Avrupa’yla yarışabilecek firmalarımız var

Yayın tarihi: 24.12.2008
Avrupa’yla yarışabilecek firmalarımız var

Avrupa’yla yarışabilecek firmalarımız var


Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Derneği (MUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Halim Birsin

Türkiye’nin 70 milyon nüfusluk yüksek pazar alım gücünün yanı sıra, yüksek kapasitede üretim ve işgücü, genç nüfus üstünlüğü, önümüzdeki yıllarda dış pazarlarda rekabet gücümüzün artırılması açısından çok önemli avantajlar…Türkiye mobilya sektörünü güncel konjonktürde nasıl konumlandırıyorsunuz? Sektörün dış pazardaki rekabet stratejisi ne olmalı?
Bu soruları ben faaliyet gösterdiğimiz mutfak ve banyo mobilyası sektörü olarak cevaplandıracak olursam, sürekli telaffuz ettiğimiz gibi bizim sektörümüz Türkiye’de 80’li yıllardan sonra gelişmeye başlayan, ancak az zamanda çok yol kat etmiş bir sektör. Bu gelişme hep bizim müteşebbislerimizin gayretleriyle gerçekleşti. Bugün sektörümüze bakacak olursak hem teknoloji, hem tasarım, hem de üretim olarak büyük bir atak halindeyiz. Genel olarak değerlendirdiğimizde Türkiye, Asya ve Avrupa’nın ortasında köprü vazifesi gören ve bize taşıma ve lojistik avantajı sunan önemli bir coğrafyada bulunuyor. Ayrıca 70 milyon nüfusluk yüksek pazar alım gücü, yüksek kapasitede üretim ve işgücü, maliyet avantajı getiren genç nüfus üstünlüğü, önümüzdeki yıllarda hem ülke olarak dış pazarlarda rekabet gücümüzün artırılması, hem de uluslararası arenada çözüm ortaklıkları oluşturularak karşılıklı ticari işbirliklerinin sağlanması açısından değerlendirilmesi gereken avantajlar. Bu fırsatları, devlet desteğini de arkamıza alarak, daha organize olmuş kurumlararası temaslar, ikili görüşmeler, fuar birliktelikleri ve benzeri faaliyetlerle destekleyebilirsek tüm Türk mobilya sektörü olarak, uluslararası pazarlarda ortak menfaatlerimizin geliştirilmesi büyük bir adım olacaktır.

Türkiye mobilya sektörü açısından 2008 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Devletin son üç yılda arsa değerlendirmesi yaparak TOKİ ile başlattığı projeler 2005 ve 2006 yıllarında inşaat sektörüne bağlı tüm sektörler gibi bizim sektörümüze de büyük bir ivme kazandırdı. Bu ivmeye yapı şirketlerinin kalite ve yapı tekniğinde yaptığı gelişmeler de eklenince, sektör ciddi bir hareket kazandı ve 2006 yılında ahşap mutfak ve banyo mobilya sektörü bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüyerek ve 2 milyar 400 milyon liralık bir pazar payına ulaştı. 2007 yılında ise konut borçlanma faizlerinin son iki yıla oranla yükselmesi satışların düşüşüne sebep oldu.  Buna seçimlerdeki bekleyiş de eklenince 2007 yılında yapı sektöründeki hız düştü diyebiliriz. 2008 yılında ise, yüzde 15’lik bir artış bekliyorduk ancak bu beklentilerimizin az önce bahsettiğimiz konular sebebiyle gerçekleşmesi güç görünüyor. Ancak son günlerde yurdumuzda meydana gelen siyasi gelişmelere rağmen ülke ekonomisindeki istikrarın çok fazla bozulmaması 2008 yılının daha iyi bir yıl olacağı izlenimini veriyor.

Mobilya sektöründe ihracatın 10 yılda 10’a katlaması, dünya pazarlarında rekabet gücüne sahip olduğunu gösteriyor. Türk mobilyasının gelecek projeksiyonuna ilişkin öngörüleriniz nelerdir?
Konuyu yine kendi sektörümüz açısından değerlendirirsek bugün Türkiye’de hem tasarım hem de üretim kalitesi açısından Avrupa ülkeleriyle yarışabilecek firmalarımız var artık. Son üç yılda inşaat sektöründeki büyüme ve inşa edilen yapılardaki standartların yükselmesinin mutfak ve banyo mobilya sektörü olarak bizim de gelişmemizde büyük katkısı oldu. Ancak bugün maalesef bazı konutlarda çok kötü kalite mutfak ve banyo mobilyalarının kullanıldığını görüyoruz. Yıllar önce yaşandığı gibi yeni bitmiş binaların içi bir mobilyalar hurdalığına dönmemeli. Yeni bir ev alıyorsunuz, mutfak ve banyo mobilyasını değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Bu çöpe atılan milli servet. Bu bakımdan müteahhit ve inşaat firmalarının yurt dışında olduğu gibi mutfak, banyo mobilyalarını ve ankastre cihazları yerlerine koymadan teslimlere yönelmeleri en doğru çözüm olacaktır. Yeni ev alacak her aile, kendi zevk ve kullanımına uygun bir yuvada yaşama arzusundadır. Bu nedenle evin diğer mobilyalarında olduğu gibi mutfak mobilyasını da kendi seçmeli, ihtiyacına uygun olarak teknolojisi gelişmiş ankastre cihazları kullanabilme fırsatını kaçırmamalıdır. Bu sistemin uygulanabileceği alt yapı, mağazalar, mimari kadrolar, teknik servisleri ile birlikte mevcuttur. Konut teslimlerinde yaşanacak bu gelişme önümüzdeki yıllar için, bir yandan istihdamı arttırırken diğer yandan tüm servis ve hizmetleri batı standartlarına kavuşturacaktır.

MUDER olarak başkanlığınız döneminde çalışma planınız ve hedefleriniz nelerdir?
MUDER ve sektör olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu var: Mutfak da bir mobilyadır! Yani müteahhit konutu mutfak mobilyasıyla birlikte teslim etmemeli. Gelişmiş ülkeler bunu yapmışlar; dolayısıyla sektörleri devamlı bir dinamizm, gelişme halinde. MUDER olarak iki senede bir fuar düzenliyoruz. Gönül ister ki, Türkiye'deki üretici firmaların model ve tasarımları yıl içinde daha fazla olsun, ekonomi ve beklentiler daha dinamik olsun. Bu dinamizmi hissederseniz, gerek fuar gerek buna benzer çalışmaların yoğunluğunu arttırırsınız. Biz bugün Batı'da izlediğimiz fuarları Türkiye’de uygulayamıyoruz. Bu bir gerçek. Fuarların ekonomik değerlere, siparişlere dönüşmesi lazım. Bugün Türkiye'deki yerli üreticilerin tasarım çalışmalarının halen konut sektöründe üretimde kullanılamaması, tasarruf veya birtakım politikalardan dolayı hâlâ mimar veya tasarımcılarla bu diyalogların perakendeciye ulaşamaması, fuarları görüntüde başarılı ama ekonomik değerlerinde başarısız hale getiriyor. Gerçek anlamda uluslararası bir fuar düzenlemek MUDER'in sektöre bir borcu ve bunu yapacak. Önümüze uzun vadeli bir MUDER projeksiyonu çizdik. Bunun içerisinde organize sanayi bölgeleri, fuar alanları, eğitim, tüketiciyi bilinçlendirme, inşaat sektörüyle tasarımcıları, mimariyi ve devleti buluşturma gibi pek çok konu var. Mobilyacı derneklerini federasyon çatısı altında birleştirmeyi, federasyonların artması durumunda da konfederasyon haline dönüştürmeyi hedefliyoruz.

 

Söyleşi » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler