Temel dengeleri sağlamak,

Yayın tarihi: 25.08.2006

Temel dengeleri sağlamak

 

Yaşlılıkta vücudun temel dengeleri sağlanmakla birlikte, insanın gövdesinin içinde veya dışında olan değişiklikleri algılama kapasitesi azalmakta ve bu değişikliklere uygun düzeltici yanıtlar verme hızı ve etkinliği ise düşmektedir.

70 yaşına gelmiş bir insanın kas kitlesinin üçte biri kaybolmuş, hareket etkinliği ise en az yarıya inmiştir. Ciltte de cilt altındaki yağ tabakasındaki azalmaya bağlı incelme olmaktadır.

Yaşlılarda en sık rastlanan ölüm nedeni kalp yetmezliğidir. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yaşlı hastanın vücudundaki ısı değişiklikleridir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında acil önlem alınmalı ve hastanın ısı dengesi sağlanmalıdır.  Isı dengesinin kurulabilmesinde, ekonomik zorluklara ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan protein yönünden fakir beslenme düzeninin de olumsuz etkisi olmaktadır. İşte tüm bu değişikliklere bağlı olarak yaşlılıkta vücut ısısının sabit tutulması zorlaşmaktadır. Acil tıbbi sorunlarda, bir yaz gününde bile yaşlı hastanın sıcak tutulmasına dikkat edilmelidir.

Bunun tam tersi bir durum, yani hastanın ateşinin yüksek olması da yaşlı hasta için ayrı bir tehlike oluşturmaktadır. Pek çok yaşlı insanın gövdesinde su oranı zaten düşük olduğu için, hasta terleyerek su kaybedemez ve bu şekilde fazla ısıyı uzaklaştıramaz. Yaşlı kalp, zaten yaşa bağlı olarak azalmış olan kanı yine yaşa bağlı değişiklikler sonucunda daralmış bulunan damarlar içinde hızla dolaştırarak ısıyı düşürmeye çalışırken hemen yorulur. Hastalar da sonuçta ateş yüzünden değil de genellikle kalp yetmezliğinden kaybedilirler. Bu yüzden ateşi yükselen bir yaşlıda ateşin hemen düşürülmesi yanı sıra su kaybının yerine konması yani hastanın susuz bırakılmaması de büyük önem taşımaktadır.

Dikkat çekmek istediğimiz bir başka konu da yaşlıların tetanoz aşılarının genellikle eksik olmasıdır. Ayrıca yaşlılara, acil sağlık sorunları ortaya çıktığında tabloyu ağırlaştırabilecek ikincil hastalıklardan koruma amaçlı olarak grip aşısı ve pnömokok aşısı yaptırmaları da önerilebilir.

 

Elbette ki yaşlılıkla birlikte insan vücudunda çok belirgin değişiklikler olur. Ancak erken yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam ilkelerine dikkat etmek yaşlılığın olumsuz etkilerini azaltacaktır.

 

Yaşlılıkla birlikte sağlık sorunları da artacağı için özellikle yaşlı yakınlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Bu kişiler yaşlılık ve yaşlı sorunları hakkında bilinçlenmeli, acil durumlarda hastalarına nasıl yardım edebilecekleri konusunda bilgilenmelidirler.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler