Sübyeler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Sübyeler

 

Özellikle karbonhidrat (nişasta, dekstrin, müsilaj ve diğer polisakkaritler gibi) ve proteince (Soya, Keten, Kendir tohumu ve Susam gibi) zengin bitkisel materyalden hazırlanan süt görünümlü, besleyici ürünlerdir.

Badem sübyesi, Pirinç sübyesi ve Soya sütü bu hazırlama ürünlerin en bilinen örnekleridir. Besleyici değeri ve etkisi kullanılan bitkinin türüne göre değişir.

Uzak Doğu kökenli olup, tüm dünyada ünlenen çok sağlıklı bir ürün Soya sütüdür. Evde hazırlandığında aynı gün içinde tüketilmelidir. Özel yöntemler (pastörizasyon, UHT vb.) ile dayanıklı şekilleri de üretilmektedir.

Örnek olarak vereceğimiz Soya sütü, Soya (Glycina max) fasulyesinden, aşağıdaki şekilde hazırlanabilir:

Yarım su bardağı kadar Soya fasulyesi ılık su ile yıkanır, cam bir kapta üstüne 5 -7 bardak su konur ve bir gece şişmeye bırakılır. Bu noktada Soya fasulyesi yerine % 50-55 protein içeren, ince toz edilmiş (0,4 mm tane büyüklüğü) az yağlı Soya granülleri kullanıldığında hem besin değeri artar, hem tadı daha güzelleşir, hem de suda bu kadar uzun süre bekletmeye gerek kalmaz. 1 saat kadar bekleterek de sonuç alınabilmektedir. Sonra bu karışım bir karıştırıcıya (Mikser) aktarılıp yüksek devirde çekilir. İnce gözenekli bir tülbentten süzülüp, şişeye doldurulur ve buzdolabında saklanır.

Çabuk bozulan bir ürün olduğu için en kısa sürede tüketilmelidir. İçilirken (şişede saklanırken değil) içine bal, pekmez, şeker, doğal meyve özleri vb. konabilir. Çay, kahve, alkol, asitli - gazlı içecekler ve kesilince kararan (taneli) meyve ve sebzeler ile geçimsizdir. Bu maddelerden en az yarım saat önce ya da sonra içilmelidir. Aslında bu kural süt, yumurta vb. gibi tüm protein taşıyan ürünler için de geçerlidir.

Soya sütü 1 kısım Soya fasulyesinin 10–15 kısım su ile işlenmesi yoluyla üretildiğinden ve vitaminleri ile değerli besin öğelerinin parçalanmaması için ısıtılmaması gereken (çiğ) bir üründür. İçerdiği bazı şekerler (Oligo şekerler) bazı insanlarda hazımsızlık sonucu gaz oluşumuna yol açabilir. Doğal enzim yapısı (Proteoz; protein sindirim enzimlerini etkisizleştirip, inhibe edici etkisi) nedeniyle, endüstride özel olarak işlenmekte ve istenmeyen bu etkileri kontrol altına alınmaktadır.

Ayrıca midedeki bazı enzimlerin (Siklooksigenaz II, (COX-II) etkisini artırdığı için, gastrit gibi rahatsızlıklara yol açabilir, istenmeyen bu etkisi de özel yöntemler kullanılarak kaldırılır.

Ancak yine de, ülkemizde daha sık görülen Badem sübyesi ve Pirinç sübyesi (doğal, kahverengi pirinç) gibi Soya sütü de zaman zaman evde hazırlanarak beslenme destekleyicisi olarak kullanılabilecek çok kıymetli bir üründür.

 

Pirinç ve Badem asırlardır, pek çok toplum tarafından çok yönlü olarak kullanılan, sütlerinden istifade  edilen çok değerli droglardır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler