Kalp yetmezliği

Yayın tarihi: 25.08.2006

Kalp yetmezliği

 

Kalp yetmezliği kalbin pompa görevini yerine getirememesidir. Kalp bilindiği gibi vücuttaki bütün organlara kan pompalar, kanın içindeki hücreler organlara oksijen taşır ve organlar bu sayede görevlerini yaparlar. Eğer kalp yeterli kan pompalayamazsa bu durum kalp yetmezliği olarak adlandırılır. Beyne yeterli kan gitmezse dikkat azlığı, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, şuur bulanıklığı olabilir, akciğerlerde kan birikip nefes darlığına neden olabilir, bacaklarda şişme olabilir. Ancak kalp yetmezliğinin en tipik bulgusu nefes darlığıdır.

Kalp yetmezliği birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. En sık sebebi damar sertliğine bağlı olarak kalp damarlarının tıkanması ve kalp krizidir. Kalp krizinde kalbi besleyen damarlar tıkanınca kalbin kası kasılma yeteneğini yitirir ve pompa görevini tam yerine getiremez. Kalp damarlarının açılması kalp yetmezliğinin tedavisinde faydalı olabilir.

Tansiyon yüksekliği de sık olarak kalp yetmezliğine neden olabilir. Tansiyon yüksekliği tedavi edilmezse kalp hep yüksek basınç altında çalıştığından sonunda iflas edip kasılma yeteneğini yitirebilir. Bu nedenle tansiyon hastaları ilaçlarını düzenli almalıdır.

Kalp kapaklarının kan kaçırmaları veya daralmaları sonucunda da kalp yeterli kan pompalayamaz ve kalp yetmezliği gelişebilir. Bu durumda da ilaçlar verilir, kalp kapakları balonla açılabilir veya cerrahi ile protez kapak takılabilir.

Bazı kalp kası hastalıklarının ise nedeni tam bilinmez ve bu hastalıklarda kalp kası yeterince güçlü kasılamaz ve kalp yetmezliği oluşur. Bu durumda kalp yetmezliğine yönelik ilaçlar verilir.

Kansızlık ve hormonal bozukluklarda da kalp yetmezliği gelişebilir, bu durumda kansızlık tedavi edilir, hormonal bozukluk düzeltilirse kalp yetmezliği de düzelir.

Tedavi nedene yöneliktir, sıklıkla ömrü uzatan ilaçlar da kullanılır.

 

Kalp ile ilgili bir sorun sezildiğinde zamanında müdahale için  acil yardım sağlanmalıdır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler