Bitki tozları

Yayın tarihi: 28.08.2006

Bitki tozları

 

Fitoterapide genel olarak tercih edilmesi gereken yol, bitkilerin “kaba parçalanmış” (concise) ya da bütün halinde (totus) saklanması ve kullanmadan hemen önce toz haline getirilmeleridir. Bu şekilde, bozulmadan saklanma süreleri uzatılabilir. Ayrıca bitkiler, doğal ürünler olmaları nedeniyle çeşitli böcekler için iyi birer gıda niteliğindedir. Böceklenmekten korumak için en iyi yol, iç ambalajda cam, dışarıda plastik kullanarak, rutubetten koruyarak, buzlukta saklamaktır. Bu yol tüm doğal ürünler için geçerlidir.

Ev ilacı olarak kullanılacak toz bitkiler, kullanmadan az önce toz haline getirilmeli ve özellikle yoğurt (bazı durumlarda bal, pekmez vb.) ile karıştırılarak bir süre (Örn: 1 gece) buzdolabında bekletildikten sonra, doğrudan yenilerek tüketilmelidir.

Böylece bitkiyi (çay hazırlamadaki gibi) ısı gibi, tahrip edici etkilere yol açmadan kullanmak mümkündür.

Bu yol, hazım açısından, bitkisel tozu doğrudan (sözü edilen miktarda) yutmaktan daha iyi sonuç verebilir. Hemen her bitkisel drogun toz halde hazırlanıp kullanılması mümkündür. Bu tarz kullanılması özellikle önerilebilecek drogların başında Kuru Isırgan Otu (Urticae dioica) yaprağı gelmektedir (Bu bitki taze olarak kullanılmamalıdır).

Ortalama 1 çorba kaşığı (10 gram) iyice toz haline getirilmiş Isırgan Otu yaprağı 75-100 gram kadar biraz sulu yoğurt ile iyice karıştırılıp bir gece buzdolabında bekletilir ve ertesi gün aç karnına yenilir. Isırgan Otu (Urticae dioica) tohumlarının ise, yine toz haline getirildikten sonra 1 tatlı kaşığı kadarının 1 çorba kaşığı halis (doğal) bal veya pekmez ile karıştırılıp, 1 gece bekletildikten sonra yine aç karnına tüketilmesi önerilmektedir.

 

Toz bitkiler, kullanmadan az önce toz haline getirilmeli ve özellikle yoğurt, bal, pekmez ile karıştırılarak bir gece buzdolabında bekletildikten sonra, doğrudan yenilerek tüketilmelidir.

 

Verem (Tüberküloz) hastalığına karşı tuyon maddesi taşıyan tıbbi Adaçayı (Salvia officinalis).

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler