Dost Teknolojiler

Yayın tarihi: 24.12.2008
Beyaz eşyada çevre duyarlılığı; Dost Teknolojiler

Beyaz eşyada çevre duyarlılığı; Dost Teknolojiler
Birçok sektörde olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de çevre duyarlılığı giderek artıyor. Enerji tasarrufu sağlayan, suyu özenle kullanan yada zararlı gaz yayılımının önüne geçen teknolojiler hem gelişen çevre
bilinci hem de ev ekonomisine sağladıkları katkı nedeniyle tüketiciler tarafından daha fazla tercih ediliyor. Biz de bu sayımızda “çevre dostu” teknolojilerin ön planda tutulduğu ürünleri sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Electrolux Bright bulaşık makinesi, maksimum performansı minimum enerji ile birleştiriyor. Günlük kullanım için ideal olan 30 dakikalık Ye-Yükle-Yıka programı, A sınıfı yıkama performanslı en kısa program olma özelliğine sahip. Hijyenden ödün vermeden bulaşıklarınızı mükemmel temizliğe kavuşturan Bright, bu programıyla enerji ve zamandan tasarruf etmeye olanak sağlıyor. Değişen tüketici tercihleri ve beklentilerine göre geliştirilen Electrolux yatay ışık panelli ankastre bulaşık makinesi, sade ve şık tasarımıyla göz dolduruyor ve Bright serisi ankastre ev aletlerinin estetik tasarım ve teknoloji anlayışını en iyi şekilde yansıtıyor. LCD ekranı bulunan Bright bulaşık makinesi, makine içi aydınlatma sistemi, makinenin iç bölümünü ihtiyaca uygun olarak kullanmaya olanak sağlayan ve bulaşıkların boyutuna göre ayarlanabilen paslanmaz çelik FlexiForm sepetleri, otomatik program ayarları, farklı yıkama sıcaklığı seçenekleri ve düşük ses seviyesi ile teknolojiyi konforla birleştiriyor.Gaggenau bulaşık makinelerinde bulunan gümüş yıkama kutusu sayesinde gümüş çatal bıçaklar hem yıkanıyor hem parlıyor. Makineye yerleştirilen özel gümüş yıkama kutusu ile artık çatal, bıçak takımlarını elde parlatma devir kapanıyor. Yoğun gündem içerisinde büyük bir zaman aynı zamanda su ve enerji tasarrufu sağlayan Gaggenau bulaşık makinesi, günü hızlı yaşayanlar, evlerinde sık sık misafir ağırlayanlar için ideal.

Bu güne kadar özellikle eviye, ankastre ocak, davlumbaz ve fırınları ile yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da mutfaklara estetik katan Pera, şimdi su tasarrufu sağlayan bulaşık makinesi modelleri ile kalitesini bir kez daha gözler önüne serdi. Üç farklı modelde  pazara sunulan su tasarruflu bulaşık makineleri mekanik yada dijital kontrollü, yarı ve tam entegre amaçlı kullanım seçenekleri ile tüketicinin beğenisini şimdiden kazanmaya başladı. 12 kişilik yemek takımı yıkama kapasiteli Pera bulaşık makineleri yıkama kurutma ve A sınıfı enerji kapasitelerinin yanı sıra 45 db düşük gürültü seviyesi ile tercih ediliyor. Dijital kontrollü modeller, elektronik devirli dokunmatik kontrol panelleri ve LCD ekranları ile mutfakları teknolojiyle tanıştırırken, 7 ayrı yıkama programı sayesinde de bulaşıkta büyük kolaylık sağlıyor.

Endüstriyel tasarımcı Jasper Morrison, Samsung için tasarladığı buzdolabında fonksiyonelliği tasarım ile buluşturdu ve “J Serisi”ni yarattı. “J Serisi” buzdolabında ihtiyaç duyulabilecek tüm özellikler ve pratik fonksiyonlar zarif bir tasarım eşliğinde sunuluyor. A sınıfı enerji tasarruf ve çevreye duyarlı teknolojisiyle “J Serisi”, sanatın aynı zamanda fonksiyonel olabileceğinin en iyi göstergesi. Minimalist tasarımı ile göz dolduran gardırop tipi “J Serisi”nin, içecekler için özel tasarlanmış barı sayesinde buzdolabının kapağını her defasında açıp kapamaya gerek kalmıyor ve dolap içi gereksiz ısınmıyor. Her iki kapağın üstünde yer alan LED ışıklı dijital göstergeler 2 bölmenin sıcaklığını ayrı ayrı ayarlamaya olanak sunuyor. Çift soğutuculu Twin Cooling PlusTM  teknolojisi ile buzdolabı ve derin dondurucu bölmelerinin sıcaklıkları ayrı ayrı kontrol edilebiliyor. Böylece yiyecekler için ideal nem ortamı sağlanırken yemek kokularının birbirine karışması da engelleniyor. Z şeklindeki yenilikçi raf sayesinde farklı boylardaki içecekler kolayca yerleştirilebiliyor.
Siemens Ev Aletleri, teknolojik fonksiyonları geliştirilen yeni çamaşır kurutma modeliyle basit gibi görünen ancak, gündelik hayatı önemli ölçüde kolaylaştıran bir çözüm sunuyor. Kurutma makinesinde bulunan duoTronic Fuzzy kontrol  teknolojisi sayesinde makine, çamaşır türünü, miktarını ve nemini algılıyor; her aşamada otomatik nem ve ısı kontrolü yaparak gerektiği kadar enerji tüketiyor ve kurutma süresini buna göre ayarlıyor. Çamaşır kurutmak için gerekli zaman ve yer sorununu tamamen ortadan kaldıran model, çamaşırları dönüş yönünü değiştirmeden sürekli hava akımı ve sabit ısı sağlayarak kurutan softDry tambur özelliğiyle kurutma esnasında oluşan yıpranmayı engelliyor ve hassas kurutma sağlıyor. Süper Kısa, yünlüler, Mix, Outdoor olmak üzere dört özel programı bulunan Siemens'in yeni kurutma makinesi, 8 kg. kapasiteye sahip ve touchControl dokunmatik tuşları bulunuyor.


Ariston markasının Hotpoint-Ariston olarak yeniden doğuşuyla tüm ürünlerine yenilikçi teknolojiler de eklendi. Hotpoint-Ariston bulaşık makinelerinin yıkama performansı, enerji tüketimi ve kurutma verimliliği açısından “AAA (toleranssız)” enerji sınıfına sahip olması, çevre kaynaklarının korunmasına katkıda bulunuyor. Yeni donanımlarıyla kullanıcılara bekledikleri kusursuz performansın çok daha fazlasını sunan Hotpoint-Ariston bulaşık makineleri, Nisan ayında Türk tüketicisiyle buluşacak. Dizaynı ve fonksiyonel özellikleriyle fark yaratan yeni bulaşık makineleri, kullanıcıların tüm gereksinimlerini karşılıyor; ayrıca solo ve ankastre “tam” veya “yarı” entegre olmak üzere, 3 programlıdan 12 programlıya kadar geniş bir seçenek sunarak, hem tüketiciyi hem çevreyi düşünüyor. Flexipower motordan, kiri algılayan sensör sistemleri ve hareket edebilen raflara kadar en iyi sonuç için tasarlanan birçok benzersiz özellik sayesinde, Hotpoint-Ariston bulaşık makineleri beklentilerin tam karşılığını veriyor.

Vestel’in 12 kişilik yemek takımı kapasiteli A enerji sınıfı bulaşık makinesi Hera 7009,  tek tuşla ayarlanabilen yarım yük  ve tek sepet yıkayabilme özelliği “Eco Wash” teknolojisi sayesinde su, zaman ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlıyor. Vestel Hera 7009, akıllı sisteminde bulunan sensörleri ve hijyen sağlama özelliği sayesinde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.Hera 7009’da bulunan “Eco Wash” teknolojisi, ihtiyaca göre istenirse sadece alt sepeti ya da sadece üst sepeti doldurarak ya da her iki sepeti yarım doldurarak yıkama yapabilme imkânı veriyor. Eco Wash teknolojisi sayesinde normal bir bulaşık makinesine göre yüzde 28’e varan su tasarrufu, elde yıkamaya göre ise 10 kata varan su tasarrufu sağlıyor. Vestel Hera 7009, akıllı sensörleri vasıtasıyla bulaşıkların kir miktarını otomatik olarak algılayarak program süresini, yıkama süresini, su miktarını ve sıcaklığını kendi ihtiyacına göre belirliyor. 


Çamaşır yıkarken ne kadar deterjan harcanacağı karmaşasına son veren Bosch Logixx 8 kilo yıkama kapasiteli çamaşır makinesi, mümkün olabilecek en düşük su ve elektrik kullanımına olanak sağlıyor. Bosch Logixx 8 Sensitive Çamaşır Makinesi yük sensörü ile çamaşırın miktarına göre suyunu ve elektriğini kendisi ayarlıyor. Bosch Ev Aletleri’nin çamaşır makinesindeki son yeniliği 8 kilo yıkama kapasiteli Logixx 8 de bulunan yük sensörü sayesinde, çamaşır miktarına göre deterjan tavsiyesinde bulunuyor ve yıkama performansını etkilemeden en az su ve enerji kullanılmasına olanak sağlıyor. Çamaşır yıkarken ne kadar su ve elektrik harcanacağını çamaşırın miktarına göre otomatik olarak tespit eden sistemiyle Logixx 8, gereksiz yere su ve enerji tüketimine engel olarak tüketicisinin içini rahatlatıyor. Bosch’un bu akıllı teknolojisi ayrıca gerekli deterjan miktarını da belirliyor ve bunları “akıllı” diyalog ekranında gösteriyor.


Enerji, yıkama ve kurutmada A sınıfına sahip tam elektronik bulaşık makinesi Profilo BM 5201 G, su, elektrik ve zaman tasarrufu sağlarken metalik rengiyle mutfaklara modern bir görünüm kazandırıyor. Ekspres 55 dakika hızlı yıkama program özelliği bulunan bulaşık makinesi, 12 kişilik bulaşığı sadece 55 dakikada yıkıyor. Üstelik elde yıkamada 126 lt su ve 2 kwh elektrik harcanırken, Profilo bulaşık makinesi 13 lt. su ve 1,05 kwh elektrik tüketiyor. Böylece, elde yıkamaya göre sudan yaklaşık 10 kat, elektrikten de 2 kat tasarruf elde ediliyor. Profilo bulaşık makinesinde, çok kirli tencere tavalar için yoğun 70 derece, kirli günlük bulaşıklar için normal 65 derece, günlük bulaşıklar için Ekspres 55 dakika, ekonomi 50 derece ve ön yıkama olmak üzere beş farklı yıkama programının yanı sıra yarım yük programı da bulunuyor. Yarım yük fonksiyonuyla bulaşıkların az olduğu dönemlerde daha az su ve enerji harcayarak yıkanmasına olanak tanıyor. Ayrıca yarım yük tuşu sayesinde alt-üst sepet fark etmeden doldurulup kullanılması mümkün oluyor.

 

General Electric’in üç kapılı Bottom Freezer ankastre buzdolabı Enkay Group tarafından Türkiye’de satışa sunuldu. Enerji gücü A olan buzdolabının; otomatik enerji tasarrufu, değişken hız kompresörü, Climate Keeper TM-en iyi ısı kontrol sistemi, sıcaklık ayarını hızla yenileyen TurboCool TM sistem, daha az enerjiyle yiyecekleri daha iyi koruyan FrostguardTM teknolojisi, ön tarafta elektronik kontrol paneli gibi özelliklerinin bulunduğu modelleri bulunuyor. Tamamen farklı ve estetik tasarımı ile konfor ve şıklığı birleştiren GE Bottom Freezer, alışılagelmiş tüm ürünlerin dışında yiyecekleri daha uzun süre muhafaza etme imkanı sunuyor. Ergonomik dizaynı sayesinde rahatlıkla düzenlenebiliyor. Gizli menteşeleri, dıştan kontrol paneli, oval şekil kupları, tamamen yenilenmiş iç dizaynı, parlak görüntülü kapıları, ısı gösterge paneli, kapı alarmı, çocuk kilidi ve su pınarı seçeneği buzdolabının diğer özellikleri arasında yer alıyor.


AEG-Electrolux Alman teknolojisinin son ürünü olan Santo 75428 DT no-frost donduruculu buzdolabını tüketicilerin beğenisine sunuyor. Buzdolabı, formda ve fonksiyonda mükemmellik anlayışıyla yiyeceklerin her koşulda uygun sıcaklıkta saklanabilmesi için tüm kolaylığı sağlıyor. Enerji sınıfı A+ olan, LED’li sıcaklık göstergelerine ve paslanmaz çelik gövdeye sahip AEG Santo şıklığı ile de göz dolduruyor. AEG Santo 75428 DT hızlı soğutma fonksiyonu ile enerji tasarrufu sağlayarak gıdaların besin değerini uzun süre ilk günkü tazeliğinde koruyor. Taste Guard Sistemi ise koku dağılımını minimize ederek yiyecek kokularının birbirine karışmasını engelliyor. Böylece buzdolaplarında yaşanan koku problemi de artık tarihe karışmış oluyor. Şişeler için ilave alan yaratan ve düzenli görünüm sağlayan özel şişe rafı, ihtiyacınız olacak buzu tek bir hareketle kolayca almaya olanak tanıyan buzmatik ve soğutucuda homojen ısı dağılımı sağlayan Dinamik Soğutma Sistemi buzdolabının özelliklerinden sadece birkaçı…

Tasarımda İtalyan şıklığını mutfaklarınıza taşıyan Zanussi, ankastre fırını ile hayalinizdeki tatları gerçeğe dönüştürüyor. Pişirme özelliklerinin yanı sıra, fırın içi aydınlatma sistemi ve A sınıfı enerji tüketimiyle, kullanışlı olduğu kadar da ekonomik. Zanussi fırın 8 farklı pişirme fonksiyonu ve elektronik programlaması ile uygun programı seçerek kolay bir şekilde birbirinden lezzetli yemekler, kekler, börekler ve pastalar yapmaya yardımcı oluyor. Izgarası ile de formuna dikkat edenlere kolaylıklar sunuyor. Çıkarılabilen fırın kapısı, temizlik sırasında kolaylıkla çıkarılıp yeniden takılabilen klipsli raf destekleri, aşağı döndürülebilen üst ısıtıcıları ve kolay temizlenebilen Clear’n Clean özel emaye iç gövdesi ile fırını zahmetsizce temizlemek mümkün. Zanussi ankastre fırın gömülebilir düğmeleri ile hem şık bir görüntü hem de keşfetmeyi seven çocukların güvenliğini sağlıyor.

Arçelik’in ürünü “Bölünebilir Soğutma Teknolojisi” Divide&Cool (DAC)’ta bulunan VCC kompresör, normal kompresörlere oranla yüzde 30 daha az enerji tüketiyor. Her soğutma ünitesinin bağımsız çalışmasıyla kapak açıldığında yaşanan ısı kaybı da minimuma indirilen DAC’da, ısı ve gürültü yayan kompresörün dışarıya alınmasıyla birlikte mutfağın iklimi ve sessizliği de korunmuş oluyor. DAC; bir kompresörden beslenen çeşitli ebatlarda bağımsız soğutma kabinlerinden oluşuyor. Kompresörün yer aldığı tek bir dış üniteye bağlanan soğutma kabinleri, birbirlerinden bağımsız olarak mutfakta istenilen yerlere montaj edilebiliyor. Böylece istenildiğinde bir çekmece derin dondurucu, bir dolap kapağı ise soğutucu olabiliyor. Ayrıca, çekmeceli dondurucu kabinlerin hepsi no-forst soğutma sistemine de sahip. DAC ile en ufak mutfaklar bile artık daha verimli ve daha konforlu olabilecek. 

Wolf, yenilenmiş “indüksiyonlu ankastre ocaklarını” piyasaya sürüyor. Ocakların ısıtma ve anlık sıcaklık ayarlamaları ani olduğundan, pişirme geleneksel yemek pişirme yöntemlerinden yüzde 50 daha kısa zamanda olabiliyor ve bunun elektrikli ve gazlı set üstü ocaklara göre verimliliği oldukça yüksek. İstenirse çikolata 50 watt ta eritilebiliyor ve bir parmak dokunuşuyla “yüksek güç” özelliği çalıştırılarak normal zamanın yarı süresinde su kaynatılabiliyor. Türkiye’de Enkay Group’un distribütörlüğünü yürüttüğü Wolf’un indüksiyon ankastre ocakları 38 cm (iki gözlü), 76 cm (dört gözlü) ve 91 cm (beş gözlü) olmak üzere üç farklı seçeneği bulunuyor ve ocak gözünün çapına bağlı olarak gözlerin güçleri 1200W ile 4000W’lık maksimum çıkış arasında değişiyor. Siyah seramik yüzey üzerinde ocak gözlerinin zarif göstergeleri ve ocağı mutfak tezgahına entegre eden klasik paslanmaz çelik çerçeve indüksiyonlu ocakların sofistike görünüşü ve yüksek tasarımının bir göstergesi olarak ortaya çıkıyor.

Beyaz Eşya » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler