Kalp ritminin bozulması (Atriyal fibrilasyon)

Yayın tarihi: 25.08.2006

Kalp ritminin bozulması (Atriyal fibrilasyon)

 

Kalp hastalıkları birbirleriyle iç içe olan hastalıklardır. Atrial fibrilasyon da hipertansiyon, kalp yetmezliği, felç, kalp krizi gibi önemli sağlık sorunlarıyla yakından bağlantılıdır.

 

Atriyal fibrilasyon adlı hastalıkta kalpte düzenli çalışmayı sağlayan bölge kontrolü kaybeder ve kalp tamamen düzensiz aralıklarla ve hızlı olarak çalışmaya başlar. Yaş ilerledikçe bu hastalığın görülme sıklığı da artar. Atriyal fibrilasyonun en sık sebebi hipertansiyondur. Görüldüğü gibi kalp hastalıklarının birçoğu adeta iç içedir, örneğin hipertansiyon hem damar sertliği, hem kalp yetmezliği, hem de atriyal fibrilasyona neden olabilmektedir.

Bu hastalıkta kalp düzensiz ve hızlı çalışır, bunun sonucunda kalp yetmezliği oluşabilir, ayrıca kalp içinde pıhtı oluşabilir ve bu pıhtı beyin dahil diğer organlara gidip damarları tıkayabilir. Eğer beyin damarlarına pıhtı giderse felç yapabilir.

 

Atrial fibrilasyonun ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Yol açtığı sorunlar da buna bağlı olarak daha risklidir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler