Prestij ankastreler ile geliyor

Yayın tarihi: 19.12.2008
Ankastrelere yönelim daha da artacak

Ankastrelere yönelim daha da artacak
Konut projelerinde ve bireysel taleplerde artık ankastre cihazların tercih edildiği dikkate alındığında; ankastre bulaşık makinesi talebinde geçmiş yıllara göre 2008’de ve takip eden yıllarda büyük artış olacak.

BLANCO

Blanco Öztiryakiler Genel Müdürü H. Nadir Erbil

Su tüketiminin fazla olması nedeniyle artık mutfakta el ile bulaşık yıkama alışkanlığından kurtulmanın zamanı geldi. Güncel ve aynı zamanda küresel olan su sıkıntısı sorununa çözüm arayışları içinde önemli bir yer tutan “tasarruf” konusunda bulaşık makinelerinin katkısı göz ardı edilemez. Yaklaşık bir hesaplama ile bir aile dikkatli ve bilinçli su tüketimi yaparsa yılda 140 ton su tasarruf sağlayabiliyor. Bu miktarın neredeyse 35 tonunun bulaşık makinesiyle yıkama sayesinde sağlandığı görülüyor.Diğer bir ifadeyle elle bulaşık yıkamada yılda 35-40 ton su harcanırken bulaşık makinesi ile bu tüketim 4-5 tona düşüyor. Bu gerçekten yola çıkarak önümüzdeki dönemde bulaşık makinesinin mutfakta kullanılan cihaz setinin ayrılmaz bir parçası haline geleceğini söyleyebiliriz.

BLANCO olarak biz bu gerçeğin bilinciyle 2006 yılının ikinci yarısında planlarımızı yaptık ve bu yıl PERA ankastre cihaz portföyümüze ankastre bulaşık makinelerini ilave ettik. Böylece ankastre ürün setimiz, buzdolabı hariç tamamlanmış oldu. Buzdolabının da 2008’den itibaren ürün gamımıza girmesini planlıyoruz. Halen 3 model ankastre bulaşık makinemiz var: Yarı Entegre Mekanik Kontrollü, Yarı Entegre Dijital Kontrollü ve Tam Entegre Dijital Kontrollü…
Her üç model ürünümüzün de; 12 kişilik yıkama kapasitesi, su tasarrufu sağlayan ekonomik yıkama programı, A sınıfı enerji tüketimi ve sessiz çalışma modu özelliklerinin yanı sıra kendine has özellikleri var. 15 Eylül 2007 tarihinde ankastre ocak-fırın-davlumbaz ve bulaşık makinesinden oluşan 4’lü ankastre set kampanyası başlattık. Halen yoğun ilgi ile devam eden bu kampanyada şık ve fonksiyonel cihazlardan oluşan 4’lü setlerin KDV ve montaj dahil fiyatı 1.349 YTL’den başlıyor. Şirketimiz bu tür kampanyalarla, tüketiciyi özellikle ankastre cihaz kullanımına yöneltmeyi amaçlamakta ve ülkemizde giderek artan bu trendden yararlanmak isteyenlere inanılmaz fırsatlar sunarak destek vermektedir.

Yenilik arayanlar  ankastreyi tercih ediyor
Türkiye’deki konut sayısı ve ev sahipliği oranındaki artışa paralel olarak, tüketicilerin evlerine yapacakları yatırım miktarı ve yeniledikleri evlerinde ankastre ürün kullanma talebi de artıyor.

BOSCH

Bosch Ev Aletleri Satış Direktörü İhsan Kara

Yaklaşık 10 yıl veya daha öncesinde alınmış ve artık ekonomik ömrünü tamamlamış ürünlerin yenilenmesi gerekliliğinin bilincinde olan tüketiciler ankastre ürünlere yöneliyor. 1990'ların başında adetsel olarak yüzde 2–3 civarında olan ankastre ürün pazarı, son 10 yılda büyük bir gelişme gösterdi. Ancak bu gelişimi duraklatan iki önemli faktör oldu; 1999 depremi ve 2001 ekonomik krizi. 1999'daki depremle birlikte pazarda bir miktar daralma meydana geldiyse de 1996–2001 yılları arasında ankastre pazarı gelişmeye devam etti.  Ancak 2001'deki krizin etkisinin 2–3 yıl sürmesi gelir seviyesini düşürerek, pazarda uzun bir süre durgunluk oluşmasına yol açtı.  2004’lerde gelir seviyesinin artmasına paralel olarak, konut sayısındaki hızlı artış ve eski ürünlerin yenilenmesi eğilimi ile pazar, kuvvetli bir yükselişe geçti. Bu süreçte patlayan toplu konut projeleri ankastre pazarının büyümesinde önemli bir rol üstlendi. 2006 yılında kayıtlı 500 bin konut inşaatı gerçekleşmesi konut projelerinin son yıllarda ne kadar geliştiğinin büyük bir göstergesi. Üstelik yeni yapılan bu konutların bir kısmında daireler tüketicilere tüm ankastre ürünleri ile birlikte sunuluyor.  Bu da ankastre pazarının büyümesini ve ankastre ürünlere olan talebin artmasını teşvik eden önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

Ankastre ürün satışının yüzde 97’sini beyaz eşya bayi kanalı üzerinden gerçekleştiren Bosch olarak 2007 Ocak-Haziran döneminde, ankastre satışımız 35 bin adet olarak gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’lik bir artış anlamına geliyor. Ülkemiz ankastre pazarında Bosch olarak bizim pazar payımız yüzde 25. Bosch olarak hedefimiz, Avrupa pazarındaki bilgi birikimi ve deneyimimizi Türkiye’ye taşımak ve pazar payımızı da yaklaşık yüzde 40’lara çıkararak liderliğe oturmak.

Modern, şık, konforlu…
Doğadaki uyumu mutfağınıza taşımak arzusuyla geliştirilen Electrolux ankastre serisi, tüketici içgörüsü baz alınarak oluşturuldu. Öncelikle ankastre ürünlerin ev dekorasyonu ile uyum içinde olması hedeflendi.


Electrolux Türkiye Pazarlama Müdürü Rüya Kip

ELECTROLUX
Türkiye’de ankastre pazarı beyaz eşya sektöründe hızla yükseliş gösteriyor. Ülkemizin gerek demografik yapısındaki değişimler, gerekse yaşama alanına ilişkin düşüncelerde meydana gelen modern arayışlar birçok sektörü etkilediği gibi beyaz eşya sektörünü de etkiliyor. Özellikle ankastre ürünlerde, ana sektöre kıyasla daha hızlı bir yükseliş görüyoruz. Hazır mutfakların çoğalması ankastre pazarının daha da büyüyeceğini gösteriyor. Ankastre ürünlere olan yönelimin nedenlerinden birini değişen ev anlayışındaki modern yapıya yöneliş olarak değerlendirebiliriz. Diğer bir nedeni ise son dönemde hızla yükselen inşaat sektöründe konutların çoğunda ürünlerin ankastre olarak teslim edilmesi olarak değerlendirebiliriz.
Son yıllarda mutfaklar, yemek pişirme bölümü olmaktan çıkıp, giderek günlük yaşamın içine daha fazla girmeye ve bir yaşam alanı olarak kullanılmaya başlandı. Ankastre ürünler, şık görünümü, mutfaklara konforlu kullanım ve yaşam alanları katması açısından değişen modern yapılı evlerde önemli bir yere sahip. Kullanıcıların artık yalnızca teknolojik olarak mükemmel ürünlerle yetinmediklerinin ve evlerinin sıcaklığını tamamlayacak, hayat tarzlarının bir parçası olacak, kişiliklerini yansıtacak ürünler istediklerinin bilinciyle hareket eden Electrolux, Bright ankastre ürün serisi ile tüketicisinin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor.

4–8 Nisan tarihlerinde Mutfak 2007, 7. Ahşap Mutfak, Banyo ve Ankastre Cihazlar Fuarı’nda tanıtılan Bright ankastre ürün serisi fuara gelen çok sayıda ziyaretçiden tam not aldı. Yatay bir ışık paneline sahip ilk komple ankastre ürünler serisi olan Bright sayesinde, mutfağınızdaki tüm ürünlerin birbiriyle uyumu ve şık görünüşü kolayca farkedilecek. Serinin karakteristik özelliği, malzemelerden ve renk alternatiflerinden bağımsız, yatay, düzgün, ince, sade ve stil sahibi tasarımıdır.

Gaggenau ile  kişiye özel tasarımlar
Hazır mutfak sektörünün canlanması, gelir seviyesinin artması ve Türk tüketicisinin yeniliklere açık olması nedeniyle Türkiye ankastre pazarının kısa sürede yüzde 10’lara ulaşması bekleniyor.


Gaggenau Pazarlama Müdürü Saadettin Çağlar

GAGGENAU
Türkiye’de beyaz eşya sektörü, Avrupa’ya göre farklılık gösteriyor. Avrupa’da yüzde 95 ankastre, yüzde 5 solo cihazlardan oluşan pazarın; Türkiye’ de yaklaşık yüzde 3’ü ankastre ürünlerden oluşuyor. Gaggenau’nun hitap ettiği premium segment ise bu pazarın yaklaşık yüzde 10’unu kapsıyor. Gaggenau ise premium segment’in yüzde 60’ına sahip bulunuyor. Türkiye’de hazır mutfak sektörünün canlanması, gelir seviyesinin artması ve Türk tüketicisinin yeniliklere açık olması nedeniyle ankastre pazarının kısa sürede yüzde 10’lara ulaşması bekleniyor. Değişen mutfak planlaması çerçevesinde, Gaggenau ürünlerinin bu büyümedeki etkisinin büyük olacağını düşünüyorum. Tasarım ve teknoloji alanında birçok ayrıcalığa sahip olan Gaggenau’nun ürün gruplarını; buharlı fırın, ocaklar, havalandırma cihazları, fırınlar, soğutucular ve bulaşık makineleri başlıkları altında toplayabiliriz. Her ürünümüzün kendine ait birden fazla özelliği bulunuyor. Bu özelliklerin çoğunu diğer ürünlerde bulmak mümkün değil. Bilindiği gibi Gaggenau bu yıl tüm fırın ve soğutucu serilerinde yeniliğe gitti. Hepsi yeniden tasarlandı ve yine sektörde ilk olan birbirinden fazla işlevsellik özellikleri ile pazara sunuldu.

Örneğin yeni seri soğutucuların en önemli özelliği kişiye özel olması. Yani buzdolapları, kişinin tercihine, mutfağına göre ve farklı alternatifte sunuluyor. İhtiyaca göre istediğiniz parçayı bir araya getirerek oluşturduğunuz yeni Vario serisinde iç hacim genişliği ön plana çıkıyor. Tek bir düğmeyle hareket eden raflar sayesinde, iç kısımda istenilen genişliğe ulaşılıyor. Rafların dolu olması, hareket etmesini engellemiyor. Üstelik çok ekonomik. Öyle ki yeni cihazlarımızın özellikleri tüketiciyi şaşırtacak nitelikte. Gaggenau cihazlarını merak eden ve yeni tasarımları görmek isteyen herkesi Gaggenau sowroomlarına bekliyoruz.

Türkiye yüksek bir potansiyele sahip
Ankastre pazarının gelişmesinin, inşaat sektörünün ve hazır mutfak sektörünün büyümesi ile doğru orantılı olduğu söylenebilir. Mutfaklarda estetik açıdan farkı yerden sağladığı tasarruf ve kullanım kolaylığı vurgulanarak bu pazarı daha da genişletmek mümkün.


Miele Kurumsal İletişim Sorumlusu Buket Başol

MIELE
Ankastre pazarı, Türkiye beyaz eşya sektöründe yeni ve çok küçük bir dilime sahip olsa da gelişmekte olan bir pazar. Ankastre pazarının gelişmesinin inşaat sektörünün ve hazır mutfak sektörünün büyümesi ile doğru orantılı olduğu söylenebilir. Ankastre ürünlerin mutfaklarda estetik açıdan farkı, yerden tasarruf sağlaması ve kullanım kolaylıkları vurgulanarak pazarı genişletmek mümkün. Türkiye çok yeni bir pazar ve o denli de yüksek bir potansiyele sahip. Özellikle büyük şehirlerdeki yerleşim birimlerinin yenilenmesi ve farklı yerleşim birimlerinin açılmasıyla gelişme gösteren inşaat sektörü, mutfaklarda henüz kullanımı çok az olsa da, hazır mutfakları tercih ediyor. Yeni gelişen trend ise her mutfakta ürünlerin ankastre olması. Miele olarak ankastre ürünler bizim ciromuzun yüzde 50’sini oluşturuyor. Miele’nin uzun yıllardır mutfak pişirme alanındaki tecrübesi ve kabul edilmiş kalitesi, dizayn bileşkesi ciromuzun bu kadar yüksek olmasında en önemli payı oluşturuyor.

Miele’nin beyaz eşya sektöründe pazar payı henüz yüzde 1 civarlarında. Fakat 1999 yılının son aylarında pazara girmiş bir ithal marka olarak oldukça umutlandırıcı bir büyüme kaydediyoruz. 2006 yılında adetsel olarak yüzde 30 civarında büyüme kaydettik. 2007 hedefimiz ise yüzde 25. Tüm Avrupa’da 2006 yılının sektöründe en güvenilen markası seçilen Miele Türkiye’de de en güvenilir markalar arasında gösteriliyor.

Başarılı bir grafik çiziyoruz…
Ankastre pazarının henüz çok genç ve yeni bir markası olarak, ankastre ürün satışlarımızı değerlendirdiğimizde başarılı bir grafik çizdiğimizi görmekten mutluluk duyuyoruz. Geçen yıla oranla satışlarımız yüzde 90 oranında arttı.


 Profilo Satış Direktörü Mehmet Suphi Hızal

PROFILO
Son dönemde ankastre kullanımındaki artışın en büyük nedenlerini gelişen teknoloji, değişen ihtiyaç ve beklentiler olarak sıralayabiliriz. Özellikle yeni evlenenler ya da evini yenileyen kişilerin en çok tercih ettiği ürün grubu ankastre ürünler olmaya başladı. Çünkü insanlar, şık mutfaklarda keyifli vakit geçirmek istiyor. Mutfaktaki yaşam alanının daha konforlu ve fonksiyonel olmasını arzu ediyor.  Ankastre pazarının henüz çok genç ve yeni bir markası olarak, ankastre ürün satışlarımızı değerlendirdiğimizde başarılı bir grafik çizdiğimizi görmekten mutluluk duyuyoruz. Geçen yılın ilk altı ayı ile bu yılın ilk altı ayını karşılaştırdığımızda, satış adetlerimizin yüzde 90 oranında arttığını görüyoruz. Profilo markası olarak, bu yıl, ankastre multifonksiyonel fırın FRM A 700, ankastre elektro fanlı fırın FRT A 650 ve ankastre statik fırın FRT A 600 olmak üzere yepyeni üç ankastre fırın modelimizi tüketicilerimizle buluşturduk.


Profilo ankastre ürün ailesinin en yeni üyesi ise geçtiğimiz aylarda pazara sunduğumuz A sınıfı enerji, yıkama ve kurutmaya sahip tam elektronik ankastre bulaşık makinemiz BMA 3051. Bunların yanı sıra fırın, ocak ve davlumbaz üçlüsünden oluşan 60 cm genişliğindeki çelik ankastre setimizle ankastre ürünler pazarında yer alıyoruz. Profilo olarak, tüketicilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşlerden ve satışlarımıza yansıyan artışlardan aldığımız güçle ankastre pazarında, önümüzdeki dönemde etkinliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz.  

Ankastrenin pazar payı yüzde 20’yi bulacak
Ankastre ürünlerimizin A+ enerji seviyesi özelliğiyle üretilmesine özen gösteriyoruz. Dolayısıyla doğal kaynaklarımızın kullanımına daha fazla dikkat etmemiz gereken günümüzde bu ürünler daha da önem kazanıyor.

Siemens Ev Aletleri Satış Direktörü Haluk Çelebioğlu

SIEMENS
Ankastre pazarı her geçen gün performansı ve yaygınlığı artan, büyüme potansiyeli olan bir pazar haline geliyor. Ankastre cihazlar Türkiye’de beyaz eşya pazarının şu anda yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu oran fırın grubunda – ankastre fırın, davlumbaz ve ocak olarak bakabiliriz – yüzde 10’nu geçerken örneğin buzdolabı grubunda ankastre ürünler küçüklüklerinden ötürü, çamaşır makineleri ise Türkiye’de genelde mutfakta değil banyoda yer aldıkları için daha az talep görüyorlar. Dolayısıyla ankastrenin genel ortalaması halen düşük görünüyor. Cirosal açıdan ankastre pazarına bakıldığında ise bu oranın yüzde 7’yi bulduğunu görüyoruz.

Avrupa'dan gelen yeni akımlarla birlikte toplu konut projelerindeki mimari yaklaşımlar, mutfakları ailelerin yaşayabileceği alanlar haline çevirdi. Yeni toplu konut projelerinin başlaması ve geçmiş yıllardan başlanan inşaat projelerinin de sonlanmış olmasının ankastre ürünlerine yönelik tercihlerde önemli etkisi oluyor. Geçtiğimiz aylarda Ağaoğlu ile bugüne kadar Türkiye’de tek seferde gerçekleştirilmiş olan en büyük cihaz satın alımını imzaladık ve yaklaşık 5 bin konuta cihaz verdik. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde satış ciromuzun yarısını ankastre ürünlerle gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Bu açıdan bakıldığında genel pazarda da ankastrenin büyüyeceğini söyleyebiliriz. Sonuçta pazara paralel büyümeyi baz alsak bile bu durum ankastre cihaz pazarının genel pazarın yüzde 20’sine ulaşacağı anlamını taşıyacaktır.

Ariston’dan yeni Experience
Indesit Company markası Ariston, yeni Experience serisi fırınlarda mutfak tasarımındaki en yeni trendleri öne çıkarıyor.  Tüketici testlerinde çekici tasarım ve minimalist “avant-garde” stilde düz çizgileri ile beğeni toplayan bu yeni ürün aynı zamanda yenilikçi bir çözümü de beraberinde getiriyor.  Experience serisi, tasarımcısı Makio Hasuike’nin değişen tüketici ihtiyaçlarına ve hayat tarzlarına yönelik geliştirdiği “maksimum esneklik” kavramı ile yeni bir dönem başlatıyor. Standart bir fırının hacmine (58 lt) sahip olan bu fırın, 60 cm yükseklik yerine sadece 48 cm yükseklikte. Ön kontrol paneli gövdeye entegre olup aynı zamanda fırını açmak için tasarlanan kulp görevini görüyor. Burada kazanılan alan gerektiğinde yemekleri sıcak tutmaya yarayan çekmece için kullanılabiliyor. Ayrıca fırını hem üsten hem de yandan açabilecek 2 ayrı alternatifi kullanıcısının zevkine sunuyor.

General Electric’ten konfor ve şıklık bir arada
Enkay Group bünyesinde bulunan General Electric, ankastre buzdolapları ile dikkat çekiyor. Serinin göz alıcı ürünlerinden olan “GIE 21 Gardrop tipi” ankastre buzdolabı, geniş teknik özellikleri ve şık kaplama seçenekleri ile kullanıcısına konfor ve şıklığı birarada sunuyor. Ürün 217 litresi dondurucu olmak üzere 608 litre olan geniş iç hacmi, akıllı No-Frost özelliği, dijital LCD kumanda paneli, buz ve su pınarı, anti bakteriyel iç gövdesi, entegre raf destek sistemi, dondurucuda farklı ısı bölümleri, şarküteri bölümü, ayarlı rafları, nem ayarlı sebzelik, gelişmiş iç ışıklandırma, üst düzey sessiz çalışma gibi birbirinden göz alıcı ve kullanışlı özellikleri tüketicisine bir arada sunuyor.
İsteğe bağlı olarak çelik, ahşap ve ayna kaplanabilme özelliğine sahip GIE 21 ankastre buzdolabı, mutfakla uyumlu olarak kaplatılarak zevklere uygun alternatifler yaratmaya da olanak sunuyor.

Arçelik’ten Ekolojist Bulaşık Makinesi
En az su tüketen, ilk ve tek değişken devirli motor teknolojisi ile Arçelik ankastre bulaşık makinesi 92100 I Ekolojist, 9 litrelik su tüketim değeri ile en az su tüketen ankastre bulaşık makinesi olma özelliğine sahip. Zaman programlama ayarı ve kalan zaman göstergesi ile yıkama esnasında yardımcı olan 92100 I Ekolojist ankastre bulaşık makinesi, doluyken bile yüksekliği ayarlanabilen üst sepeti, yüksekliği ayarlanabilen fincan rafları, bardak tutucusu ve yüksek alt sepet aralığı ile büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. 10 ayrı yıkama programına sahip olan makine 42 dBA’lık düzeyiyle olabildiğince de sessiz çalışıyor. Elektronik program takip göstergesi, tuz ve parlatıcı göstergesi, su kesintisi ve filtre tıkanmasına karşı uyarı göstergelerini içeren geniş LCD ekranı ile tüm bilgileri sunan Arçelik 92100 I Ekolojist ankastre bulaşık makinesi, parmak izi bırakmayan inox tasarımı ile mutfaklarda şıklığı tamamlıyor.

 

Beyaz Eşya » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler