Hareketin sağlığımızdaki önemi

Yayın tarihi: 25.08.2006

Hareketin sağlığımızdaki önemi

 

Bebekler, hareketlerini çok sınırlı amaçlar için kullanabilirler. Kendi kendilerine yetmezler, annelerine bağımlıdırlar. Bebek büyüdükçe kol ve bacakları güçlenir, görmesi, işitmesi, dengesi, muhakemesi gelişir ve bir amaca yönelik olarak daha rahat hareket eder. İnsanın kendi kendisine yeterli hale gelmesi uzun sürer ama her gün yeni bir yetenek kazanır.

Yaşlanma, bu öykünün tersine dönmesi gibidir. Görmemiz, işitmemiz, konsantrasyon yeteneğimiz, gücümüz azaldıkça daha az hareket ederiz, ağrılarımız artabilir, eski çevikliğimiz azalır ve başkalarına biraz daha bağımlı hale geliriz. Anlayamadığımız nedenlerle “yaşlılıktan” denilen yeni bir hastalık sahibi olabiliriz. Elbette kişiler birbirinden farklıdır ama benzer öyküler sık görülür.

Yaşlanmanın bu tatsız öyküsünü güzelleştirmek, olumsuz etkilerini azaltmak veya yok etmek hekimlerin görevi ve hedefidir.

Sağlık ekibinin yanı sıra hem her ferdin hem yaşlananların yaşam kalitesini arttırmak toplumsal bir sorumluluktur. Yaşlanma ile yılların kişilerde oluşturduğu tecrübe, olgunluk ve güzel erdemlerden daha fazla yararlanmak için, yaşlılarımız, toplumsal yaşama daha etkin katılabilmeli, rahat hareket edebilmeli, her yerde bulunabilmelidir.

Yaşamak için hareket etmemiz gerektiği gibi vücudumuz da hareket etmeye, ayakta durmaya göre organize olmuştur. Kalp, damar, kas, kemik ve diğer tüm doku ve organlarımız, “hareket edebilme kabiliyetimiz” ile uyumlu, özel bir düzen ve denge kurmuştur. Hareket kabiliyetinin kullanılması ile gelişen vücudumuz, hareket kabiliyetinin azaldığı durumlardan olumsuz etkilenir. Bir diğer anlatımla, yakınlarımız gereğinden çok bize yardımcı olursa, hayatı kolaylaştıran cihazları çok kullanırsak, yürünecek mesafeler için hep araç kullanırsak, masa başı işlerde çalışır, tatillerde tembellik edersek (!) ve eğer hareket kapasitemizi korumak için özel bir gayret sarf etmezsek sanıldığından daha fazla olumsuz etkiler ile karşılaşırız.

Hareketsizliğin vücudumuza olumsuz etkileri 3 günlük yatak istirahatinden sonra bile kendisini gösterir. Hareketsizlik oranımızda artma ve sürenin uzaması etkileri arttırır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler