Buharla gelen sağlık ve lezzet

Yayın tarihi: 28.08.2006
Buharla gelen sağlık ve lezzet

Buharla gelen sağlık ve lezzet

 

Buharda pişirme bizim mutfak geleneğimizde neredeyse hiç kullanılmayan bir teknik. Balık buğulamanın ötesinde buharı mutfakta pek kullanmamışız. Şimdi ise yeni teknolojiler bu sağlıklı ve lezzet verici pişirme tekniğini evlerimize taşıyor.

 

 

Uzakdoğulular, özellikle de Çinliler buharın maharetlerinden fazlasıyla yararlanmış, hatta bunun için özel bir araç bile tasarlamışlar. Dış görünüş itibariyle bir eleği andıran ve bambudan yapılan bir sepetin içine bir kap yerleştirilir, içine su konurmuş. Kabın üzerine de yiyecekler… Bu sepet saçın üzerine oturtulup altında ateş yakılırmış. Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde buhar birçok farklı cihaz sayesinde mutfaklarımıza giriyor. Çelik bir tencerenin içine yerleştirilmiş altı delikli süzgeç şeklindeki bir kap da işinizi görebilir, çok fonksiyonlu bir buharlı fırın da… Seçim size kalmış.

 

Peki, neden buharda pişirmeli?

Genel kanının aksine, buharda pişen yemekler yavan olmaz. Tam tersine, yemeğin içindeki tüm malzemelerin kokusu, lezzeti, rengi ve dokusu, buharda pişirildiğinde kızartma veya haşlamalara göre daha iyi korunur ve lezzetleri daha belirgin hale gelir. Renk ve şekil kaybı olmadığı için görünüş çok güzel kalır. Buharda pişirme yaptıktan sonra yiyecekler diğer pişirme yöntemleri ile pişirilebilir. Örneğin sebzeler buharda pişirildikten sonra sote edilebilirler.

 

Buharda pişirme, yemek pişirme teknikleri arasında en hafif ve en sağlıklı olanıdır. Çünkü buharda pişirme yönteminde pişirilen yemekler vitamin, protein ve besin öğeleri içeriklerini büyük ölçüde korurlar.

 

Buharın ısısı yumuşak bir ısı olduğundan gıda maddelerinin hücre dokusuna ve koku bileşimine zarar vermez. Haşlamada kaynar suda pişirilen malzemelerin iç bölümleri suyla temas etmezken buharda pişirme yönteminde malzemenin içine nüfuz eder. Bu yüzden buharda pişen etler yumuşak ve lezzetli olur. Buharda pişirme, balık yemekleri için de ideal bir yöntemdir. Buharda pişirme sayesinde, yemeklerin içindeki vitamin ve mineraller eksilmez. C vitamini havayla ya da kaynar suyla temas ettiğinde bozulur. Düdüklü tencerede veya buharlı pişiricide ise, buhar yemeği hızlı bir şekilde ve havayla temas ettirmeden pişirir. Bu nedenle, belirli bir malzemeden elde edeceğiniz vitamin miktarı daha fazla olur.

Beyaz Eşya » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler