Karaciğer

Yayın tarihi: 28.08.2006

Karaciğer

 

Vücudun zehirleri etkisizleştirmeden yükümlü organı olan karaciğerin sağlıklı çalışması bağışıklık sistemi ve direncin yüksek tutulması veya güçlendirilmesi açısından yaşamsal önem taşır. Bu organ vücudun en ağır şartlar altında çalışan bölümlerinden biri olup, işlevini önemli ölçüde yitirmeden laboratuvar tetkiklerinde (enzim testleri) pek bir farklılık belirlenemez.

Risk faktörlerinin başında aile geçmişi, beslenme bozukluğu (özellikle kaliteli, elzem amino asitlerce zengin protein eksikliği), Hepatit ile alkol kullanımı gibi zehir (toksin) yükünün fazla olması sayılabilir.

Özellikle Hepatit geçirmiş olanlar düzenli kontrollerden geçmelidir. Başlangıçtaki tedavi ile bağışıklık oluşturup, taşıyıcı konumuna gelmiş bile olsalar 6-7 yıl sonra, direnç yitirmeye bağlı durumlarda hastalık tekrar ortaya çıkabilmekte ve hatta bazı neoplastik hasarlar (Hepatoselüler karsinoma vb.) söz konusu olabilmektedir.

Diğer virüslerde olduğu gibi, Hepatit virüslerinde de (maalesef halen) virüsü tüm olarak ortadan kaldırabilecek bir ilaç yoktur. Son yıllarda AIDS’teki HIV virüsüne karşı başarıyla kullanılan bir madde (Lamivudin) Hepatit virüsünü yok etmek için de söz konusu edilmektedir. Bu sentetik ilaç maddeleri yan etkilerinin fazlalığı ve her kişide ve her durumda aynı başarıları sağlayamadığından yine de kesin çözüm oluşturamamaktadır.

Bu nedenlerle virüs nedenli karaciğer sorunlarında, bağışıklık sistemi ve direncin sürekli güçlü tutulmasıyla virüsün etki ve hasarları kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır.

Taşıdığı, bağışıklık sistemini (özellikle karaciğer ve diğer bazı iç organlarda) güçlendirebilen uzun zincirli şekerler (polisakkaritler) nedeniyle Sinirli Ot (Plantago spec.) türlerinin (P. lanceolatis, P. major vb.) yaprakları çok değerli etkilere sahiptir. Bu droglar Türk halk tababetinde Orta Asya’dan beri iç organ (karaciğer, böbrek vb.) hastalıklarında kullanıldığı gibi eski Sovyetler Birliği’nde Zladnik adı ile özellikle alkolik zeminli karaciğer sirozlarında (ki bu ülkedeki en yaygın hastalıklardan biridir) başarıyla kullanılmıştır.

 

• SİLİBİN taşıyan DEVE DİKENİ (Silybum marianum) tohumları,

• SİNARİN taşıyan ENGİNAR (Cynara scolymus) yaprakları,

• HİNDİBA (Cichorium endivia) yaprakları,

• YABANİ HİNDİBA (Cichorium intybus) kökleri,

• RADİKA (KARA HİNDİBA) (Taraxacum officinale) köküdür.

 

Sinirli Ot (Plantago spec.)

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler