddetini ve dönme hızını ayarlayabilen Moon, çamaşırın miktarına göre su ve enerji tüketimini optimize ediyor.


Giorgetto Giugiaro kimdir?
Giorgetto Giugiaro “teknik çizim” ve “figür çizimi” üzerine öğrenim gördükten sonra, 1958 yılında, sadece 17 yaşındayken, Fiat Stil Merkezi’nde stil direktörü olarak işe başladı. Tasarımcı, Ferrari 250 GT, Maserati 5000, Aston Martin DB4 ve Fiat 850 Spider gibi çizgisiyle sivrilen araba modellerinin seri üretimini gerçekleştirdi. 1968’de Italdesign’ı kuran Giugiaro, 1970’de “endüstriyel tasarım” alanına geçiş yaptı. 1980 yılında kendi adını taşıyan Giugiaro Design’ı kuran tasarımcı, bugüne değin farklı alanlarda adından söz ettiren tasarımlar gerçekleştirdi. Giugiaro Design stil, modelleme ve mühendislik alanında son teknoloji kullanan firmalarla çalışmayı tercih ediyor.

 

 

Tasarım » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler