Bağışıklık sistemi

Yayın tarihi: 28.08.2006

Bağışıklık sistemi

    

Bağışıklık sistemi ve direnç, birbiri ile ilişkili kavramlar olmakla birlikte, aynı şeyler olmayıp, tamamen farklı mekanizmalara sahiptirler.

Dışarıdan giren ya da vücudumuzdaki bazı işlemler sonucu oluşan toksinleri yok etmek üzere görevli, çok güçlü İmha Edici Hücrelerimiz (Örn: Makrofajlar) vardır. Bunlar o kadar güçlüdür ki, kontrolsüz kaldıklarında kendi dokumuzu bile tahrip edip, bazı hastalıklara yol açabilirler (Örn: MS, Sedef, Lupus vb.) İmha Edici Hücrelerin yalnızca ve etkin şekilde toksinleri yok etmeleri için, öncelikle hangi maddelerin yok edilmesi gerektiği belirlenir. Bunu İşaretleyici Hücreler (Örn: Lenfositler) yerine getirir.

İşaretleyici Hücreler öncelikle en çok ve en tehlikeli toksinlerle birleşip, büyük kompleksler oluşturur ve İmha Edicilerin dikkatini çekerler. Böylece onların doğru ve öncelikli hedeflere yönelip, onları imha etmesini sağlarlar.

Bağışıklık sisteminin önemli unsurlarından biri olan aşılar, vücuda bazı zayıflatılmış toksinlerin önceden verilmesi ile, bu toksinlere özel duyarlılık gösteren İşaretleyicilerin (önceden) var olmasını sağlar. Bu durumda mikrop vücuda girip toksin ürettiğinde, vücut aşılar yoluyla önceden öğrenmiş olduğu İşaretleyici tiplerini hızla üretip toksinleri bağlar ve İmha Edicilere teslim eder.

Serumlarda ise durum biraz farklıdır. Mikrop vücuda girmiş ve toksin üretmeye başlamıştır. Bir başka ortamda (başka bir canlıda) önceden mikrop kullanılarak üretilmiş olan İşaretleyiciler ve İmha Ediciler çok sayıda ve hazır olarak vücuda verilerek imha sisteminin çok çabuk devreye girmesi sağlanır.

 

Bağışıklık sistemimiz sahip olduğu birçok elemanla vücudumuzu toksinlerden ve zararlı maddelerden korumak için programlanmıştır. Lenfositler de  bu konuyla görevli olan elemanlardandır.

 

Direnç güçlendirme

Bazı maddeler vücutta İmha Edici Hücrelerin üretimini artırır ya da toksinlerin dokuya bağlanmasını, doku içinde bir hücreden diğerine geçişini zorlaştırır. Bu yollarla direnç sistemini güçlendirmeye yönelik çabalar yabancı dillerde, “bağışıklık sistemini düzenleme” (Immune modulation) ya da “bağışıklığı güçlendirmek” (Immune enhancement) olarak, yeni bir kavram oluşturmuştur.

İşte bu tür, bağışıklık sistemini doğrudan değil, dolaylı olarak güçlendiren maddeler, genel olarak “direnç artırıcı”lar olarak adlandırılır. Ancak bu şekilde nitelendirilen her maddenin, hangi mekanizma ile direnci artırdığının bilinmesi şarttır. Aksi halde “direnç artırıcı” sıfatının kullanılması, bir anlam ifade etmez.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler