Polonez’den barbekü motivasyonu

Yayın tarihi: 25.08.2006
Polonez’den barbekü motivasyonu

Polonez’den barbekü motivasyonu

İngilizler havadan, Türkler yemekten konuşurlarmış. Amerikalının biri “Türkler bütün motivasyonu yemekten alıyor” diyor. Nasıl öyle olmasın? Yemekler bu kadar güzel olduktan sonra!

Bir süredir sürekli yurt dışından arkadaşlarımız gelip gidiyor. Biz de İstanbul’u gezdirirken farkında olmadan şöyle cümleler kuruyormuşuz; “Hadi Kanlıca’ya gidip yoğurt yiyelim, Gülhane parkında çay içelim, Boğaz’da balık yiyelim, Tophane’de nargile tüttürelim” Sonunda Amerikalı arkadaşlarımızdan biri dayanamayıp şöyle dedi; “Siz bütün motivasyonunuzu yemekten alıyorsunuz. Yemek yemek ya da bir şey içmek için gitmediğiniz bir yer var mı? Düşündük de yok. Peki haksız mıyız? Türkiye’de yemekler bu kadar lezzetliyken, memleketin her bir yanında mangallar yakılır, barbeküler yapılırken yemeği düşünmemek mümkün mü?

 

Benim de durumum genel eğilimden farklı sayılmaz. Ben de yatar kalkar yemek düşünürüm. Son dönemlerde de Polonez’in şarküteri ürünlerini ve Muratbey peynirlerini saplantı haline getirmiş durumdayım.

 

Polonez Barbekü’de bir öğle sonrası

Polonezköy’deki bir yaz pikniğinde pişen Polonez sucukları gözümün önünden gitmezken Caddebostan’da “Polonez Barbekü” adında bir yerin işletildiğini duydum. Körün istediği bir göz Allah vermiş iki tane. Hemen halkla ilişkileri ile bağlantı kurup, mekan tanıtımı için randevu aldım. Bir de halkla ilişkilerini yürüten firmada çalışanlar eski arkadaşlarım çıkmasın mı?

 

Çekim saatini özellikle öğleden sonra en boş olacakları saatlere aldık ki hem çekimi rahat yapalım, hem de sohbet etme imkanı bulalım. Garsonlar gayet nazik bir şekilde mönüyü uzatıyor. Mönü bile iştah açıcı, yemeğin içine konulacak şeylerin isimleri ve fotoğraflarla bezenmiş. İştahımız öyle kabarıyor ki ne yiyeceğimizi şaşırıp ortaya karışık bir şeyler söylüyoruz. Restoranın kapasitesi 300 kişilikmiş. Haftanın her günü açıkmış ama İşletme Müdürü Galip Bey (Kaşkaya) hafta sonları ve akşamları çok yoğun olduklarını söylüyor.

 

Müşterileri de daha çok Bağdat Caddesi'ne gelenler veya Anadolu yakasında oturanlar. “Ancak Avrupa yakasından da müdavimlerimiz çok” diye eklemeden geçmiyor.

 

Dekorasyon, restoran ilk açıldığında Efes Pilsen tarafından yapılmış. Daha sonra Polonez de bazı değişiklikler yapmış. Rahat ve ferah bir ortam olmasına özellikle özen gösterilmiş. Galip Bey vale parking hizmetleri olduğunu da sözlerine ekliyor. “İki elemanımız vale parkingde görev yapıyor. 30 araca kadar park sorunumuz yok.”

 

Ortalama hesap kişi başı 30 YTL civarında. Tabii bu rakam 20 ile 50 YTL arasında değişiklik gösterebiliyor. Polonez Barbekü bazen kapılarını özel organizasyonlara da açıyor. Ancak hafta sonları çok yoğun olduğu için bu tarz organizasyonlar genellikle hafta içi yapılıyor.

Dünya mutfağının seçme lezzetler

Polonez Barbekü çok zengin bir mönüye sahip. Galip Bey; “Mönümüz için dünya mutfağı diyebiliriz. Herkes kendisine uygun bir şeyle bulabilir burada. Misafirlerimizin isteğine göre mönü dışında da yemek yapabiliyoruz. Bir diğer hizmetimiz de şu; hafta sonları lig maçları yayınlıyoruz” diyor. 

Restoranda her ay iki spesiyal belirleniyor. Örneğin temmuz ayının spesiyali Steak Aleksander ve Rokfor Soslu Antrikot'tu. Tatlı olarak da cheese cake, tiramisu, brownie ve dondurma var.

Etler Trakya Et (Polonez) güvencesinde. Adından da anlaşılacağı gibi burası Polonez firmasına ait. Sebzeler ve meyveler ise günlük olarak halden geliyor. Eh, bize de sadece bu lezzetleri mideye indirmek düşüyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler