işte günümüzün banyo furyası

Yayın tarihi: 19.12.2008
Yarı yaşama-yarı keyif mekanı: İşte günümüzün banyo furyası

Yarı yaşama-yarı keyif mekanı: İşte günümüzün banyo furyası!
Geçmişte sadece bir fiziksel ihtiyaç mekanı olan banyolar, bugün pek çok duygusal ve psikolojik ihtiyacımıza çare bulan sığınaklarımız haline geldi.  Mimari akımlar ve tasarım estetiği ise banyolarımızda fonksiyonellik ve teknolojiyle kıyasıya yarışta.


Yeliz OLCAY Yüksek Mimar

Yatak odamızın da ötesinde günlük yaşantımız sırasında tamamen kendimizle baş başa kaldığımız yegane mekandır, belki de banyomuz. Günlük yaşamın sıkıntı ve stresinden, yorgunluk ve yükünden arınmak için bu “tercihli yalnızlık” nerdeyse bu mekanı kişisel terapi alanımıza dönüştürüyor. Hiç tartışmasız olarak banyolarımız değişti ve dönüştü.  Fonksiyonel ve teknik taraflarına duygusal ve estetik faktörler eklendi. Hal böyle olunca da, tasarım trendleri banyoları kasıp kavurdu; yeni bakışlar, yeni arayışlar, yeni malzemeler, yeni renkler ve yeni lezzetler sunuldu.


Banyoda konfor seviyenizi yükseltecek her detay sizin lüksünüz olabilir.

Banyo tasarımında yeni trendler, estetiği ve fonksiyonelliği tek bir potada eritmeye çalışırken rahatı ve lüksü ön plana çıkardı. Lüks olan her zaman pahalı olmak zorunda değildir.  Elzem olmayan, ancak varlığıyla sizin hoşnutluk ve konfor seviyenizi yükseltecek her detay sizin lüksünüz olabilir. Ve unutmamak gerekir ki, herkesin biraz lükse ihtiyacı vardır; özellikle de böylesi bir terapi mekanında...  O halde banyolardaki yeni tasarım trendlerine göz atarak ipuçlarından yararlanmak, özellikle banyolarını yenilemeyi düşünenler için oldukça faydalı olabilir.

Kişisel Terapi Mekanımız
Günlük yorgunluktan arınmak için “sığındığımız” banyo mekanlarında rahat ve konfor ön plana çıkınca, banyolar da metrekare olarak oldukça büyüdü. Artık yeni yapılan evlerde banyo mekanları için ayrılan hacim, oransal olarak küçük bir yaşama mekanını andırmakta.  Evlerindeki mevcut banyoyu yenilemeyi düşünen pek çokları da duvarları kaldırıp mekanları birleştirerek banyolarını büyütme yoluna gidiyor.  Metrekare kullanımı açısından banyoların kendi içinde de separatörler veya çeşitli mimari  geçişlerle yarı özel ve özel mekanlar olarak bölümlendiğini görmek mümkün. Buhar, jakuzi ve sauna keyfi de artık evlere taşındığından, bunlar için ayrılan farklı alanlar da banyolar içindeki yerlerini alabiliyor. Mekanın müsait olduğu durumlarda artık hem küvet ve jakuzi keyfi, hem de duş olanağını ayrı ayrı sunan tasarımlar sözkonusu.  Teknoloji harikası yeni duş sistemleri ve ankastre çözümler ise kesinlikle denemeye değer.

Malzemeler ve Renkler
Keyif ve konfordan söz ederken malzeme seçimi, renk ve dekorasyona hiç şüphesiz  değinilmeli. Duygusallığın ön planda olduğu bu mekanda, aidiyet hissini kuvvetlendiren yumuşak ve doğal malzemeler ile ahşap oldukça yaygın kullanılmakta.  Cam, krom ve çelik türü malzemelerin kullanımı ise ahşabın sıcaklığını ve doğallığını vurgulayan karşıt dokular olarak öne çıkıyor. Çeşitli malzemelerin birlikte kullanımı günümüzde oldukça yaygın.  Bu malzemelerin birbirleriyle olan ilişki ve kontrastları ise oldukça farklı tatlar yaratabiliyor.


Buhar, jakuzi ve sauna keyfi de artık evlere taşındığından, bunlar için ayrılan farklı alanlar da banyolar içindeki yerlerini alabiliyor.

Banyolarda renk trendleri ise yine beyazın hakimiyetinde.  Bununla beraber temizlik ve saflığın, rahat ve huzurun sembolü olan beyaz artık banyolarda yalnız değil. Zira beyazı tamamlayan canlı renkler ve ona karşı koyan siyahlar, antrasitler de oldukça yaygın.  Renk kullanımı çok kritiktir, zira mekanın ruh halini renk belirler. Renk faktörü bir mekanı büyük veya küçük, canlı veya ölü, neşeli veya üzgün gösterebilir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var; monoton renklerin fazlaca kullanımı sıkıcı ve durağan tasarımlara yol açabilirken, canlı renklerin fazlaca ve bir arada kullanımı ise yorucu ve boğucu sonuçlar doğurabilir.  Bu noktada mümkün ise bir iç mimar desteği almak yardımcı olabilir.

Minimal, Modüler ve Teknolojik
Huzur ve mahremiyet hissinin domine ettiği bu yeni büyük banyolar çoğunlukla yalın ve minimalist trend ile şekilleniyor.Tasarımda otel banyolarından feyz almaya başlayan kişisel banyolarımızda çok fonksiyonel olmasa da sadece estetik duruşu sebebiyle çanak lavaboların kullanımı oldukça yaygınlaştı.  Bunların bir dolap ile kombin edildiği uygulamalarda çoğunlukla sade ve net çizgiler görülüyor.  Banyo mobilyaları ise artık oldukça önem kazandı, zira dolap ve çekmecenin yanı sıra modül çeşitliliği ve tasarım alternatifleri şaşırtacak derecede çoğaldı.Teknolojiden de payını alan banyolarda şimdi çeşitli müzik, bilgisayar, sinema ve TV sistemleri görmek mümkün. Geçmişte duştan çıktığımızda titreyerek ayağımızı bastığımız serin zemin döşemesi şimdi isteğimize göre ısınıyor.


Renk kullanımı çok kritiktir, zira mekanın ruh halini belirler.

Yeliz Olcay kimdir?
1980 yılında İzmir’de doğdu. Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle bölüm birincisi olarak mezun olan Olcay, İTÜ’de yüksek lisansını tamamladı. İTÜ’de halen doktora çalışması devam eden mimar, Elginkan Grubu’na bağlı Elmor şirketinde Mimari Hizmetler Uzmanı olarak görev yapmakta.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler