Doğal lesitinli, sızma yağlar

Yayın tarihi: 28.08.2006

Doğal lesitinli, sızma yağlar

 

Bu kremlerin hem besleyici etkisini artırmak, hem de kıvamını daha koyu yapmak için, hazırlanırken sulu karışıma 1-2 tatlı kaşığı Soya protein granülü (soya unu değil; en az %50-55 protein içeren ince toz edilmiş protein granülü ya da % 60-85 protein içeren Soya protein konsantresi), yumurta akı (hayvani protein; albumin) ve yağsız Keten granülü eklenebilir.

Bu ana formüldeki bitkilerin, proteinlerin, şekerli maddelerin (polisakkarit) ve yağların cinsi değiştirilerek her istenen etkide krem hazırlanabilir.

Yağlı kısıma aromatik uçan yağlar (doğal esanslar) da eklenebilir.

Örneğin doğal lesitinli ayçiçek ya da Soya yağı içinde, ince toz edilmiş Karabaş Otunun (Lavandula stoechas) 1-2 hafta bekletilmesi ile elde edilen bir aromatik yağın eklenmesi ile hazırlanmış olan krem, masaj ile tatbik edilir ve bu işlem düzenli olarak haftada 2 -  3 kez tekrarlanırsa selülit ve bölgesel yağ birikimlerinin eritilmesi sağlanabilir. Krem tatbikinden sonra 1/2 saat kadar etken maddelerin emilmesi beklendikten (ya da masaj ile emilimi hızlandırıldıktan) sonra, yüzeyde kalan kısım nötral bir sabun ya da şampuan ile yıkanarak uzaklaştırılır.

Bu şekilde ciltte fazla yağ birikimi engellenmiş olur.

Uygun kombinasyonlar halinde bu tür kremler maske (yüz ve vücut için) olarak da kullanılmaktadır.

Çok etkili olmalarının temel nedeni yağlı kısımda kullanılan maddenin özel hazırlanmış olup doğal lesitin içermesidir. Lesitin aslında tek bir madde olmayıp, elde edildiği kaynağa göre farklı yapıdadır. (Soya lesitini, Ayçiçek lesitini, yumurta lesitini gibi) Ancak hangi tür olursa olsun, doğal materyaldeki etken maddelerin ciltten (dahilen alındığında da bağırsaktan) çok daha kolay, iç tabakalara emilmesini sağlamasıdır.

 

 

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler