Bitkilerle tedavi güncel

Yayın tarihi: 28.08.2006

Bitkilerle tedavi güncel

 

Ginko biloba: Akıllı bitki mi?

"Akıllı bitki" olarak bilinen ginko biloba, dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri olan, güçlü bir antioksidandır. Başta beyin ve kalp olmak üzere bütün vücudun daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Kas ağrılarını azaltır, kan basıncını düşürür, kanın pıhtılaşmasını engeller. Kalp-damar sağlığını koruyucu etkisinin, içindeki ginkozidler ve biyoflavonidlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kılcal damarlar da dahil olmak üzere dolaşım sorunlarını bir ölçüde önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Yaşlanma ve bazı hastalıklar sonucu dolaşımın zayıflaması beyne giden kan akımını azaltır ve bellek-hafıza problemleri yaratır. Ginko biloba desteği sayesinde bu tip hafıza sorunlarının azaltılabildiği ve keskin bir hatırlama yeteneği oluştuğu iddia edilmektedir.

Ginko bilobanın etkisi sadece bu kadarla da snırlı değil...

Antioksidan yeteneği sayesinde bu akıllı bitki tüm vücudun korunmasını sağlıyor, alerji, astım ve bronşit gibi hastalıklar, varisler, Raynaud hastalığı, inme, periyotlarınız öncesi yaşanan sorunların azaltılması, Alzheimer hastalığı, başağrısı, sinüzit, kulak çınlaması ve cinsel güçsüzlük sorununun azaltılması gibi pek çok rahatsızlıkta koruyucu ya da tedavi edici olarak kullanılıyor.

Bazı bitkilerin fitoterapinin adeta yıldızı niteliğinde olduğuna ve dünyada çok yaygın kullanıldığına işaret eden uzmanlara göre  Uzak Doğu kökenli "Ginko biloba" Ağacı da böyle bir bitki.

Tedavide yaprakları kullanılan bu ağacın meyvesi ise zehirli. Yapraklar, unutkanlığı önleyici, yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahip. Bitki bütün bunların yanısıra alerjiye, işitme engeline, kulak çınlaması ve akut ödeme karşı tedavi amaçlı kullanılıyor.

internet siteleri

 

Genel tıp anlamında siteler:

www.sagliksitesi.net

www.hekimce.com

www.populermedikal.com

www.eczanemonline.com.tr

 

Bitkilerle tedavi (fitoterapi) konusunda detaylı bilgi alabileceğiniz siteler:

www.sifalibitkiler.net

www.angelfire.com

www.escop.com

www.solgar.com.tr

 

Sivil toplum kuruluşlarının siteleri:

www.bitki.org

www.recete.org

www.herbalgram.org

www.bhma.info

www.phytotherapies.org

Bitkilerle Tedavi » Konu Başlıkları

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler