Buğular

Yayın tarihi: 28.08.2006

Buğular

 

Kronik üst solunum yolu enfeksiyonlarında, antibiyotik - antiseptik etkili bileşiklerin (Örn: Kekikteki Karvakrol, Timol gibi) su buharı ile uçabildiği drogların kullanımında ön plana çıkar. Zaten, genel olarak, yalnızca su kullanılıp, ortama su buharı verilerek, rutubetin artırılması bile, kronik üst solunum yolu tahrişlerini yatıştırabilen bir uygulamadır. Kullanılan bitkiye alerjisi olmadığı bilinen kişilerde, sıcak ve ısıtılan su içine Kekik, Nane, Karabaş Otu vb. bitkiler konarak, oluşan buharların içe çekilmesi (ya da uyunan odada oluşturulması) son derece yararlı olabilir. Bu amaçla bitkisel uçan yağlar ve reçinelerden hazırlanmış preparatlar eczanelerde satılmaktadır.

Kokusu (uçan yağı, esansı) olan tüm bitkiler buğu hazırlanarak kullanılabilir. Buğu genellikle sıcak su içine bitki parçalarının atılması ve buharın doğrudan içe çekilmesi yoluyla uygulanır. Özellikle çeşme suyu kullanıldığında buğu yapılacak (1 su bardağı, 200-250 cm3) sıcak su içine önceden yarım çorba kaşığı kadar limon suyu eklenmesi yoluyla Kekik (Origanum onites) gibi infüzyon yoluyla çayı tavsiye edilen gruptaki bitkilerin asıl etkili olan bileşiklerinin (uçucu fenoller) buhara daha yoğun geçmesi sağlanabilir.

Buğu buharını doğrudan içe çekmek kadar, gece yatılan odada, ya da banyoda oluşturmak (buhur) da etkili bir yoldur. Isıtılan sıcak su içinden buharın tüm odaya yayılması sağlanır.

 

Kronik üst solunum yolu hastalıklarında buğu etkili bir ilaç olabilir. Kokusu (uçan yağı, esansı) olan tüm bitkiler buğu hazırlanarak kullanılabilir.

 

Kekik bitkisi

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler