Merhemler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Merhemler

 

Mayonez yapmayı bilen herkes, evde çok etkili ve doğal merhemler ve kremler hazırlayabilir.

Bu tür kremlerin tek sorunu dayanıklı olmamaları, çabuk bozulmalarıdır. Buzdolabında saklanıp, en fazla 3-4 gün içinde tüketilmelidirler.

Karıştırılacak iki etkili bölümden (fazdan) biri genellikle suda eriyen, diğeri ise yağda eriyen (ya da doğrudan yağ olan) maddelerden oluşur.

Suda eriyen kısım olarak çeşitli bitki çayları, bitki özleri ya da bitkinin az miktarda su ile ezilmesi yoluyla hazırlanmış olan karışımlar kullanılabilir. Bitkisel ve hayvansal proteinler de bu kısımda yer alır.

Yağ kısmı, ısıl işlem görmeden elde edilmiş, rafine edilmemiş, doğal lesitin taşıyan, sızma bir bitkisel yağ (tercihen cildi besleyip onaran Omega yağ asitleri taşıyan, Sızma, Soya, Seytin, Ayçiçek, Kendir, Keten, Susam, Çörek Otu, Kayısı, Şeftali yağlarından biri ya da uygun karışımları) olabilir. Yağlı hayvani droglar (tereyağı, yumurta sarısı vb.) da söz konusu olabilir.

Suda eriyen kısım önce az miktarda yumurta sarısı ile çırpılarak karıştırılır. Bu karışıma azar azar yağ (yağlı karışım) eklenerek iyice karıştırılır. Üstüne birkaç damla limon suyu konur ve karıştırmaya devam edilir. Kıvamını bulunca bir kavanoza doldurulup buzdolabında saklanır.

Güzel bir örnek olarak aşağıdaki formülü önerebiliriz:

 

A. Kurutulmuş, toz halde

• Kekik (Origanum onites) yaprağı 1 çay kaşığı

• Biberiye (Rosmarinus officinalis) yaprağı 2 çay kaşığı

• Oğul Otu (Melissa officinalis) yaprağı 2 çay kaşığı

• Papatya (Matricaria chamomilla) çiçeği 3 çay kaşığı karıştırılıp tahta havanda ezilir. Cam ya da porselen bir kapta üstüne yarım bardak (100 - 125 ml) kaynatılmış su konur ve tahta kaşıkla ezilerek karıştırılır. Bu karışıma 1 - 2 çay kaşığı gülsuyu konulup iyice yedirilir.           

 

B.Bir başka cam ya da porselen kapta, ısıl işlem görmemiş, rafine edilmemiş, doğal lesitinli bitkisel yağlardan

• Soya (Glycina max) yağı 2 tatlı kaşığı

• Keten (Linum usitassimum) yağı 1 çay kaşığı

• Susam (Sesamum indicum) yağı 1 tatlı kaşığı

• Çörek Otu (Nigella spec.) yağı 1 çay kaşığı tahta bir spatülle iyice karıştırılır.

 

C. (A)'da hazırlanan bitkisel hamur içine yumurta sarısı eklenip iyice karıştırılır. Bu karışıma azar azar (B) deki yağ karışımı eklenirken karıştırmaya devam edilir ve kıvam tutturulduğunda, kaynar su ile yıkanmış bir kavanoza doldurulup, buzdolabında saklanır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler