Travmalar

Yayın tarihi: 25.08.2006

Travmalar

 

Yaşlılıkta travmalara karşı çok dikkatli olunmalı, özellikle yaşlının yaşadığı ortamda buna karşı pek çok güvenlik önlemi alınmalıdır.

 

Travma geçirmiş 70 yaş üstündeki bir yaralının yaşamını kaybetme olasılığı 20 yaşındaki bir yaralıdan 3 kat daha fazladır. Kafa travmalarında bu riskin dört kata, batın travmalarında ise beş kata kadar çıktığı bilinmektedir. Bu yüzden yaşlıların geçirdiği travmalar hiçbir şekilde hafife alınmamalıdır.

Yaşlılardaki en sık travma nedeni düşmedir. Yaşa bağlı olarak denge sistemine katkısı olan organlarda ortaya çıkan işlev bozuklukları düşme olasılığını artırmaktadır. Bu yönden yaşlıların ayakkabı seçiminden, evlerinde ve/veya çevresel olarak alınabilecek güvenlik önlemlerine kadar pek çok basamakta korunmaları ve kollanmaları önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olacaktır

Kırıklar yaşlılar arasındaki en sık beşinci ölüm nedenidir. İleri yaş grubunda hemen herkeste görülen kemik erimesi de işe katılınca örneğin omurga zedelenmeleri çok sık görülebilmektedir. Söz konusu hastalarda ek olarak kafa travması da varsa, olayın nereden kaynaklandığını anlamak zorlaşmaktadır. Bu hastalar herhangi bir felç durumu olmasa bile en azından ağrılarının dindirilebilmesi için hastaneye yatırılırlar.

Benzer şekilde kırılganlığı artmış göğüs kafesi trafik kazalarında emniyet kemerinin altında sıkışıp kırılabilmekte ve giderek ağırlaşan solunum yetmezliği ve zatürree nedeni ile hastalar kaybedilebilmektedir. Kol ve bacak kırıklarını da hesaba katacak olursak, kemik erimesi nedeni ile 75 yaşında acil servise başvuran travma kurbanlarının en az yarısında bir kırık görülmektedir. Gövdenin üst yarısında sıklıkla görülen bilek kırıkları iken, altta kalça kırıkları daha sıktır. Kırığın ağırlık derecesine göre, hastanın yaşamını yitirme olasılığı kimi durumlarda   %80’e bile varmaktadır. Hatta söz konusu kırıkların yol açtığı sağlık sorunları ve tekrarlayan düşmelere bağlı olarak, tedaviden sonraki ilk yıl içinde bile bu oran %30’un altına düşmemektedir.

Ayrıca mevcut diğer hastalıklara bağlı olarak kalp, akciğer ve böbreklerinde güçsüzlük olması da travma hastalarının iyileştirilmesini güçleştirebilir. Hastanın veya yakınlarının sağlık görevlilerini mevcut hastalıklar konusunda bilgilendirmesi çok önemlidir.

 

Travma risklerine karşı olabilecek her türlü önlem alınmalı, yaşlı kişinin yürürken destek alabileceği araçlardan yararlanılmalıdır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler