kişiye özel mutfaklar

Yayın tarihi: 19.12.2008
“Kişiye özel mutfaklar yaratıyoruz”

“Kişiye özel mutfaklar yaratıyoruz”

İntema Mutfak Pazarlama Bölümü’nün de yönetimini üstlenen İntema Müşteri İlişkileri Müdürü Arzu Uludağ, zengin ürün yelpazesi ve satış noktalarındaki proje sorumlularının uzmanlığıyla, farklı yaşam tipleri ve fonksiyon beklentilerine uygun mutfaklar yarattıklarını belirtiyor.

İntema Mutfak olarak tüm yaşam tiplerine ve fonksiyon beklentilerine çözüm sunabilme doğrultusunda geliştirdiğiniz söylemi değerlendirebilir misiniz?
Gününün çoğunda dışarıda olan ve evinde çok vakit geçirmeyen bir kullanıcı iseniz, tüm ihtiyaçlarınızı en hızlı şekilde karşılayabilecek, kullanmayacağınız detaylarla kafanızı karıştırmayacak şekilde, yalın olarak tasarlanmış bir mutfağa ihtiyacınız vardır. Günün 10 saatten fazla zamanında mutfağa girip çıkan çocuklu bir kullanıcıysanız mutfağınız vazgeçilmezinizdir. Detaylı fonksiyonlar içeren, hızınızı kesmeyip sizi daha az yoran ve gönül rahatlığıyla çocuklarınızla beraber olabileceğiniz bir mutfak için zengin bir modül kurgusunun doğru planlanmış olması gereklidir. İntema Mutfak olarak; “Hayatta başarılı olmak istediğiniz yer neresi olursa olsun, iyi bir mutfağa ihtiyacınız vardır” diyoruz.


“Mutfak modelleri değil, mutfak sistemleri sunuyoruz.”

Mutfak sahibi olmak ya da var olan mutfağını yenilemek için size gelen tüketicileri nasıl yönlendiriyorsunuz?
İntema Mutfak olarak, mutfak modelleri değil mutfak sistemleri sunduğumuz için, standart tüketici-model eşleştirmesi yöntemi izlemiyoruz. Öncelikle, proje sorumlularımıza mutfağın kişiyle olan ilişkisini netleştirecek araçlar vermeye çalışıyoruz. Farklı kullanıcı-mutfak ilişkilerini belirlemeye çalışıyoruz ki, proje sorumlularımız müşterilerimizin beklentilerini şekillendirebilmek için geniş bakış açıları kazansın, doğru sorularla müşterinin ihtiyaçlarını anlayabilsin. Mutfak ve yaşam stillerini ilişkilendirirken anahtar olarak kullandığımız dört belirgin başlığımız var: 
Birincisi, aile mutfakları, haftanın yedi günü “yirmi dört saat kullanılan mutfaklar”. Yani bir saat gibi işleyen mutfaklar. Tahmin edersiniz ki bunlar kalabalık ailelerin mutfakları. Bu mekanlar, birden fazla kişiye hitap ederken çocuk ve yaşlılara zarar verebilecek detaylardan arındırılmış olmalı. Oturma ünitesi çözümü, çocuklarla vakit geçirebilmek ve dağınıklığı diğer odalara taşımadan ailece yemek yiyebilmek, bu mekanların öncelikli ihtiyaçları arasında. Bu tip projelerde, gerekli tüm gıdaların saklandığı boy kiler dolaplarını, hem yer kazandıran hem de pratik çekmeceli dolapları ve büyük buzdolaplarını daha sık kullanıyoruz.
ikinci grubumuz olan gurme mutfaklara olan talepler, giderek yaygınlaşan yemek kursları sayesinde artış gösteriyor. Mutfak bir hobi alanı olunca, sadece ana fonksiyonlarla çözümlenmesi kullanıcıları tatmin etmiyor. Kulpsuz çıt çıt kapaklar, büyük bankolar, bol miktarda açık raflar gibi daha sofistike ve özel detayların oluşturulması gerekiyor. Cihazlarda daha profesyonel ürünlere yer veriliyor. Çünkü bu müşterilerimiz için işin zevki, detayda saklıdır.
Üçüncü grubumuz ise sosyal mutfaklar yani “mutfakta buluşalım” grubu. Bu gruba girenler, sosyal paylaşımlarında evini öncelikli mekan yapan kullanıcılar. Evini yakın dostlarıyla paylaşan, ev ve mangal partileri yapan, film seansları organize eden bir kitle. Bu mekanda yoğun bir yemek pişirme aktivitesinden ziyade, kalabalığı rahatlıkla ağırlayabilecek bir mutfak yapısı önem kazanıyor.
Son grubumuzu ise pratik yaşam mutfağı olarak tarif ediyoruz. Aktif iş yaşamında rol alan, özel zamanında ise sosyalleşmek için dışarıda olmayı tercih eden bir kullanıcı grubu var. Bu kullanıcıların mutfakla ilişkisi, sabahları atıştıracak bir şeyler hazırlamak, akşamları ise pratik bir yemek yapmakla sınırlı. Dolayısıyla beklentileri de ihtiyaçlarını en uygun biçimde çözen bir mutfak.


“Gurme mutfaklara olan talepler artış gösteriyor.”

Kullanıcı hangi sınırlar çerçevesinde mutfağını kendine özel bir hale getirecek tasarım sürecine katılıyor? Bu süreçte kullanıcıya nasıl bir teknik destek sağlıyorsunuz?
Elbette biraz önce tarif ettiğim yaşam stilleri oldukça genel tanımlar. Aslında her kullanıcı kendi yaşam, mekan, beklenti ve ihtiyaç karmasıyla ayrı bir ürün talep ediyor. İntema Mutfak, sahip olduğu sistem ve ürün yapısıyla birçok tasarımın uygulanmasına imkan sağlıyor.
Mutfakların satın alınma süreci, satıcı ve tüketici açısından çok kolay değil aslında. Çünkü ortada net bir ürün yok, müşterinin katalog ya da teşhirde gördüğü mutfak, kendi yaşam alanıyla uyuşmayabiliyor. Birçok mutfak katalog ya da dergisinde, mutfağın yaşam merkezi haline gelmesi ve koza yaşamına geçiş sonucunda, evde kapladığı alanın büyüdüğünden bahsediliyor. Yeni yapılan evler için bu çok doğru. Ancak İstanbul gerçeğinden baktığımızda, eski yapıların tümünde mutfaklar çok küçük ve yenilenme aşamasında asıl başarı, bu küçük mekanlara şıklık ve fonksiyonellik katabilmek.
Öncelikli olarak müşterilerimizin beklentilerini eksiksiz anlıyor, bunları maksimum seviyede karşılamak için kullanımın gerektirdiği öncelikleri göz ardı etmeden projelendiriyoruz. Projelendirme süreci içerisinde müşterilerimizin karar almalarına yardımcı olacak ürünlerin tanıtımını yapıyoruz.

Pazardaki diğer markalara göre kendinizi rekabette nasıl konumlandırıyorsunuz?
Tüketicinin gözettiği 3 temel nokta olduğunu düşünüyorum. Estetik yani kendi zevkini yansıtan şıklık; fonksiyon ve teslim edilen ürünün ödenen paraya değmesi…
Bu noktada, modern çizgiden country tarzına kadar farklı zevklere hitap eden kapaklarımızla, müşterilerimizin aradığı şıklığı rahatça bulabildiğini düşünüyorum. Fonksiyonel olarak en çok özen gösterdiğimiz husus, standardın dışında çözümler getirerek her mutfağı kişiye özel hazırlamak. Bunu sağlarken tüp dolabı, kombi dolabı, tepsi dolabı gibi Türk mutfaklarının inkar edemeyeceğimiz gerçeklerine çözüm sunmanın yanı sıra, projelerimizi tamamen “ihtiyaca özel” şekillendiriyoruz. Dolayısıyla müşterilerimiz, seçtiği özelliklerin yoğunluğuna göre mutfağı için ödeyeceği bedele kendi karar vermiş oluyor. Bu arada, dolap içine toz girmesini engelleyen fitilli kenar bandı uygulamamız, sağlık açısından güvenli E1 sınıfı ahşap kullanımı ve çekmecelerden maksimum faydalanmayı sağlayan tam açılımlı mekanizmalarımız, bizi rakiplerimizden farklı kılan özelliklerden.Bu özelliklerimizi gereğince tanıtabilmek ve daha çok kişiye ulaşabilmek için, dağıtım kanalımızı hedeflediğimiz şekilde genişletiyoruz ve iletişimimizin sürekliliğini reklam-tanıtım araçlarıyla sağlamaya gayret ediyoruz.

Söyleşi » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler