Atherosklerozis (Damar sertliği)

Yayın tarihi: 25.08.2006

Atherosklerozis (Damar sertliği)

 

Damar sertliği yaygın olarak görülen, hayati önem taşıyan hastalıktır. Korunmak için sağlıklı beslenmenin yanı sıra hastalıkla ilgili risk faktörlerine dikkat etmek gerekir.

 

Damar sertliği damar duvarının tabakaları arasında kolesterol ve bazı hücrelerin birikimi ile tortuların oluşmasıdır. Bu biriken maddeler damarlarda daralma ve tıkanmalara yol açarak ilgili damarın beslediği organlarda fonksiyon kaybına neden olur. Örneğin kalbi besleyen koroner damarlarda tıkanma olursa kalp krizi (enfarktüs), beyin damarlarında tıkanma olursa felç, kol ve bacak damarlarında olursa kangren gelişebilir.

Damar sertliği gelişiminde bazı risk faktörleri vardır, eğer bu risk faktörleri kontrol edilebilirse damar sertliği gelişimi geciktirilebilir. Bazı risk faktörleri değiştirilemez, bunlar ailede erken yaşta kalp krizi hikayesi olması, ileri yaş erkek cinsiyettir. Yani kişinin ailesinde erken yaşta kalp krizi geçiren varsa, kişi erkekse, yaşı ilerlemişse damar sertliği için risk altındadır ama bu riski değiştirmenin bir yolu da yoktur, bu sadece daha dikkatli olunması için uyarıcı bir faktördür.

Damar sertliği için kontrol edilebilir risk faktörleri de vardır bunlar:

Sigara içimi, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği olarak sayılabilir. Bu risk faktörleri kontrol altına alınmalıdır ki kişiler hastalıktan korunabilsin.

Sigara içenlerin sigarayı bırakması, tansiyon yüksekliği olanların tedavi edilmesi, şeker hastalığı olanların ve kolesterol yüksekliği olanların kontrol altına alınması sayesinde   damar sertliği engellenebilir veya geciktirilebilir.

Damar sertliği gelişmiş olan hastalarda da modern tıp çözüm yöntemleri üretmektedir. Daralan damarlar lazer, balon veya stent gibi bazı cihazlarla açılabilmektedir. İlaçlarla, tıkanmamış damarların genişlemesi sağlanabilmektedir.

 

Ülkemizde damar sertliğinin yol açtığı hastalık ve ölümler oldukça fazladır. Bu nedenle damar sertliği konusunda toplum bilgilendirilmelidir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler