Ankastre eğilimi artıyor

Yayın tarihi: 22.12.2008
“Ankastre eğilimi artıyor”

“Ankastre eğilimi artıyor”
Ankastre sektörünün önemli isimlerinden Franke, fonksiyonelliği tasarımın zarafeti ile buluşturuyor. 134’ü seri olmak üzere toplamda 267 model ve 504 tipte ürünü olan Franke mutfak ve banyoları keyifli yaşam alanları haline getiriyor.

Sektöre ve firmasına yönelik sorularımızı yanıtlayan Franke Genel Müdürü Özgen Özkan ankastre sektörünün önümüzdeki süreçte hızlı bir ivme ile yükselişe geçeceğine de vurgu yapıyor…

Franke’nin Türkiye serüveni ne zaman başladı ve bugüne kadar nasıl bir yol izledi?
İsviçre’de 1911 yılında kurulan Franke, evye grubu ile aslında çok uzun zamandır Türkiye piyasasında. Eczacıbaşı’nın ithal ettiği evyelerinden sonra, ilk olarak yüzde 100 kendi kuruluşuyla 1999 yılında Kartal’da faaliyetlerine başladı. 2004 yılında Gebze’ye taşınan Franke şu an Gebze’deki üretim tesisinde faaliyetlerine devam ediyor. 2000 yılına kadar sadece evye ve armatür ile faaliyet gösteren Franke Türkiye, bugün zengin ürün çeşitliliği ile Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip firmalarından biri. Dünyanın en büyük davlumbaz firmalarından biri olan Faber’i 2005 yılında satın alan Franke bu alanda da dünyanın en büyük üreticileri arasına girmiş durumda ve en yeni tasarımları, en şık ve kullanışlı ürünleri tüm dünya ile aynı anda Türkiye pazarına sunuyor. Tüm ürünlerimiz tek tek ele alınıp bağımsız değerlendirileceği gibi, mutfaklarında estetik ve fonksiyonelliği buluşturmak isteyenler için sistem mantığıyla set olarak da tercih edilebiliyor.

Bugün için Franke’yi Türkiye’deki pazar payı açısından değerlendir misiniz?
Franke Türkiye, 2006 yılında 250 bin adet evye satışıyla iç pazarın uzak ara lideri konumunda. Toplam Türkiye ankastre cihaz pazarında Arçelik ve BSH grubundan sonra satılan 3. büyük marka. 14 yerli ve ithal markanın oluşturduğu marka mutfak pazarında ise yüzde 41 pay ile en fazla tercih edilen marka.


Ürün gamı nelerden oluşuyor? Tüketici özellikle hangi ürünleri ile tanıyor Franke’yi?
Franke Türkiye, bugün ankastre ocak, fırın, aspiratör, davlumbaz, bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, buharlı fırın, mikrodalga kombi fırın, ankastre ve solo buzdolapları, kahve makineleri, çamaşır makineleri, çelik tezgahlar, çelik banyo malzemeleri ve banyo armatürleri ile Türkiye’nin en geniş ankastre ürün gamına sahip firması. Toplam 134 adet seri, 267 model ve 504 tipte ürünümüz var. Franke, dünyadaki evye piyasasının yüzde 20’sine sahip. Havalandırma grubunda (aspiratör ve davlumbaz) ise 3.5 milyon adetle en büyük üreticilerden biri. Bunun sonucunda müşterilerimiz de bizi en çok evyemizle ve davlumbazımızla tanıyorlar. Kahve makinesi, fırın, armatür ve ocakta da müşterilerimizin tanıdığı ve tercih ettiği bir markayız.

Franke ankastre sektöründeki önemli markalardan. Türkiye’de ankastre sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Ve bu sektörde Franke nasıl bir yerde duruyor?
Yukarıda belirttiğimiz rakamlardan da anlaşılacağı gibi Franke, sektörünün gizli kahramanı. Türkiye’deki ankastre sektörü pazara önemli oyuncuların girmesiyle daha da gelişecek, çünkü halkımız ankastre ürün bilincine yeni yeni erişiyor. Solo cihazların etkinliği zaman geçtikçe daha da azalacak, ankastre şimdi tercih edildiği gibi bir müddet sonra vazgeçilmez olacak. Nitekim ankastre, mutfağa hem şıklık katıyor, hem de teknolojinin bütün özelliklerini taşıyor. Yeni yapılan lüks sitelerin artması ve bu sitelerde ankastre cihaz kullanılması, eski evlerini bırakıp, yenilerine yerleşen tüketicilerimizin de alışkanlıklarını değiştiriyor. Ankastre ürünlerin ortalama yüzde 7’lerde olan pazar payının gelecek 5-8 yıl içerisinde yüzde 40’ların üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Beyaz eşyası olan markaların ankastre ürünlerinin de ağırlıklı olarak mevcut beyaz eşya, elektronik mağazaları ve yapı marketlerde satılacağını söyleyebiliriz.

Satış ağınız ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Franke yurt genelinde 450 bayi, 22’si münhasır olan 78 yetkili satış sonrası servis ve 26 adet tavsiye edilen tesisatçı ile hizmet veriyor. Bununla birlikte gün içinde gelen tüm çağrıları yanıtlayan bir “Call Center” ekibi; İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da her ürün gamından en az bir adedinin bulunduğu ve sadece bu ürünler hakkında bilgi veren “Info Center”larımız ve satış sonrası hizmetler müşteri takip sistemimiz bulunuyor.  Franke olarak sadece satışta değil, satış sonrasında da ürünlerimizin arkasındayız. Tüm evyelerimize malzeme ve üretimden kaynaklanan hatalara karşı ömür boyu garanti verirken armatürlerimiz için de evinizin ana su girişinde filtre bulunması halinde 5 yıl garanti veriyoruz. Ankastre cihazlarımızda ise 2 yıl garantinin yanı sıra, isteyen kullanıcılarımız +2 yıl daha ek garanti alabiliyorlar. Franke, garanti avantajlarının yanı sıra ürünleri alan müşterilerinin memnuniyetini de yakından takip ediyor. Müşteri hizmetleri olarak bir yandan servis fişleri üzerinden her müşterimiz tek tek aranıp, hizmet devamlılığı sağlanırken, öte yandan müşterilerimizin tüm dilek ve şikayetlerini dinleyen birimimiz en kısa sürede müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla haftanın 6 günü hizmet veriyor. Bunun dışında web sitemiz, çevrimiçi olarak bayilerimize ve servislerimize yardımcı olan sistemimiz, bayi çalışanlarımız, mimar ve iç mimarlara yönelik ödüllendirme sistemlerimiz, toplu işler için çalışan ekibimiz ve profesyonellere yönelik çalışmalarımızla öne çıkan bir markayız.

Franke’nin önümüzdeki sürece yönelik hedefleri var mı? 2007’den hareketle 2008 beklentileriniz nelerdir?
2007 yılında MUDER’in düzenlediği mutfak ve ankastre cihaz sektörüne  yön veren fuar tüm firmalar için oldukça hareketli ve başarılı geçti. Fuar ertesinde yatırımlarımız sürdü. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki “info”larımızı yeniledik; Adana’ya Info Center açtık. Franke Türkiye, yaklaşık 9 yıldır olduğu gibi 2008’de de, asıl hedefi tasarım ve fonksiyonellikte uyum olan sistem anlayışı ile ürettiği ürünleriyle; bayilerine ve onlarla birlikte son tüketicisine ihtiyaç duyacağı tüm hizmetleri tek bir marka altında çözüm olarak sunacak.

 

Söyleşi » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler