Teknolojinin Türkçesi” her alanda

Yayın tarihi: 22.12.2008
“Teknolojinin Türkçesi” her alanda

“Teknolojinin Türkçesi” her alanda...
Vestel Şirketler Grubu, geliştirdiği teknolojilerle pazara yön verirken, tüketici elektroniği ve beyaz eşya segmentindeki başarılarını bilişim teknolojileri sektörüne de taşıyarak ürünlerini 108 ülkede tüketicinin beğenisine sunuyor.


Timur Tuncer

Beyaz eşyadan küçük ev aletlerine, LCD’den yazılım projelerine kadar geniş bir yelpazede üretim yapan Vestel, Türkiye’nin önemli üretici firmalarından. Vestel’in pazardaki konumundan Ar-Ge çalışmalarına, Whirpool ile yapılacak ortaklıktan gelecek hedeflerine uzanan geniş bir yelpazede Vestel Pazarlama Genel Müdürü Timur Tuncer’den bilgi aldık.

“Teknolojinin Türkçesi” sloganı ile kendini ifade eden Vestel, sadece Türkiye’de değil birçok ülkede tanınan bir marka. Beyaz Eşya sektöründe bugün Vestel iç ve dış pazar dikkate alındığında hangi noktada?
Vestel Şirketler Grubu, dünyanın farklı noktalarındaki 11 Ar-Ge merkezi ile “Teknolojinin Türkçesi” iddiasına uygun olarak geliştirdiği teknolojilerle pazara yön verirken, tüketici elektroniği ve beyaz eşya segmentindeki başarılarını bilişim teknolojileri sektörüne de taşıyarak ürünlerini 108 ülkede tüketicilerin beğenisine sunuyor. Türkiye'nin en yaygın satış ve satış sonrası hizmet ağlarından birine sahip olan Vestel’in, 1300 satış noktası ve 570 satış sonrası servis merkezi bulunuyor. Vestel, çoklu marka stratejisi ve konsept mağazacılık anlayışıyla, geniş bir ürün portföyünü ülkemizin dört bir yanındaki müşterilerine sunuyor. Vestel, son 12 yılda, 108 ülkeye gerçekleştirilen ve 12,5 milyar doları aşan ihracatı ile dayanıklı tüketim malları sektöründe 7 yıldır üst üste ihracat birinciliğini kimseye bırakmıyor. Vestel’in 2006 yılı toplam ihracatı 2,8 milyar dolar oldu. Beyaz eşyada Vestel, başlıca ürün olan buzdolabında Avrupa üretiminin yüzde 11’ini gerçekleştiriyor.

Üretimlerinizi ağırlıklı olarak Manisa’da mı gerçekleştiriyorsunuz?
Vestel'in üretim faaliyetleri Manisa, İzmir ve Alexandrov’da (Rusya) gerçekleştiriliyor. Manisa'da faaliyet gösteren 600 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu Vestel City, 4 yılda 500 milyon dolarlık yatırımla sayıları 8’e ulaşan fabrikalarla büyüyen, Avrupa’nın en büyük üretim üssü konumunda. Vestel City’nin yıllık üretim kapasitesi 35 milyon adedi aşıyor. Vestel’in 1994 yılında yıllık 360 bin adetle başladığı üretim, 2006 yılında 22 milyona ulaştı. Geçen 12 yılda toplam 120 milyon cihaz üretildi. Son 4 yılda ise 500 milyon dolarlık yatırım yapılan Vestel City, Avrupa’nın en büyük üretim tesisi haline geldi.  Vestel CIS’in, buzdolabı ve çamaşır makinesi ile 2007’de tekrar üretime geçmesi planlanan TV fabrikalarından oluşan Rusya’daki tesisleri; Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan gibi Bağımsız Devletler Topluluğu pazarlarına yönelik üretim yapıyor. Vestel, 12 bin çalışanı, 1300 satış noktası, 570 servis noktası ve binlerce yan sanayi çalışanıyla, 60 bin kişiye gelir kaynağı yaratıyor. Vestel’in farklı markalar ile ortaklıkları da var… Vestel, beyaz eşyada dünyanın bir numaralı üreticisi Whirlpool, elektronikte ise tüm dünyada ulaşılan en son teknolojiyi temsil eden JVC ile uzun dönemli stratejik ortaklığını sürdürüyor. Whirlpool ve JVC ürünleri Vestel konsept mağazalarında tüketicilerle buluşuyor. Vestel,  aynı zamanda uyguladığı “Çoklu Marka Stratejisi” ile Moulinex, Tefal, Rowenta, Palm, Samsung, Motorola, HP, Nokia ve Philips gibi güçlü markaları Türkiye’de Vestel satış noktalarında satışa sunuyor. 

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Vestel Şirketler Grubu’nda Ar-Ge faaliyetleri birçok lokasyonda ve farklı konularda devam ediyor. Manisa’da Vestel City içinde bulunan Ar-Ge’lerde, display cihazlarına yönelik LCD TV, Plazma TV ve CRT TV projeleri, dijital medya cihazlarına yönelik dijital TV alıcısı, set üstü kutuları, DVD kayıt cihazları, kablosuz dijital medya adaptörleri, ev sinema sistemleri, dizüstü bilgisayar projeleri üzerine çalışmalar gerçekleştiriliyor. İnteraktif Dijital TV’ye yönelik tüm gömülü yazılım sistemleri Vestel’in İngiltere ve İzmir’deki Ar-Ge şirketi Cabot’ta geliştiriliyor. Bu yazılımlar arasında İngiltere’de kullanılan interaktivite yazılımı MHEG 5, Dijital Kayıt, Havadan Yazılım Yenileme, tüm dijital ve analog yayınları almaya yönelik yazılımlar bulunuyor.  Ankara ve İstanbul’da savunma sanayine yönelik Ar-Ge’lerde çeşitli simülasyon programları, elektronik harp sistemleri, yakıt pilleri gibi projeler üzerine çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yine Manisa’daki Beyaz Eşya Ar-Ge’lerinde ise buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın ve klima projeleri üzerine çalışılıyor.

Vestel yeni bir sürece giriyor. Whirpool ile bir ortaklık gündemde. Bu gelişmeler hakkında da bilgi alabilir miyiz? Bu ortaklık hangi biçimde gerçekleşecek? 
Kısa süre önce ABD’nin bir numarası ve Avrupa’nın en çok satan beyaz eşya markası Whirlpool ile ortak bir şirket kurmak üzere görüşmelere başladık. Şu anda Vestel Beyaz Eşya ile Whirlpool arasında eşit hissedarlık (yüzde 50- yüzde 50) esasına dayanan yeni bir şirket kurulması gündemde. Bu şirket ile dünyaya teknoloji sunan Vestel’in iç pazardaki gücünü Whirlpool’un dış pazarlardaki gücü ile birleştirerek Vestel’in değerine değer katmayı amaçlıyoruz. Üretiminin yüzde 80’ini çeşitli dış pazarlara ihraç eden Vestel’in yabancı pazarlardaki değerinin artması hepimiz için memnuniyet verici bir gelişme olacaktır. Vestel Beyaz Eşya olarak bu işbirliği ile hedefimiz, üretim gücümüzü Whirlpool’un dış pazarlardaki gücü ile birleştirerek beyaz eşya tarafında pazarımızı genişletmek ve tıpkı elektronikte olduğu gibi bölgesel bir güç haline gelmek. 

Bundan sonraki sürece dair neler söylemek istersiniz? Özellikle de Whirpool ile yapacağınız ortaklık sonrasında yeni atılımlar var mı? Yeni yıla dair hedefleriniz nedir?
Vestel olarak hayatın her alanında tüketicilere “Teknolojinin Türkçesi”ni sunmak, sektörümüzde yeniliklere öncü olmak için çalışıyoruz.  Tüm çalışmalarımızda Vestel kullanıcılarına daha iyiyi sunmayı, müşterilerimizin beklentilerini karşılayan ürünler geliştirmeyi ve koşulsuz memnuniyet sağlamayı hedefliyoruz. Vestel ailesi, bugün olduğu gibi bundan sonra da büyümeye, daima son teknoloji eseri ürünleri geliştirmeye, kalite ve güveni esas alarak Vestel kullanıcıları için çalışmaya devam edecek.  

 

 

Söyleşi » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler